Čtenářka Ondrašek74 se kvůli pěstounské péči musela stýkat s psychiatry téměř 3 roky a od té doby na některé z nich nemá dobré vzpomínky.

Zdravím všechny ženy-in a osazenstvo redakce.
Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o své zkušenosti s psychology, psychiatry a dalšími psych….
Nebudu se nijak tajit tím, že mám osobní zkušenost. Začalo to asi před 14 lety tou mírnější formou – psychologem. Tenkrát jsem prožívala složité období, co se týká svého zdravotního stavu. Marodila jsem již víc než rok a bylo třeba rozhodnout o mé pracovní budoucnosti. Pracovala jsem teprve 3 roky a už přišla nepříjemná nemoc. Nakonec jsem skončila ve svých 24 letech v invalidním důchodě, ve kterém jsem dosud. I když kdo ví, co bude v souvislosti s reformami a šetřením státu na těch nejnuznějších – na důchodcích. Jo musím říci, že jsem tehdy vůbec do důchodu jít nechtěla, bránila jsem se tomu. A právě psycholog mi pomáhal se s tím vyrovnat. Pomáhal mi i zvládnout můj nový režim, který si nemoc vynutila. Také jsme se hodně zabývali mým traumatem z dospívání, kdy jsem byla znásilněna. Bylo to ošklivé a zpracovávání tohoto zážitku také. Ani nevím, jestli už to mám zpracované jednou provždy.
Zažila jsem i velmi ponižující znalecké posouzení z oboru psychologie a psychiatrie. Můj život byl bez dětí velmi prázdný, tak jsem se rozhodla, že chci být pěstounem a starat se o nějaké odložené dítě.  Předem jsem si zjistila všechny podrobnosti, než jsem do toho šla. Konzultovala jsem s pracovníky KU svůj stav a své přání ujmou se jedné malé holčičky. Po ukončení VŠ jsem zavítala na svůj KU, kde jsem si podala žádost a začala shánět potřebná potvrzení, posudky. To se psal rok 2005. Pro KU pracuje posudková lékařka, dle mého odhadu ji moc do 80 let nechybí, a ta jede ještě ve starých kolejích. Když viděla, že mám nějaký zdravotní problém, moji žádost pěstounskou péči zamítla. S tím jsem se však nemínila smířit. S lékařkou jsem se setkala na půdě KU a vše si nechala zdůvodnit. A její závěr? Ano, doporučím vaši žádost, ale musíte přestat brát veškeré léky!!!! No to bylo na mě jako rudý šátek na býka. No sami posuďte, můžu přestat brát léky na hypofunkci štítné žlázy, když jde o hormonální poruchu? Nebo přestat brát léky na astma, které drží můj stav v klidové fázi? Z tohoto setkání nakonec vyplynulo, že pokud chci být zařazena mezi žadatele o pěstounskou péči, musím podstoupit soudně znalecký posudek v oboru psychologie a psychiatrie, který si zároveň zaplatím. Úředníky jsme asi překvapila, protože jsem souhlasila.
Byl mi tedy určen soudní znalec, který měl zkoumat můj duševní stav. A zkoumal ho. Tohoto znalce jsem navštívila celkem 5x asi po 3 hodinách. Povídali jsme si, psala jsem různé testy, kreslila všelicos. Bylo to velmi ponižující, ale pro tu svou budoucí holčičku jsem to udělala. Výsledek zkoumání byl, že jsem schopna vychovávat dítě. Hurá, hurá, hurá!
Jestli si však někdo myslí, že toto byl happy end, tak nebyl. Musela jsem absolvovat přípravu pro budoucí pěstouny a zde jsem měla také problém. Psycholog KU si vyžádal konzultaci s psycholožkami, které vedou tyto kurzy. Bylo na nich, jestli mě do kurzu vezmou. Pozorné čtenářky již ví, jak to dopadlo, protože mám doma svou vytouženou Aničku.
Celý proces od podání žádosti o pěstounskou péči až po kulaté razítko, že jsem zařazena mezi vhodné pěstouny, trval bez dvou měsíců 3 roky.
Nyní bych Aničce chtěla pořídit ještě sourozence, tak jen doufám, že nebudu muset podstupovat stejnou mašinérii a půjde to, jak by mělo. A odměnou „šitou na míru“ mi bude další človíček, který přibude do naší rodiny.
Ondrašek74
Tento text nebyl redakčně upraven


Díky Ondraško74 za váš příspěvek. Jak říkali klasici. Nejhorší je srážka s blbcem. A ještě horší je, když se té srážce nelze vyhnout a vy s ním musíte vyjít. Hlavně že to dobře dopadlo. A u druhého „potomka“ vám přeji, aby tam byla nová, mladá krev, která nebude naprostý idiot.

Dnešní den je na téma duševní poruchy a nemoci.

  • Trpíte nějakou, nebo někdo ve vašem okolí?
  • Byla jste někdy u psychiatra, psychologa, nebo u nějakého samo vzdělaného šarlatána?
  • Pochybujete o svém duševním zdraví? Nebo o duševním zdraví někoho jiného?

Na e-mailu

redakce@zena-in.cz

čekám na vaše příběhy, vzpomínky, názory, historky, vtipy, videa apod.

Jednu z vás zkusím překvapit bláznivou cenou? Jakou? Ušiju ji na míru té, kterou vyberu.

Tak se těším a  přeji vám krásný den bez obláčků na duši!

Reklama