Rodiče ani prarodiče nemívají pochopení, když se člověk ze své vůle rozhodne k nějaké dietetické změně. Vybojovat si právo na vegetariánství tak někdy může být docela svízelné...

vegetarián

Pomiňme veškeré diskuze o tom, zda je či není vegetariánská dieta zdravá. Sám jsem neagresivním vegetariánem a mám k tomu své specifické důvody, které nemají nic co do činění se zdravotním hlediskem. Ovšem když jsem s vegetariánstvím začínal (je to už moře let), byla naživu ještě maminčina maminka. Měl jsem tak hned dvě velké „soupeřky“, před kterými jsem si musel nové stravovací návyky obhájit.

Nevím, jaká je vaše zkušenost, ale co jsem se tak ptal a vypozoroval ve svém okolí, když chce (většinou holka) začít držet o své vůli nějakou dietu, rodiče a prarodiče jsou proti. Nejinak to bylo s naší mami a babi.

Mami, já jsem vegetarián

Studoval jsem ještě, když jsem na vegetariánskou stravu přecházel. A stravoval se u maminky (potažmo u babičky, která občas vařila). Mé vegetariánství tak do rodinného vaření poměrně hodně zasáhlo.

„Mami, rozhodl jsem se, že budu vegetarián.“
„A co ti mám jako vařit?“
„No, něco bez masa.“

Nastalo období, kdy jsem jedl jen omáčky a mamina nebo babička se mi pokoušely „podsunout“ kousek té flákoty. Zatvrzele jsem ho odmítal.

„Tak si přece kousek vezmi, ono tě neubude.“
„Jsem vegetarián,“
zněla moje otrávená odpověď.

Přišly různé chvíle: „Čichni si, jak krásně to masíčko voní!“ nebo: „Proč mám na talíři maso?!“

Neústupností jsem si vybojoval, že se mamka (dodnes ji za to chvalořečím) naučila vařit dvě verze jídla, masovou pro ostatní a vegetariánskou pro mě. Babička ne, ta moje vegetariánství, myslím, nikdy nepřijala. Vzpomínám si, jak se vždycky mamky ptala, když měla vařit, co mi má dát. Samozřejmě to doprovázela patřičným lamentováním, které mi tehdy přišlo úsměvné: „Za války by si takhle nevybíral. To by ho naučilo jíst, co dům dá.“ No, zažila dvě světové války, tak věděla, o čem mluví.

K něčemu to bylo dobré i pro maminku

Myslím, že moje vegetariánství, když se na to podívám zpětně, bylo v něčem dobré i pro mamku. Přemýšlení nad tím, co mi uvařit jí (ne že by předtím nebyla skvělá kuchařka) posunulo v používání netradičních kuchařských surovin o několik příček nahoru!

Čtěte také...

Reklama