šamani

Víte, co je to šamanské putování? Sám jsem to ještě před nedávnem netušil, po setkání se šamany Pavlem a Markétou Švarcovými jsem měl možnost takové putování dokonce okusit. Ale pěkně popořadě...

Se šamanem Pavlem Švarcem jste se už na stránkách magazínu setkali, totiž v několika článcích o Věštírně Květy Fialové...

Na našem výročním parníku k oslavě desátých narozenin Ženy-in Pavel s Markétou vykládali budoucnost. Zde jsme se také dohodli na následující reportáži, totiž na setkání v týpí při šamanském putování. A tak se stalo, že jsem se ve čtvrtek minulý týden ocitl v Dolních Počernicích u Pavla a Markéty na zahradě, kde mají týpí postavené.

Jak funguje šamanismus

Markéta s Pavlem mi nejprve vysvětlili, jak funguje šamanismus a že na šamanské putování se může vydat prakticky každý člověk, jde jen o to chtít. Šamanismus staví na principu tří světů: horním, středním a spodním. V horním žijí andělé, střední je naší realitou a spodní je světem průvodců - zvířat, mytických bytostí a ďáblů, kteří (na rozdíl od křesťanských úvah) lidem pomáhají s řešením různých problémů.

Jak jsem si našel cestu

„Vydáme se do spodního světa,“ řekla mi Markéta. „Zavřeš oči a do bubnování se nejprve pokusíš najít místo pro šamanské putování, řekneš si v duchu: Mým záměrem je najít místo pro šamanské putování. Procházej v hlavě svůj svět, to místo může být kdekoli. Nesnaž se nad tím přemýšlet, prostě ho najdi, povede směrem dolů. Mohou to být dveře do sklepa, nebo třeba výtahová šachta...“ Potom mi ještě na buben zahrála, jak bubnování skončí, a ujistila mě, že se nemusím bát, protože oni půjdou se mnou, i když je nejspíš neuvidím.

ducholapka

Mimochodem, v týpí visela i další ochrana. Kdykoli totiž pracuje šaman se spodním světem, je potřeba se chránit, aby se k němu nedostalo něco zlého.

Bubny zazněly. Pohodlně jsem si lehl a zavřel oči. Hlavou mi letěly myšlenky a já opakoval, co mi Markéta doporučila. Míst se ukázalo několik, ale jedno z nich bylo nejlákavější. Když první bubnování skončilo, ptal jsem se, co to znamená. Proč je těch míst tolik. Markéta mi řekla, ať si vyberu jedno, to, které se mi nejvíc líbí, ale že putovat se dá vlastně odkudkoli.

Tápání

Před dalším bubnováním nastal trochu spor. Pavel tvrdil, že mám zkusit zavolat si průvodce, Markéta se trochu obávala, jestli to nebereme moc hopem, ale Pavel ji přesvědčil, že to zvládnu. Měl jsem si vzít s sebou pro průvodce dárek, dostat se opět na místo putování, potom v duchu vyslovit: Mým záměrem je jít do spodního světa. Při sestupování se tázat, jestli toto je spodní svět, což jsem měl ale stejně pocítit. Tam se porozhlédnout, zavolat si průvodce a dát mu dárek (tedy pokud to bude ten správný - Markéta mi doporučila prvního odmítnout, toho pravého prý poznám tak, že se mi ukáže ze tří stran).

šaman

Vyzbrojen informacemi jsem za zvuku bubnů vyrazil.

První úskalí nastalo při hledání dárku... nemohl jsem si vybrat ze tří, tak jsem nakonec vzal všechny.

Při sestupování skrz nalezené místo jsem měl intenzivní pocit, že jdu chodidly dvacet centimetrů pod zemí. Ten pocit nebyl jako když člověk spí ani jako když člověk fantazíruje - bylo to docela hmatatelné.

Došel jsem na vyschlou planinu s průrvou, na jejímž dně jsem tušil řeku. V dálce se rýsovaly dva hrady, jeden ve stínu a druhý zalitý světlem. Než jsem se stihl víc rozkoukat, bubnování skončilo. Nebyl jsem si ani jistý, jestli jsem navštívil spodní svět, bylo tam překvapivé světlo a na žádnou z otázek mi nepřišla odpověď.

akce

Když jsem o tom mluvil s Markétou a Pavlem, řekli, že to místo bylo ve spodním světě. Spodní svět, stejně jako ten náš, se dá mapovat. A ano, toto místo je jedním z průchodů, potvrdila mi Markéta.

Chtěl jsem jít dál, najít si průvodce, tak šamani začali ještě jednou bubnovat...

První odmítnutí

Podruhé se mi sestupovalo do spodního světa stejnou cestou daleko rychleji. Po chvíli volání se objevil zářící bílý kůň s překrásnýma očima a dozlatova zabarvenou hřívou. Chodil kolem mě dlouho a předváděl se, ale já ho odmítl, jak mi Markéta poradila.

A bubnování opět skončilo.

Vyprávěl jsem zážitek Markétě a Pavlovi a Pavel mi řekl, že jsem měl bílého koně přijmout, že je to skvělý průvodce se silnou akcentací sexuality. Ale že si ho mohu pozvat do snu a poradil mi, jak na to.

ohen

Přesto jsem chtěl ještě jednou bubnovat. Nechtěl jsem od šamanů odejít bez průvodce, tak se stalo, že...

Můj první průvodce

Když jsem naposledy sestoupil do spodního světa, našel jsem svého prvního průvodce. Protože mi Pavel řekl, že není moc prozíravé šířit se o tom, jakého, neprozradím vám to. Ale věřte mi, je úžasný!

Co dodat?

Při odchodu jsem vyzvídal, jestli nešlo jen o mou bujnou fantazii. Na několika momentech mi však došlo, že by musela být příliš bujná. Předně (jak už jsem psal) byl ten zážitek skoro dokonale hmatatelný, ale to si můžete vsugerovat. Co bylo zarážející, jsou očekávání. Člověk za podobnou zkušeností jde s nějakou představou a... ona se prostě nenaplnila, stalo se něco docela jiného. Nepřijde vám to při nejmenším zarážející?

typko

  • Chcete se o šamanství dozvědět více? Podívejte se na Pavlovu a Markétinu šamanskou poradnu!Najdete ji zde: Přístav69 (klikni)
Reklama