Vztahy

Zavři to okno, miláčku!

Jsou různá témata, která mohou partnerům sloužit k dohadování a sporům. O teplotě v bytě už jsme tu kdysi psali, teď je na řadě větrání. Každý to má totiž rád jinak: někdo ani v zimě neusne bez otevřeného okna, jiný musí mít zavřená okna i v létě, protože mu jinak „táhne na krk“. Co s tím?

Technicky vzato s tím moc dělat nemůžeme, i když... Existují dvě řešení: buď se jeden z partnerů přizpůsobí, nebo se odstěhuje ze společné ložnice.

window

„No jo, jenže proč se musím přizpůsobovat já? Proč to neudělá on?“ Debatu o větrání jsem zaslechla nedávno ve vlaku. Dvě ženy staršího věku se bavily o svých manželích, ta jedna si stěžovala na to, že její muž chrápe, druhá zase na toho svého, který chce mít pořád zabedněná okna, ačkoliv se v místnosti nedá ani dýchat. Obě nadávaly a notovaly si, jak jsou ti jejich muži hrozní a jak ony se musí pořád přizpůsobovat. A to po celý den, nejen v noci!

Přečtěte si také:

„Je to hrozné, čím dál horší. V noci už jsem si zvykla, že máme okna zavřená, ale ten můj chlap chce mít zavřená okna i přes den, nejlépe všechna. Když ráno otevřu, hned na mě křičí, ať to okno zavřu, že na něj všude táhne, že být v průvanu není zdravé.

Dřív to bývalo lepší, protože chodil do práce a víc dělal na zahradě, takže nebyl tak často doma. Větrala jsem si podle libosti, když jsem byla doma sama, a když přišel, nevadilo mi, že jsou okna zavřená. Teď, co je v důchodu, je to ale hrozné. Skoro veškerý čas tráví na gauči u televize nebo u stolu v kuchyni, kde se nejvíc pohybuju i já, takže nastávají střety.

Já chci mít třeba při vaření otevřené okno, aby šla ven pára, a on ho hned zavírá, nebo mi ho ani nedovolí otevřít. Když mu řeknu, aby si tedy do oběda sedl do obýváku, nechce, protože zrovna potřebuje luštit sudoku nebo co. A když se odpoledne chci dívat na nějaký seriál v televizi a sednu si do obýváku, nejde on tam zrovna taky? A zase má řeči, že je otevřené okno, že na něj fouká. Asi se z něj zblázním.

Z ložnice už jsem se odstěhovala, a tak mám aspoň v noci všechno podle svého. Přes den mi ty jeho móresy ale vadí čím dál víc. Ale co s tím, vyhnat z domu ho nemůžu...“

Větrání je zdravé!

Podle průzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) je větrání zdravé, tzv. syndromem nezdravých budov, v nichž se málo větrá, trpí až 60 % obyvatel vyspělých zemí! Je prokázané, že pobyt ve špatně větrané místnosti může způsobovat nepříjemné pocity a stavy, jako jsou bolesti hlavy nebo závratě, podráždění dýchacích cest, nebo dokonce mdloby.

Větrání je jinými slovy výměna spotřebovaného vzduchu za čerstvý. Ve špatně větraných interiérech je množství čerstvého vzduchu příliš malé, proto se tam necítíme dobře. Kvalita vzduchu je v takových místnostech nízká a dochází tam ke koncentraci nečistot, oxidu uhličitého, vodní páry a prachu.

Takže, dámy, nenechte si do toho mluvit a - větrejte! :-)

Další články v našem magazínu:

   
22.04.2014 - Příběhy - autor: Lucie Paličková

Komentáře:

 1. [12] Marika11 [*]

  zapeklitý problém možno by to chcelo zvážit výmenu plastových okien za variabilnejsie

  superkarma: 0 19.05.2014, 15:00:57
 2. avatar
  [11] Aneten [*]

  Jenže je větrání a větrání. Moje maminka miluje průvan. Neustále má otevřenou alespoň ventilačku. Jenže pak si stěžuje, že nemůže byt vytopit a jaké strašné účty po zimě má. Sml80

  Já dávám spíš přednost pořádnému ale krátkému proluftování bytu (v zimě). V létě taky otevřu co se dá. Ale prostě průvan, prochladlý byt a studenou ložnici nesnáším. Taky od té doby co jsem se odstěhovala, mě už nebolí denodenně ráno v krku. Sml16

  On totiž má každý člověk jinou tepelnou pohodu a občas to zkloubit je hodně o toleranci a dohodě.

  superkarma: 0 23.04.2014, 15:47:30
 3. [10] Karo Líná [*]

  Mám jednu známou rodinu, která nejenže nevětrá (protože by mohly ofouknout děti), ale dokud je topná sezóna, vytápí byt na 25, a to i v noci Sml28 Dovedete si asi představit, jaký vzduch je v bytě, kde je soustavně tropická teplota, skoro nikdy se nevětrá a bydlí v něm čtyři lidi, z toho tři mužského pohlaví. Nemůžu u nich vydržet ani deset minut, takže pozvánky na návštěvu už dlouho odmítám.

  Kluci jsou samozřejmě v jednom kuse nemocní. Diví se tomu jenom jejich rodiče, jinak nikdo, kdo k nim domů někdy zavítal.

  superkarma: 0 22.04.2014, 16:53:49
 4. avatar
  [9] wich [*]

  No to musí být smrádeček Sml57Sml52

  superkarma: 0 22.04.2014, 09:50:01
 5. avatar
  [8] hubajda [*]

  uplne vidim sveho tatu take vsude zavira okna hned jak se otevrou a kdyz dojde k nam tak je chce zavirat aj u nas

  superkarma: 0 22.04.2014, 09:29:50
 6. [7] violinist [*]

  Omg, paní aby měla svatozář, já bych takovou trpělivost neměla. Obzvlášť pokud by se mi dědek motal v kuchyni, když vařím. Sml30

  superkarma: 0 22.04.2014, 09:11:27
 7. avatar
  [6] Pentlička [*]

  Já jsem teplomilná, takže sice větrám, ale že bych měla okna otevřená pořád, to ne. U vaření a pečení ano a pak v létě i v noci. Ale jinak vyvětrám na pět minut a zavřu. Spát v noci u otevřeného okna, kdy by mi studeně táhlo na hlavu, to bych nesnesla.

  superkarma: 1 22.04.2014, 09:00:06
 8. avatar
  [5] Suzanne [*]

  Naštěstí se docela shodneme, spíme u otevřeného okna a v kuchyni i obýváku větráme. Mám ráda čerstvý vzduch, ale když je mi někdy zima a je potřeba vyvětrat, zalezu si na gauč do deky.

  Dřív mi průvan strašně vadil, měla jsem pocit, že hned nachladnu, nehnu krkem, ofouknou a já nevím, co ještě. Od té doby, co jezdím na motocyklu, tyhle problémy nemám. Takže mám pocit, že je to výhradně v hlavě Sml54

  superkarma: 0 22.04.2014, 08:38:08
 9. avatar
  [4] enka1 [*]

  buldok — #3 Když je někdo zimomřivý, tak má rád teplo, ne? Tak jak to můžete mít s teplotou špatné?Sml80

  superkarma: 4 22.04.2014, 08:17:44
 10. avatar
  [3] buldok [*]

  Já jsem pořád zimomřivá a přítel je zase teplomil, takže je to u nás s teplotou špatné.

  1. na komentář reaguje enka1 — #4
  superkarma: 0 22.04.2014, 06:00:04
 11. avatar
  [2] ToraToraTora [*]

  V dubnu otevřu kuchyňské okno a zavírám ho až v září. Mám ráda čerstvý vzduch. Kuchyň je situována na jih, takže se to i po ránu dá vydržet.

  superkarma: 0 22.04.2014, 05:46:28
 12. avatar
  [1] gerda [*]

  Jojo, kdyby mívali chlapi návaly, otevírali by i dveře! Já tu paní nechápu. Kdybych si nesměla otevřít okno u vaření, nevařila bych.Sml57 S hrncem se těžko odstěhuju do pokoje, ale sudoku příkon tepelné energie nepotřebuje.

  superkarma: 1 22.04.2014, 05:04:49

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme