V naší republice je spousta krásných míst, kam se zajet podívat. Mě osobně vždycky fascinovala Šumava. Krásná, tajemná, záhadná... oblast, která stojí za návštěvu v každém ročním období. Dnes vás pozvu do ojedinělé rezervace, nacházející se uprostřed Šumavy, do pralesa Boubín.

Pamatuji si, když mě sem poprvé vzal můj tatínek, zapálený turista. Bylo mi asi čtyři nebo pět let a druhou polovinu cesty jsem celou probrečela, že už nemůžu. Projít Boubínský prales bylo tehdy (bez různých naučných stezek) náročné i pro dospělého člověka, natož pro malé dítě. Jelikož ale táta neměl syna, chtěl zocelit dceru. Matně si vzpomínám, že když jsme konečně vylezli až někam nahoru, nacházel se tam velký kámen, na kterém byla připevněna pamětní kniha, do které jsme se společně podepsali. Já se teprve učila psát, a tak jsem tam přes slzičky krkolomným dětským písmem napsala S A S A. Poté mě táta zvedl pyšně do náruče a já dodnes nevím, jestli to bylo tím, že jsem se tak hezky podepsala, anebo tím, že jsem s ním tu túru absolvovala.

Od té doby jsem na Boubíně nebyla, ale přísahám, že po této upoutávce se tam určitě vypravím. Neboť Šumava je nejtajemnější právě na podzim, a já tajemno miluju. Obzvlášť v takovém pralese.

podzim

Boubínský prales

Stáří Boubínského pralesa se odhaduje na 12 000 let a v minulosti měl prales i hora mnohá využití. V 19. století se Boubín používal především ke splavu dřeva a vedly tudy pašerácké stezky.

prales

Boubínský prales se rozkládá na území necelých sedmi set kilometrů čtverečních na západním svahu hory Boubín ve výšce 940–1120 m v centrální části Šumavy.

pohled

Dnešní jádro Boubínského pralesa je tvořené nejzachovalejším zbytkem původních rozsáhlých šumavských smíšených horských lesů, zejména bukem, smrkem a jedlí. Nejstarší smrky a jedle dosahují stáří až 300–400 let. Nejvyšší boubínský smrk „Král smrků“ padl v roce 1970, byl 450 let starý, vysoký 57,2 metrů a v obvodu měřil 508 centimetrů.

Některé stromy v pralese mají neobvyklé růstové deformace – mohutné nádory, dvojáky, harfovitě zmnožené kmeny nebo bizardní spleti nadzemních chůdových kořenů. Z rezervace se nic neodstraňuje ani padlé dřevo, je tady velmi mnoho druhů dřevokazných hub a neobyčejně mnoho zajímavých zvířat.

stromy

stromy

houby

praless

U pralesa se nachází také jezírko, které je umělou vodní nádrží. Bylo vybudováno v roce 1836 jako zásobárna vody pro plavební kanál.

jezirko

Kolem jádra pralesa je vedena okružní naučná stezka Boubínský prales. Délka trasy je 3,8 km a má 8 zastávkových míst. Výchozím místem je právě Boubínské jezírko.

stezka

Na vrcholu Boubína byla postavena dřevěná rozhledna, která je vysoká 21 metrů. Za dobrého počasí z ní lze vidět i alpské vrcholky.

rozhledna

Kudy do pralesa

Boubínský prales se nachází v okrese Prachatice v jižních Čechách. Vede k němu několik cest.

mm

Z parkoviště pod Boubínem (3 km za osadou Zátoň)
Tábořiště pod Boubínem (parkoviště) – Idina Pila informační středisko – Amortovka – Boubínské jezírko 1,9 km
Z žel. stanice Zátoň

Tábořiště pod Boubínem (parkoviště) – Idina Pila informační středisko – Amortovka – Boubínské jezírko 2,8 km
Z osady Zátoň

Zátoň – Zátoň zast. – Amortovka – Boubínské jezírko 4,6 km
Z Kubovy Huti

Basumské louky – Boubínská severní cesta (rozc.) – Boubín (rozhledna) – Boubínské jezírko 9 km

mapa

pohled

Zažijete ojedinělou podzimní krásu šumavského Boubínského pralesa i jeho okolí.

Fotografie poskytli: Vladislav Hošek a Martin Diviš
použitý zdroj: wikipedia

Čtěte také:

Reklama