Přinášíme vám testování novopečené maminky Evy, naší redakční kamarádky. Poprosili jsme ji, aby nám otestovala speciální zavinovačku Miracle Blanket a napsala nám svou zkušenost. Více najdete o Miracle Blanket najdete zde (klikni).

Zavinovat, či nezavinovat? A pokud ano, dáváte přednost retro klasice, výrobcem slibované rychlosti zavinutí děťátka, nebo modernímu designu a praktickému provedení?

zavinovačka

Zavinovat, či nezavinovat, toť otázka, kterou si láme hlavu již několikátá generace maminek, a v odpovědi na ni se často neshodnou ani odborníci. V posledních letech ale určitě přibývá snaha, se k zavinovačkám, které byly trendem jak v dobách našich maminek, tak i babiček, vrátit. Starý osvědčený trik, zabalit miminko tak, aby mu bylo hezky útulno, prostě z našich rodinných stereotypů jen tak nevymizí. Důvodem je hlavně to, že miminka mají prostě ten pocit těsného a malého prostoru ráda. Vždyť prvních devět měsíců, která strávila v našem bříšku, to bylo úplně stejné. Proto, pokud se snažíme novorozence utišit, není lepšího receptu, než navodit mu podobné podmínky, v jakých byl ještě před narozením, tedy teplo, těsno a útulno.

Jakou zavinovačku ale zvolit?

zavinovačka

zavinovačkaPodle čeho vybrat tu správnou, ve které se bude náš prcek cítit nejlépe? A jak se zorientovat v široké nabídce, která je dnes na trhu k mání? Tyto a podobné otázky jsem si pokládala, když jsem se na sklonku těhotenství dozvěděla, že zavinovačka by měla být součástí výbavičky, kterou bych měla pořídit již s předstihem. Bez toho, abych se tenkrát o problematiku zavinovaček zajímala nějak podrobněji, jsem vyrazila do obchodu s dětskými potřebami a tam si nechala ukázat zavinovačky, které byly zrovna na skladě. V tu chvíli jsem se rozhodla na základě designu, ceny a slibované jednoduchosti a rychlosti zavinutí a zvolila krásnou nadýchanou takzvanou „rychlozavinovačku“ na suchý zip, neboli „růžek“, s motivem medvídků a velkou mašlí. S nadšením, jak roztomile v ní bude to naše miminko určitě vypadat, jsem si ji z obchodu odnesla domů.

Zatímco vypraná a vyžehlená „rychlozavinovačka“ čekala ve skříni na miminko, sešly se mi doma ještě další tři exempláře. Od švagrové jsem dostala krásnou klasickou retro zavinovačku, kterou používala ještě její maminka a také další model na suchý zip, tentokrát ovšem v krajkovém provedení. No, a aby toho nebylo málo, od redakce Žena-in.cz a www.trendybaby.cz přibyla ještě moderní „zázračná“ zavinovačka Miracle blanket, jejíž tvar by měl dle výrobce v novorozenci navozovat přesně stejné pocity, jaké měl v matčině lůně.

Zavinovačka je v nabídce www.trendybaby.cz a četla jsem o ní v tomto článku Tip pro maminky: Speciální zavinovačka Miracle Blanket pro děti do tří měsíců

No, junior bude mít opravdu na výběr a já alespoň můžu otestovat, jestli lépe funguje stará klasika, nebo novinka v moderním designu a praktickém provedení. Jsem zvědavá, jak tento souboj dopadne.

Zavinovačky začínáme testovat ihned po příchodu z porodnice. Začínáme s klasickou zavinovačkou se třemi šňůrami na zavazování. Tento typ se stále ještě běžně používá v českých porodnicích, takže si na něj prcek už po porodu zvykl a změna tak pro něj není až tak překvapivá. Zavinovačka mě vcelku ničím nepřekvapí. Miminko je v ní většinu noci spokojené, ale obvykle se mu podaří dostat ven minimálně jednu ručičku či nožičku. Můj syn, kterého zřejmě v budoucnosti čeká kariéra Davida Copperfielda, se většinou zvládl „osvobodit“ úplně celý a větší část noci strávil ožižláváním horní šňůrky, která jediná vydržela pohromadě. 

zavinovačkaJako druhá přichází na řadu zavinovačka na suchý zip, kterou jsem si sama vybrala. Vypadá moc hezky, uvidíme, co s ní v noci dokáže synek provést. S touto představou večer chystám zavinovačku, ale jaké je mé překvapení, když zjistím, že na výsledek testu nemusím čekat celou noc – Adama se mi nepodaří do zavinovačky vůbec nainstalovat. Než se dostanu k zavázání mašle, rozhodí rukama a suchý zip se okamžitě rozlepí. Navíc se mu vůbec nelíbí, že se zavinovačka dole zakládá přes nožičky a on s nimi pak nemůže kopat dle libosti. Tuto zavinovačku se nám nakonec nepodaří ozkoušet déle, než pět minut a já ji nakonec odkládám s tím, že ji možná později použijeme rozloženou jako peřinku. Krajková verze této zavinovačky nedopadla o moc lépe – jeden suchý zip uprostřed prostě dlouho nevydrží.

Na závěr přichází test zázračné zavinovačky od firmy Red Castle. Výrobce slibuje vše, co ostatní zavinovačky nedokázaly, tak jsem zvědavá, jestli to zafunguje i na našeho synka. Večer je obzvlášť neklidný a já se snažím ho podle návodu správně obmotat. Několik prvních pokusů nestojí za moc. Nedaří se mi založit ručky pod rukávy – syn se vzteká a hrozně sebou hází. Po několika pokusech ale zřejmě přicházím na ten správný grif a dítě je konečně zavinuté. A jaké překvapení – po několika vteřinách v klidu, s ručkama podél těla se Adam zklidňuje a začínají se mu zavírat oči. Tak dobře jako tuhle noc ještě nespal.

Pokud bych tedy měla tento amatérský test vyhodnotit, vítězem by určitě byla zavinovačka Miracle blanket, které jsme podle toho, jak v ní náš syn vypadá a jak je zpacifikovaný, začali s manželem přezdívat svěrací kazajka. Ne, že by se z ní náš vynalézavý synek za ty tři týdny ani jednou nevyprostil, ale většinou se oproti ostatním typům zavinutí unaví dřív, než se mu to podaří a usne. Na noc je tedy podle mě ideální volbou, a to i proto, že se trochu víc kromě Adama vyspím i já.

zavinovačka

Druhá v pořadí je pak zavinovačka klasická, kterou bych rozhodně nezatracovala a nadále ji používám hlavně přes den, kdy spí Adam jen lehce. Rychlozavinovačka na suchý zip pak u mě propadla úplně. Je možné, že existují klidnější děti, které se ve spánku moc nevrtí a zavinuté by v ní chvíli vydržely, ale to naše k nim určitě nepatří.

Od té doby, co střídám Miracle blanket na noc a klasiku ve dne, spí syn mnohem lépe a je viditelně spokojenější. Tuto kombinaci mohu tedy všem novopečeným maminkám vřele doporučit.

Reklama