Ruprecht

Jak vypadá nejstarší kostel ve Vídni? Navštivte (alespoň virtuálně) Svatého Ruprechta. Průvodcem vám bude tajná agentka našeho magazínu Jitka, která byla ve Vídni na služební cestě, tak jsem ji hned po návratu vyzpovídal...

Uvažujete o cestě do Vídně? Pokud ano, mohlo by vás zaujmout vyprávění naší tajné agentky Jitky, která se z hlavního města Rakouska nedávno vrátila. Zážitků má nespočet, protože zde trávila celý týden na služební cestě. A ten nejzajímavější? Návštěva nejstaršího kostela, který ve Vídni můžete spatřit, Svatého Ruprechta. Ale tohle vyprávění už ponechám na ní...

Vídeň - město kaváren a cukráren, nedělní nálady - jak na tebe zapůsobila?
Kouzelně. Na jednu stranu budí dojem, že vůbec nejste v zahraničí (běžná zástavba z 19. století je architektonicky nesmírně blízká české, zejména brněnské, škole). Ovšem stačí se porozhlédnout po okolí a otevřou se vám oči. Ulice i dopravní prostředky jsou převážně nové, čisté a bez grafitů. Parky jsou skutečným místem klidu a odpočinku s rozsáhlými květinovými záhony a do kuželů sestříhanými keři. A když vejdete do obchodu, nebo ještě lépe na trh, máte už úplně jasno. Jste v Rakousku. A jsem ráda, že jsi zmínil kavárny, protože posedět si na Neumarktu nad kouskem lahodného Trüffel tarte s šálkem pravé vídeňské melange, to je lepší než všechna antidepresiva dohromady.

kavarna

Vím, že jsi hodně orientovaná na architektonické památky, našla jsi ve Vídni nějaký skvost?
Skvostů je ve Vídni spousta - každý jistě zná Schönbrunn, Dóm Svatého Štěpána nebo neogotickou radnici. Mě ale nejvíce oslovila památka, která není nikterak okázalá, nenajdete u ní davy turistů, a přesto se jedná o, troufnu si říct, jednu z nejvýznamnějších staveb ve Vídni. I já ji málem minula, když kolem ní náš průvodce (rodilý Vídeňák) bez povšimnutí prošel. Ovšem jakmile jsem zahlédla masivní zdivo obrostlé břečťanem s dvojitými sdruženými okny, bylo mi jasné, že se nejedná o napodobeninu z 19. století, ale o pravý románský sloh. Stála jsem před kostelem Svatého Ruprechta a němněla úžasem.

Kde kostel ve Vídni najdete?

Ruprecht

Otevírací doba

  • po a st: 10.00 až 12.00, 15.00 až 17.00
  • út a čt: 10.00 až 12.00
  • pá: 10.00 až 12.00, 15.00 až 17.00 + noční prohlídky 21.00 až 24.00

Vstupné se do kostela neplatí - máte ovšem možnost přispět drobným obnosem na jeho chod a opravy.

Čím tě Ruprecht upoutal nejvíc?
Určitě úžasnou architekturou. Nejstarší části stavby jsou datovány už do roku1130. A na jejich půvabu jim neubral ani fakt, že byl kostel v 16. století používán jako sklad soli (kostel byl tou dobou totiž pod správou „solné kanceláře“). V interiéru je nádherný trámový strop a jednoduchý kamenný oltář. Žádná okázalost, žádné štuky, zlacení ani honosná výzdoba, jen čistá a prostá krása. Jediná zdobnost interiéru spočívá v barevných moderních vitrážích, které jsou současně i jedinou věcí, kterou bych památce vytkla. V kostele se také nachází nejstarší zvony ve Vídni, které pochází už ze 13. století).

Ruprecht

Ovšem zaujalo mě i něco jiného, co se dá dost těžko popsat. Nevím, zda to nazvat aurou, či geniem loci, ale kostel vyzařuje velmi zvláštní atmosférou, která na mě dost zapůsobila. Vždyť také jako jediný přežil bombardování za Druhé světové války, kterému padly za oběť všechny okolní stavby, ale tento byl jen lehce poškozen a zůstal stát: pevný, jako skála.

Pletu se, nebo jde o nejstarší kostel ve Vídni?
No, pleteš i nepleteš. Určitě se jedná o nejstarší dochovanou památku v původní podobě, která ve Vídni stojí, a dlouho se skutečně myslelo, že se jedná o i první postavený křesťanský kostel. Ale objevily se nové nálezy u Štěpánského dómu, které tuto teorii nabourávají. Definitivní odpověď jak to ve skutečnosti je nám ale vědci dosud tají.

Ruprecht

Váže se k tomu kostelu nějaká zajímavost?
V kostele je umístěn sarkofág s ostatky svatého Vitalise, mučedníka z římských katakomb, jako památka na všechny, kteří zemřeli, nebo byli perzekuováni pro víru. Sarkofág byl dán darem císařovnou Marií Terezií v roce 1765. Jen o několik ulic dál pak na náměstí Morzinplatz, kde sídlilo ředitelství Gestapa, stojí památník se stejným poselstvím, který byl však vztyčený o několik století později. Smutné, jak se historie neustále opakuje, a jak se z ní, vzdor četným pamětním místům, stále nejsme schopni poučit.

sarkofág

Jde o církví využívaný kostel, nebo je v něm nyní něco jiného - galerie, koncertní síň...?
Ruprechta má pod patronací římskokatolická církev, je tedy využíván k sakrálním účelům. Nicméně pořádají se v něm i koncerty vážné, a dokonce i moderní hudby, veřejná čtení, akce pro děti a další.

Ruprecht - světec

Svatý RuprechtU severní strany věže kostela stojí socha svatého Ruprechta. Ta pochází z roku 1837. Svatý Ruprecht drží v levé ruce typický atribut: nádobu se solí - je totiž patronem přepravců soli a také města Salcburku (tam je mu věnováno nejvíce památek).

Reklama