V létě je to vcelku snadné. Horko i vědomí, že kila navíc nezakryje oblečení, přispívají k tomu, že je naše strava lehčí a zdravější. Naopak dlouhé podzimní večery svádí k vyvařování a hodování, často tučnějších a hůře stravitelných jídel. Je zřejmé, že naše trávení pak potřebuje podpořit, aby takový nápor zvládlo. Víte, kterými bylinkami ho potěšíte?

Hořká tradice

Trávení zlepšují tzv. hořčiny, které jsou obsaženy v hořkých bylinách. „Dráždí chuťové receptory na jazyku a tím vyvolávají vylučování slin.  Podporují také vylučování žaludečních šťáv. Mezi dobře známé byliny obsahující hořčiny patří například pampeliška, tedy smetánka lékařská. Je s ní spojována řada blahodárných účinků na naše tělo a kromě trávení podporuje například tvorbu červených krvinek nebo přispívá k mírnění únavy,“ vysvětluje Jana Ranušová, odbornice na přírodní léčbu. Asi vás už podle názvu nepřekvapí, že hořčiny obsahuje také hořec, z něhož se pro zlepšení zažívání používá extrakt z kořene. K dalším bylinám, které díky svým vlastnostem prospívají našemu trávení, patří fenykl, heřmánek a zázvor působící proti nadýmání.

Floraxid

Seznamte se…

… s méně známými dary přírody, které naším životním stylem namáhané trávení mohou podpořit. Které jsme pro vás vybrali? Začněme vachtou trojlistou, která přispívá k produkci žaludečních šťáv, příznivě ovlivňuje střevní peristaltiku, ale i činnost jater a žlučníku. Bývá často využívána i v případě, kdy se potřebujete vypořádat s nechutenstvím. „Další pozoruhodnou bylinou pro dobré trávení je kardamon. Tobolky tohoto v podstatě příbuzného zázvoru se sklízejí krátce před dozráním a obsahují 3,5 až 8 % silice, která krásně voní a slouží například k ochucení kávy. Jeho lehce nasládlá chuť zvýrazní i požitek z čokolády, perníků, tradičního podzimního štrůdlu, nebo dokonce mletého masa a pikantních omáček,“ radí Jana Ranušová. Pokud jde o jeho příznivý vliv na trávení, poznat byste ho měli například tím, že vás bude méně „pálit žáha“. Trojici našich favoritů uzavírá artyčok, jehož květy byly jako zelenina populární již u bohatých lidí ve starém Řecku. Kromě toho, že čistí játra a zvyšuje tvorbu žluči, jde o cenný zdroj řady vitamínů a minerálů, například kyseliny listové a draslíku. Čaje se připravují z listů a kořene této byliny.

Jak na to?

Řadu bylinek podporujících dobré zažívání můžeme do jídla v čerstvé i sušené podobě přidat jako koření. Výborně se hodí například kmín, anýz, bazalka, oregáno, kurkuma nebo již zmíněný fenykl a zázvor. Dalšími oblíbenými formami, v nichž bývají bylinky konzumovány, jsou například čaje nebo kapky. V takovém případě je důležitá nejen kvalita konkrétní rostlinky, ale také způsob její přípravy, obsažené množství a kombinace s dalšími bylinkami a složkami. Vyplatí se tedy dohledat si potřebné informace nebo se poradit s odborníky. Bylo již řečeno, že zažívání podporuje řada hořkých bylin. Pokud chuť směsi těchto bylin není pro vás, nebojte se ji dochutit medem či bylinným karamelem. Nemáte-li čerstvé bylinky k dispozici nebo si nejste jisti, zda je budete umět dobře zpracovat, vyzkoušejte například doplňky stravy, které pečlivě namíchanou kombinaci vybraných bylin obsahují.

Na zdraví!

Desítku hořkých bylin, jejichž chuť je zjemněna fruktózovým sirupem obsahuje novinka Floradix Gallexier®.  Jde o tekutý doplněk stravy, který je ideální jako aperitiv nebo digestiv. Díky pampelišce, artyčoku, kurkumě, zázvoru, kardamonu a dalším bylinám přispívá k intenzivnější produkci tělu vlastních trávicích šťáv, a tak podporuje lepší trávení i v případě těžkých a tučných jídel. Přispívá i ke zmírnění pocitu plnosti a nadýmání. Neobsahuje konzervanty, laktózu, barviva, lepek ani alkohol.

Doporučená cena doplňku stravy Floradix Gallexier® je 319 Kč za balení 250 ml. K dostání je v síti lékáren. Více na www.salushaus.cz.

Reklama