Zdraví

Záznam eutanázie v televizi


Britská televizní stanice Sky ve středu večer odvysílala záznam eutanázie. Kontroverzní dokument Right to Die (Právo zemřít) zachycuje osud devětapadesátiletého Craiga Ewerta.

Působivý snímek, proti němuž se zvedla v Británii vlna protestů a který posílil debatu o eutanázii, natočil oscarový režisér John Zaritsky.

 

V Británii je eutanázie zakázaná. Legální je například v americkém státě Oregon nebo v Belgii, ale jen ve Švýcarsku ji mohou podstoupit i cizinci. Dokument začíná v září 2006 čtyři dny před tím, než smrtelně nemocný Ewert spáchal asistovanou sebevraždu v Curychu za pomoci organizace Dignitas.


Ewert, který byl původem Američan, ale žil v Británii, trpěl degenerativním onemocněním motorického systému. „Pokud to neudělám, čeká mě jen utrpení, budu přinášet utrpení své rodině a pak stejně zemřu,“ vysvětloval. „Nechci umřít, ale nemám na výběr,“ dodal.

 

Celý příběh a rozhodnutí Craiga Ewerta byly zasazeny do kontextu jeho choroby a fungování kliniky.

U Ewerta postupovala paralýza velmi rychle. Jedním z důvodů, proč se pro eutanázii rozhodl, byla obava, že už nebude moci polykat a nebude moci sám vypít smrtící směs barbiturátů. Dignitas trvá na tom, že musí směs vypít sám. „Nemohl jsem to riskovat,“ řekl Ewert, který dýchal za pomoci přístroje a mluvil jen s obtížemi.

 

Film dopodrobna sleduje celý proces eutanazie – pohovory s představiteli Dignitas i s lékařem, který musí předepsat směs barbiturátů. Při Ewertově eutanázii se zaměstnanci Dignitas několikrát ujišťovali, zda vše podstupuje dobrovolně a eutanázii natáčeli kvůli policii na video.

„Jste si jist? Když to vypijete, zemřete,“ ptal se zaměstnanec Dignitas, když mu podával sklenici s barbituráty. Ewert také musel sám vypnout dýchací přístroj – zuby sepnul časový spínač, který za 45 minut vyřadil přístroj z činnosti.

 

Film se již promítal v kanadské a švýcarské televizi i na několika filmových festivalech, ale nevzbudil rozruch. V Británii nicméně upoutal velkou pozornost všech médií, protože zde probíhá debata o eutanázii a ve Švýcarsku již dobrovolně odešlo ze života přes 100 Britů. Podle průzkumů se 80 % Britů domnívá, že by zákony o eutanázii měly být změněny.

Premiér Gordon Brown se ale ve středu proti takovým změnám postavil. „Je velmi důležité, aby se k těmto záležitostem přistupovalo citlivě,“ řekl ministerský předseda. „Je nezbytné zajistit, aby se nikdy nestalo, že by se nemocný nebo starý člověk cítil být pod tlakem podstoupit eutánazii.“

 

Asistovanou sebevraždu ve Švýcarsku zajišťují čtyři specializované organizace. Cizincům je otevřena právě Dignitas, která má po světě zhruba 4500 členů. Ze Švýcarska jich pochází jen asi 700.

   
11.12.2008 - Zdraví - autor: Marie Šrámková

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme