I když je v prosinci zima, neznamená to, že není kam a za čím cestovat. Vánoční trhy se v Evropě konají již od středověku. V současnosti dokážou ty nejznámější přilákat až dva miliony návštěvníků. A všechny mají něco společného – dech beroucí genius loci okořeněný dávkou místních vánočních tradic.

Curych: největší kryté vánoční trhy Evropy

Vánoce

Skvělý únik ze všedních dnů nabízí největší švýcarské město. Jedna z nejelegantnějších světových obchodních tříd Bahnhofstrasse v krásné adventní výzdobě je dlouhá 1200 m a spojuje jezerní nábřeží s nádražím. A právě nádraží ukrývá adventní trh Christkindlimarkt, který je největším zastřešeným adventním trhem v Evropě. Překrásný vánoční strom dekorovaný sedmi tisíci zářivými krystaly od firmy Swarovski obklopuje na 150 stánků. Pochopitelně nechybí také tradiční adventní trh na Starém městě a raritou je menší trh na Werdmühleplatz, který se honosí zpívajícím stromem. Děti v červených čepicích a šálách tu zpívají v několika patrech vánočního stromu koledy. Curych nabízí spoustu předvánočních atrakcí. I ty nejnáročnější určitě ohromí tradiční vánoční Circus Conelli, který svými nápaditými představeními a hrou světel tančí na pomezí klasického a moderního cirkusového umění. Již více než půl století patří mezi oblíbené předvánoční akce v Curychu tzv. Lichterschwimmen – jde o nezapomenutelnou podívanou, kdy po řece Limmat pluje na 800 lodí osvětlených svíčkami a přihlížejícím na nábřeží se podává horký punč a cukrovinky. Pokud máte odvahu, můžete se v kostýmu Santy zapojit do tradičního plavání pro otužilce Samichlaus-Schwimmen a vyzkoušet si ledovou řeku Limmat na vlastní kůži. Pro zahřátí si pak můžete kromě obvyklého svařáku dát také Kafi Fertig nebo Kafi Lutz či Pflümli-Schümli. Za všemi těmi názvy se ukrývá káva s pálenkou - hruškovicí, třešňovicí nebo slivovicí - zdobená šlehačkou. Dětem můžete dopřát vyhlášenou švýcarskou horkou čokoládu.

Londýn: Mekka vánočních nákupů

Vánoce

Ať už vás osloví ohromující světelná výzdoba, venkovní kluziště, pouliční zpěváci koled, vánoční pantomima nebo všudypřítomné slevy lákající k nákupu dárků, advent v Londýně bude pro každého nezapomenutelným zážitkem.  Do obchodních center jako je luxusní nákupní dům Harrods nebo proslulé několikapatrové hračkářství Hamleys  vás budou lákat nejen předvánoční nabídky, ale i okázalá výzdoba a Santova jeskyně. Centrem vánočního dění v Londýně je Oxford Street, která je přeplněna obchůdky a vánočními stromečky. Její slavnostní rozsvícení světel vybranou celebritou je nejsledovanější předvánoční událostí v britské metropoli. Chcete-li vyzkoušet věrnou kopii známého vánočního trhu v Kolíně nad Rýnem, navštivte londýnský Cologne Christmas Market, který se rozprostírá od Southbank Centre až k slavnému obřímu kolu London Eye. Mezi dřevěnými obchůdky je zde ukrytá i tajná vesnička Santa Clause se zábavním programem pro děti. Dalším vyhledávaným místem je Trafalgar Square, kde během první poloviny prosince zpívají pěvecké sbory vánoční písně. Ostatně koledy můžete slyšet téměř na všech náměstích, tržištích, v obchodních domech i kostelech. Obzvláště silným zážitkem jsou vánoční koncerty v katedrále Sv. Pavla.  Svoje putování po zimním Londýně můžete zpestřit bruslením na některém z mnoha kluzišť, kterými bývá poseto celé centrum města. To nejznámější najdete na nádvoří Somerset House. Je lemované stylovými kavárničkami a v noci na něm září světelné ornamenty. Pokud se do Londýna vydáte s dětmi, vyrazte do zábavního parku Winter Wonderland, který se nachází přímo ve známém Hyde Parku. Kromě tradičních atrakcí tu narazíte třeba na ledové skluzavky nebo na Santa Clause a jeho skřítky. V neposlední řadě si v Londýně přijdou na své příznivci pantomimy. V předvánočním repertoáru londýnských divadel se každoročně objevují představení jako Sněhurka, Popelka nebo Šípková Růženka. Večer nevynechte procházku po Syon Parku osvětleném více než tisícem světel, která dotvářejí kouzelné zahrady kaleidoskopem barev.

Řím: kouzlo italských Vánoc

Vánoce

Řím je pro oslavu vánočních svátků jako stvořený. Slavnostní adventní atmosféra na vás ve stánku katolické církve dýchne na každém kroku. Návštěva vatikánského náměstí Sv. Petra s jeho masivním ozdobeným stromem a betlémem v životní velikosti je celoživotním zážitkem. O Štědrém dnu je právě toto místo zaplaveno davy věřících, kteří se před půlnocí scházejí na papežskou mši. Pokud nemáte v předstihu koupený lístek do baziliky svatého Petra, můžete vánoční mši sledovat na obřích obrazovkách přímo z náměstí. Milovníky vánočního cukroví určitě potěší slavný trh na Piazza Navona, kde ochutnáte třeba vyhlášenou bábovku pandorro, sezónní koláč panettone či nugát s mandlemi a medem torrone. Těšit se můžete i na tradiční horké víno, originální vánoční dárky či nespočetné variace figurek do betlémů. Kouzelnou atmosféru trhu mezi třemi fontánami dotváří ozdobený kolotoč a řada pouličních umělců hrajících vánoční koledy. Zimní radovánky si užijete i na venkovním kluzišti poblíž pevnosti Sant’Angelo. Během procházky městem určitě neminete jedinečné výstavy betlémů, kterými je vánoční Řím proslulý. Na letošní vánoční oslavy navíc přichystala italská metropole překvapení – oděje se do záře reflektorů. Díky oslavám 150. výročí sjednocení Itálie bude historické centrum vyzdobeno v národních barvách. Když si k tomu všemu představíte výbornou italskou kuchyni, pulsující večerní život v historických uličkách či osvícené Koloseum s vánočním stromem v popředí, nebudete pochybovat o tom, že Vánoce strávené v Římě jsou dobrou volbou. A pokud tu vydržíte až do noci z 5. na 6. ledna, kdy v Itálii dobrá čarodějnice Befana rozděluje dárky, zažijete i zajímavou tradici v podobě svátku Epifania. Na většině náměstí se rozzáří ohně a Italové spálí uplynulý rok ztělesněný ve staré Befaně. Svátek je další příležitostí k oslavám v ulicích.  

Do všech zmíněných destinací se dostanete pohodlně přímou linkou z Letiště Václava Havla Praha. Do Londýna létá v prosinci v průměru okolo deseti letů denně. Do Curychu se dostanete letecky 20x týdně a do Říma jsou vybavovány až 4 lety denně.

Reklama