Zážitky redaktora Jakuba D. Kočího s jeho prvními brýlemi. Jak rozdílné názory se dozvěděl u různých optiků? Jak snadné či nesnadné je nasadit si kontaktní čočky a jaký je to pocit? To se dočtete v následující reportáži...

brýle

Když jsem byl kluk, pyšnil jsem se ostřížím zrakem. Babička o mně říkala (když jsme čekávali na tramvajové zastávce a já dokázal přečíst číslo z dálky přijíždějící električky), že vidím až za roh. Jenže jak čas šel, můj zrak se začal zhoršovat...

Dlouho jsem si to nechtěl přiznat, ale nakonec uzrála doba pro návštěvu oční lékařky. Podstoupil jsem ji před šesti lety a zjistil, že mám jakousi specifickou poruchu, která se nebude zhoršovat. Tenkrát jsem měl na obou očích nosit půl dioptrie na dálku. Hm, půl dioptrie, to nic není a zhoršovat se to nebude, takže to nebudu řešit - rozhodl jsem se a brýle si nepořídil.

Uplynulo několik let...

Najednou mi bylo třiatřicet a přestával jsem poznávat lidi na ulici. Když se ke mně blížil někdo známý, pochopil jsem, o koho jde, až ve vzdálenosti asi pěti metrů. A tak jsem si to konečně přiznal: „Potřebuješ brýle!“

Vyrazil jsem do optiky, neb dnes v každé slušnější optice zrak přeměřují, když si tu chcete pořídit brýle, anebo za drobnou úplatu. Zjištění bylo velice nečekané: „Na levém oku máte -1,75 dioptrie a na pravém -2,5.“

Uf!

Přesto jsem nedostal brýle s těmito hodnotami, ale zkouškou na klasických písmenkách mi byly doporučeny -1 na obou očích. Důvod? Prý by mě bolela hlava, protože mozek je zvyklý pracovat a doostřovat si. Kdyby naráz v téhle věci úplně vypnul, nedělalo by to dobrotu.

„A co bude dál? Jak často budu skla měnit?“ zajímalo mě.
„Může se stát, že vůbec, při nošení brýlí na dálku má zrak tendenci zlepšovat se - je pravděpodobné, že se nikdy na tyto hodnoty dioptrií v brýlích nedostanete.“

A tak jsem si pořídil své první brýle: Spatřil jsem svět, jak jsem ho už dlouho neznal. Vše mělo náhle zřetelné kontury, rozlišoval jsem lidské tváře na větší vzdálenost... prostě úžasný pocit!

Dva poznatky

  • Při čtení si brýle sundávám. Je pak dobré na krátko zavřít oči a pak se rovnou podívat do knížky, jinak nastane poměrně nepříjemná a trochu únavná chvilka zaostřování.
  • S brýlemi se nadají házet pohledy do boku jen očima. Nikdy bych nevěřil, jak často jen očima do stran koukám - snad nejmarkantnější je to při přecházení ulice: Musím teď otáčet celou hlavou, protože okolo skel vidím jen rozmazané fleky.

Podruhé u očního

Když jsem se s peripetiemi, kterak jsem pořizoval brýle, svěřoval kamarádce, byla překvapená, že jsem nešel k očnímu lékaři, a zasela mi tak do hlavy červíčka pochybnosti.

Náhoda tomu chtěla a firma eiffel optic pořádala Den zraku, na kterém zdarma vyšetřovala zkušená lékařka. I vyrazil jsem tam, zjistil, že zrak mi změřili správně, ale dozvěděl se další zajímavou věc... Při prvním nošení brýlí (pokud jste dříve brýle nenosili a máte mít poměrně silné dioptrie jako já) si skutečně musí mozek zvyknout, ale skla se mění zhruba po třech měsících a na naměřenou hodnotu se dostanete.

Čočky

cocka

Na Dni zraku jsem měl také možnost vyzkoušet si nošení kontaktních čoček. Byl jsem sám překvapen, že si dokážu sáhnout na oko. Čočky mě zde nechali nasadit i sundat - mimochodem sundávání je věc skutečně obtížná, která chce značnou zručnost.

vyndavani cocky

Důležité je také nenasadit si čočku obráceně, protože by nedioptriovala správně. Poznává se to jejím zmáčknutím v dlani: Tvoří-li žlábek, máte ji vypouklou správným směrem.

Ponechal jsem si čočky až do večera, abych zjistil, jestli nepříjemný pocit při jejich nošení zmizí. Možná jsem příliš senzitivní, ale nezmizel; celou dobu mi přišlo, že mě čočka tlačí a trochu pálí na víčku.

Každopádně na rozdíl od brýlí je nošení čoček velice osvobozující pocit, protože s očima můžete pracovat, jako byste čočky neměli (ano, mluvím o svých oblíbených pohledech stranou). Čočky také nejsou na oku pro okolí skoro vůbec patrné, což se můžete přesvědčit na následující fotografii mého oka s nasazenou čočkou...

oko s cockou

Přes všechny výhody jsem se rozhodl nadále nosit brýle a čočky si brát pouze na sport.

Reklama