Rodina

Zažila jsem ponižující znalecké posouzení z psychologie

Čtenářka Ondrašek74 se kvůli pěstounské péči musela stýkat s psychiatry téměř 3 roky a od té doby na některé z nich nemá dobré vzpomínky.

Zdravím všechny ženy-in a osazenstvo redakce.
Dneska bych se s Vámi chtěla podělit o své zkušenosti s psychology, psychiatry a dalšími psych….
Nebudu se nijak tajit tím, že mám osobní zkušenost. Začalo to asi před 14 lety tou mírnější formou – psychologem. Tenkrát jsem prožívala složité období, co se týká svého zdravotního stavu. Marodila jsem již víc než rok a bylo třeba rozhodnout o mé pracovní budoucnosti. Pracovala jsem teprve 3 roky a už přišla nepříjemná nemoc. Nakonec jsem skončila ve svých 24 letech v invalidním důchodě, ve kterém jsem dosud. I když kdo ví, co bude v souvislosti s reformami a šetřením státu na těch nejnuznějších – na důchodcích. Jo musím říci, že jsem tehdy vůbec do důchodu jít nechtěla, bránila jsem se tomu. A právě psycholog mi pomáhal se s tím vyrovnat. Pomáhal mi i zvládnout můj nový režim, který si nemoc vynutila. Také jsme se hodně zabývali mým traumatem z dospívání, kdy jsem byla znásilněna. Bylo to ošklivé a zpracovávání tohoto zážitku také. Ani nevím, jestli už to mám zpracované jednou provždy.
Zažila jsem i velmi ponižující znalecké posouzení z oboru psychologie a psychiatrie. Můj život byl bez dětí velmi prázdný, tak jsem se rozhodla, že chci být pěstounem a starat se o nějaké odložené dítě.  Předem jsem si zjistila všechny podrobnosti, než jsem do toho šla. Konzultovala jsem s pracovníky KU svůj stav a své přání ujmou se jedné malé holčičky. Po ukončení VŠ jsem zavítala na svůj KU, kde jsem si podala žádost a začala shánět potřebná potvrzení, posudky. To se psal rok 2005. Pro KU pracuje posudková lékařka, dle mého odhadu ji moc do 80 let nechybí, a ta jede ještě ve starých kolejích. Když viděla, že mám nějaký zdravotní problém, moji žádost pěstounskou péči zamítla. S tím jsem se však nemínila smířit. S lékařkou jsem se setkala na půdě KU a vše si nechala zdůvodnit. A její závěr? Ano, doporučím vaši žádost, ale musíte přestat brát veškeré léky!!!! No to bylo na mě jako rudý šátek na býka. No sami posuďte, můžu přestat brát léky na hypofunkci štítné žlázy, když jde o hormonální poruchu? Nebo přestat brát léky na astma, které drží můj stav v klidové fázi? Z tohoto setkání nakonec vyplynulo, že pokud chci být zařazena mezi žadatele o pěstounskou péči, musím podstoupit soudně znalecký posudek v oboru psychologie a psychiatrie, který si zároveň zaplatím. Úředníky jsme asi překvapila, protože jsem souhlasila.
Byl mi tedy určen soudní znalec, který měl zkoumat můj duševní stav. A zkoumal ho. Tohoto znalce jsem navštívila celkem 5x asi po 3 hodinách. Povídali jsme si, psala jsem různé testy, kreslila všelicos. Bylo to velmi ponižující, ale pro tu svou budoucí holčičku jsem to udělala. Výsledek zkoumání byl, že jsem schopna vychovávat dítě. Hurá, hurá, hurá!
Jestli si však někdo myslí, že toto byl happy end, tak nebyl. Musela jsem absolvovat přípravu pro budoucí pěstouny a zde jsem měla také problém. Psycholog KU si vyžádal konzultaci s psycholožkami, které vedou tyto kurzy. Bylo na nich, jestli mě do kurzu vezmou. Pozorné čtenářky již ví, jak to dopadlo, protože mám doma svou vytouženou Aničku.
Celý proces od podání žádosti o pěstounskou péči až po kulaté razítko, že jsem zařazena mezi vhodné pěstouny, trval bez dvou měsíců 3 roky.
Nyní bych Aničce chtěla pořídit ještě sourozence, tak jen doufám, že nebudu muset podstupovat stejnou mašinérii a půjde to, jak by mělo. A odměnou „šitou na míru“ mi bude další človíček, který přibude do naší rodiny.
Ondrašek74
Tento text nebyl redakčně upraven


Díky Ondraško74 za váš příspěvek. Jak říkali klasici. Nejhorší je srážka s blbcem. A ještě horší je, když se té srážce nelze vyhnout a vy s ním musíte vyjít. Hlavně že to dobře dopadlo. A u druhého „potomka“ vám přeji, aby tam byla nová, mladá krev, která nebude naprostý idiot.

Dnešní den je na téma duševní poruchy a nemoci.

 • Trpíte nějakou, nebo někdo ve vašem okolí?
 • Byla jste někdy u psychiatra, psychologa, nebo u nějakého samo vzdělaného šarlatána?
 • Pochybujete o svém duševním zdraví? Nebo o duševním zdraví někoho jiného?

Na e-mailu

redakce@zena-in.cz

čekám na vaše příběhy, vzpomínky, názory, historky, vtipy, videa apod.

Jednu z vás zkusím překvapit bláznivou cenou? Jakou? Ušiju ji na míru té, kterou vyberu.

Tak se těším a  přeji vám krásný den bez obláčků na duši!

   
03.11.2011 - Příběhy - autor: Radek Kříž

Komentáře:

 1. [8] FAXÍK [*]

  je to pěkný bordel v tom našem státě!! někdo se chce hezky starat o děti, tak má problém děti získat a ten kdo je nechce, tak je týrá a pokud se něco strašného nestane, tak mu je nechají!!

  přeji hodně štěstí a radosti s dětmi a žádné starosti s úřady

  superkarma: 0 10.11.2011, 13:29:57
 2. avatar
  [7] Věrulinka [*]

  Moc ti přeji další vyřizování bezproblémové, a hodně štěstíčka Sml67

  superkarma: 0 03.11.2011, 14:21:16
 3. avatar
  [6] kareta [*]

  Altamora — #2 Sml67

  superkarma: 0 03.11.2011, 14:20:26
 4. avatar
  [5] Altamora [*]

  kaataa — #4 Proto by se měl nejprve prověřit žadatel, až pak by se mělo vybírat dítě, které u něho bude v dobrých rukou. Aby třeba dítě milující klid nešlo k lidem hyperaktivním a naopak. Tři roky prověřování mi připadají přece jen hodně.

  superkarma: 0 03.11.2011, 14:15:37
 5. [4] kaataa [*]

  Altamora — #2 to je samozrejme. ale pro dite je dulezite, pokdu to jde, aby se dostalo co nejdrive do rodiny. a skoda tech 3 let. at je proveri, at je pouci, ale nektere veci se proste daji delat pruzneji.

  1. na komentář reaguje Altamora — #5
  superkarma: 0 03.11.2011, 14:08:09
 6. [3] dadma [*]

  Jsem ráda že nakonec jsi vydržela a holčičku získala.Ale řekněte není tohle na psychiatra.Rozumím tomu, že rodina se musí prověřit,ale jak se říká čeho je moc toho je příliš.

  superkarma: 0 03.11.2011, 13:54:28
 7. avatar
  [2] Altamora [*]

  Přeji ti, že máš vytoužené dítě a nepochybuji o tom, že holčička je u tebe šťastná. Věřím, že s druhým dítětem už takovou kalvárii nebudeš muset podstoupit.Sml72Sml7

  Ale zcela nepopulárně musím říci, že nepovažuji požadavek psychologických testů a kurzů pro pěstouny za špatný. Naopak. Biologičtí rodiče se na rodičovství připravují nejméně devět měsíců. Pak dostanou tvora, který má část jejich genetické informace, tak si dovedou představit, jak reagují oni, jejich rodiče, sourozenci a prarodiče. I tak na to často nejsou připraveni. Ale pěstoun dostává cizí dítě, které má genetickou výbavu někoho, kdo nebyl schopen se o ně starat a může mít z raného dětství frustrující zážitky, které jeho chování ovlivní. Je tedy třeba prověřit budoucího pěstouna, jestli na to má a jestli nejde jen o romantickou touhu po dítěti bez schopnosti reagovat na problémy spojené s výchovou (to byl podle mě hlavní problém v Roku kohouta). Úřad musí hledat pěstouna nebo rodiče pro dítě, ne naopak. Děti nejsou hračka, kterou lze koupit v hypermarketu  a kterou jde vyhodit nebo reklamovat, když není v souladu s požadavky.

  1. na komentář reaguje kaataa — #4
  2. na komentář reaguje kareta — #6
  superkarma: 0 03.11.2011, 13:31:10
 8. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml58Já jsem pozorná, aspoň v Tvém případě anoSml16ahtělo by to zase nějakou fotečkuSml72

  superkarma: 0 03.11.2011, 13:03:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme