Užijte si babí léto v duchu středověku. Zajeďte se podívat do Historického centra Botanicus v Ostré nad Labem. Vyzkoušíte si tu tradiční řemesla, dozvíte se zajímavosti o tom, jak žili naši předci, a projdete se v krásných bylinných zahradách.

Botanicus

Šanci podívat se sem máte už jen do 7. října (kromě pondělků). Městečko si můžete prohlédnout buď sami, nebo pokud toužíte po výkladu, tak i s průvodkyní.

Botanicus

V celém areálu panuje velice klidná a příjemná atmosféra. Platí se tu v groších, které si můžete směnit u pokladny, cena jednoho groše je 10 korun.

Botanicus

Na tomto mučicím nástroji si můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jak byli lidé dříve trestáni.

Botanicus

Z tradičních řemesel je zde pro vás připravena výroba svíček, mýdel, provazů nebo papíru, rýžování zlata, lukostřelba, zdobení perníčků a keramika. U každého z nich vám jejich provozovatel rád poví, jak lidé dříve žili, k čemu to, co vyráběli, bylo dobré a přidá i spoustu zajímavostí. Pán u lukostřelby se například rozpovídal o anglických bitvách, což bylo velice poučné.

Botanicus

V místním obchůdku si můžete koupit různé olejíčky, marmelády, medy, mýdla, sušené květiny, obrázky, ruční papír a mnoho dalšího. Jedna prodejna se nachází ještě před vesničkou, a tady už je ten sortiment o poznání větší.

Botanicus

Posilnit se zajděte do místní hodovny. Vaří tu naprosto báječně. Dát si můžete například kuřecí špízy, bylinkové brambory, nádivku, bramboráky, koláče sladké i slané a zapít to můžete třeba moštem z jablek a červené řepy, po kterém jsem měla boule za ušima. Jídlo i pití je tu mnohem levnější než v klasické restauraci.

Botanicus

Po vydatném obědě si udělejte procházku do bylinných zahrad. Naleznete tu zahradu klášterní, orientální, kuchyňskou, bylinnou a také produkci levandulí. V roce 2011 Botanicus získal certifikát BIO na vypěstovaný materiál. Kladou zde velký důraz na ekologii a kvalitu výrobků. Zahrady jsou opravdu nádherné, a když budete chtít, můžete se tu i vdávat.

Botanicus

Jsou tu také přírodní bludiště a labyrinty, což potěší zejména menší návštěvníky.

Botanicus

Na konci zahrad se nachází pár ohrad se zvířaty.

Botanicus

Na podzim je pro vás v Botanicusu připraveno ještě pár akcí, tak si je nenechte ujít!

Více informací na: www.botanicus.cz

Pokud budete mít cestou domů ještě chvíli čas a budete mít chuť se ještě zajet někam podívat, doporučuji vám Skanzen lidové architektury v Přerově nad Labem. Autem jste tam za necelou čtvrt hodinku a najdete ho, i kdybyste nechtěli, protože jak skanzen tak i Botanicus jsou perfektně značeny, což ocení ne zrovna zdatní navigátoři, jako jsem já.

Botanicus

Pravidla šestinedělí nás docela pobavila.

Botanicus

V zařízených interiérech můžete vidět, jak žili lidé ve středním Polabí od konce 18. do poloviny 20. století. Součástí skanzenu je i stará škola a imitace hospody. V některých chalupách jsem se opravdu cítila jako doma, hned bych se zachumlala pod peřinu a zalezla za pec.

Botanicus

Ve skanzenu se nachází celkem 33 objektů, z toho7 chalup, 7 špýcharů a 2 stodoly.

Botanicus

Více informací na: www.polabskemuzeum.cz

Reklama