Zdraví

Závislost na opalování může i zabít

skin

Podle studie zveřejněné v časopise Journal of American Academy of Dermatology přibližně 20 procent z žen mezi 18 až 29 roky věku navštěvuje solária. Dermatologové na Loyola University věří, že závislost na opalování je legitimní zdravotní problém. Seznamte se s tanorexií.

Amber Petersonové, mladé jednatřicetileté ženě, která navštěvovala solárium pravidelně každý druhý den po dobu deseti let, byl ve věku 26 let diagnostikován maligní nádor kůže - melanom. Po chirurgickém zákroku, při kterém byl melanom spolu s několika lymfatickými uzlinami odstraněn, je v současné době v pořádku.

Rakovina kůže? Mně se to stát nemůže

„Byla jsem závislá na opalování. Líbil se mi vzhled a pocit, že jsem opálená, ale mohlo mě to stát život,“ říká paní Petersonová. „I přes všechna varování si nikdo nemyslí, že dostane rakovinu kůže. Nikdy by mě nenapadlo, že to potká právě mě. Měla jsem štěstí, že jsem přežila.“

Abstinenční deprese

Amber Petersonová není jediná. O šest let starší žena Julie Caseyová navštěvovala solárium jednou nebo dvakrát týdně už od dětství.

„I když jsem si vědoma rizik, toužím být opálená a trpím depresemi, pokud nemůžu navštěvovat solárium pravidelně,“ říká Julie. „Je pro mě velmi obtížné zbavit se tohoto návyku.“

Stejné jako drogy

„Když člověk navštíví solárium, tělo uvolňuje endorfiny,“ řekl Anthony Peterson, MD, ředitel dermatovenerologické kliniky. „Tyto hormony produkují stejné pocity euforie, které lákají narkomany a alkoholiky.“ To může vysvětlovat, proč je opalování v soláriích na vzestupu. Třicet milionů Američanů navštíví solárium každý rok i přes riziko vzniku vrásek a nebezpečí, které představuje ultrafialové záření. Ultrafialové záření způsobuje přibližně 90 procent rakoviny kůže a riziko melanomu se zvýší o 75 procent, pokud jste solárium navštěvovali před 35. rokem věku.

„Nadměrné opalování je v naší společnosti závažný zdravotnický problém,“ říká dr. Peterson. „Závislost na opalování musíme léčit jako každou jinou závislost a musíme také upozorňovat na nebezpečí spojená se solárii a snažit se, aby mladé ženy své chování změnily.“

lupa

   
06.08.2010 - Zdraví - autor: (zep)

Komentáře:

 1. [9] Rikina [*]

  Léthé — #8 Nepíšou, že slunce nebo solárko "způsobí melanom", ale že to výrazně zvyšuje riziko. Sml80 Solárko nevím, nelezu tam, u slunce bych tomu věřila, majíc důkaz ve vlastní rodině. Můj otec, celý život sportovec, se pohyboval na slunci s hlavou nepokrytou, neb při atletice, které se věnoval, různé čepice překážejí, vlasů měl vždycky málo, takže ho nechránily. Na stará kolena mu lékaři odstranili z boltců uší a hlavy hned několik kožních nádorů, způsobených právě častým pobytem na slunci. Nebyly zhoubné, pravda, ale i tak je to nepříjemné, bolestivé, a zůstanou ošklivé jizvy, popřípadě půl ucha. Pro mě je to dostatečný důvod na slunce moc nelézt, a vzít si klobouček, když už.

  superkarma: 0 08.08.2010, 07:55:39
 2. avatar
  [8] Léthé [*]

  Už je tu zase strašák solárko a slunce?! Sml32.

  NevěřímSml23 tomu, že jedno nebo druhé může způsobit melanom. Bláboly Důvody jsou úplně někde jinde. Jak si vysvětlíte pak melanom na plosce nohy, u ženy která se neopaluje, nebo na dlani?

  Já se nejraději opaluji pravé poledne

  ....a když se podíváte v létě na pláže, většina se jich tam griluje od rána, do večera.

  A co se týče závislosti na opalování? Když to nebude opalování, tak to bude jiná závislostSml80.

  1. na komentář reaguje Rikina — #9
  superkarma: 0 08.08.2010, 04:14:40
 3. avatar
  [7] peetrax [*]

  Opalování mě nijak, nebere, ani nejsem typ, který by se opálil do hněda. Zakládám si na své aristokratické bledosti. Sml24

  superkarma: 0 07.08.2010, 20:07:28
 4. avatar
  [6] werunqa [*]

  moje ségra s etam nejraději vylepuje právě v těch hodinách kdy se to nemá...Sml31

  já na horku moc dlouho nevydžím..a málo se opálím..spíš spálím..Sml80

  superkarma: 0 07.08.2010, 13:58:18
 5. avatar
  [5] aninas [*]

  V solarku jsem jeste nebyla, ale na slunicko chodim rada. Vzdy az po druhe odpoledniSml61

  superkarma: 0 07.08.2010, 03:20:21
 6. avatar
  [4] aninas [*]

  jastura — #1 mozna by ti pomohla zmena stravovacich navyku a jidla

  superkarma: 0 07.08.2010, 03:12:53
 7. [3] sludka [*]

  Naštěstí opalování mi nic neříká. Můj tchán zemřel na rakovinu kůže už je 35 let, ale od té doby se bojím opalování a i děti se nemusí opalovat.

  superkarma: 0 06.08.2010, 17:05:06
 8. avatar
  [2] RenataP [*]

  já tam byla asi 5x, jen pro odstranění zelené pleti před jarní svatbou...

  ...bavilo mě to... ale nemuselo by to teda opalovat, ale mohlo by to být jen čisté nahřívátko - to mi dělalo dobře. To tiché hučení a chvíle klidu, teploučko - to bych  brala...

  superkarma: 0 06.08.2010, 12:48:16
 9. [1] jastura [*]

  Poprvé jsem byla v solárku až letos. Koupila jsem si pernamentku, protože jsem už nevěděla co se zády. Slunění jim prospívalo, bez toho byly samý bolák... v létě je to v pohodě, uvidíme, co udělá podzim. Snad už bude klid. Mě to děsně nebaví, ale pomohlo mi to.

  1. na komentář reaguje aninas — #4
  superkarma: 0 06.08.2010, 11:07:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme