.

Závidím bratrovi jeho dceru. Za tu svoji se jen stydím!

Vztahy

Závidím bratrovi jeho dceru. Za tu svoji se jen stydím!

 

Nikdy by mě nenapadlo, že mě vlastní dítě může tak zklamat... Od okamžiku, kdy se Karolína narodila, stala se pro mě tím nejdůležitějším bodem života. Věnovala jsem se jí, pomáhala se školou, četla jí po večerech knihy, brala ji na výlety... Zkrátka, dělala jsem vše proto, aby z ní vyrostl slušný člověk, který se v životě neztratí.

 

Dcera mi tuto moji péči vrátila tím, že se dnes za ni musím stydět. Ano, ano, stydím se za své vlastní dítě a věřte mi, je to hrozný pocit.

 

Karolína nikdy nebyla ve škole dobrá. I když jsem s ní den co den probírala učivo, na vysvědčení se jí vždy nějaká ta čtyřka objevila...
Řekla jsem si, že holka nikdy nebude geniální, a to, že ani nemá na to studovat střední školu, jsem překousla.

No a? Tak bude třeba kadeřnicí nebo prodavačkou... vždyť i toto jsou zaměstnání, která jsou u nás třeba.

 

Po dohodě s dcerou jsem ji dala na SOU Obchodní. Karolína však ve druhém ročníku prohlásila, že „učňák“ není nic pro ni a že tam odmítá chodit...

 

A kam chceš jít?
Co hodláš dělat?

Na tyto otázky mi nikdy neodpověděla, jen se vždy uchichtla. Snažila jsem se jí stále dokola a dokola vysvětlovat, že nemůže mít jen základní vzdělání. Že tím si zavře cestu k jakékoli lepší práci... Byla však k těmto názorům hluchá a stále mi opakovala, že se v životě neztratí.

 

Ach, co já se natrápila! Co já se naplakala... Nepoznávala jsem vlastní dceru, byla mi tak cizí a najít k ní cestu bylo nemožné. Uzavřela se do svého světa, kam směla jen její pochybná parta...

 

Otec Karolíny od nás utekl, když byl dceři rok, takže jsem ani neměla v nikom oporu či pochopení. A to bylo nejhorší... nevěděla jsem si s Karlou rady a potřebovala jsem vědět, že na toto hrozné období nejsem sama.

Sama jsem bohužel byla, a  tak nezbývalo, než dál zkoušet vše možné i nemožné, jen aby holka dostala rozum.

 

Karolína se začala toulat. Stále častěji a častěji se stávalo, že jsem několik dní o ní nevěděla, netušila jsem, kde je... Pamatuji se, že jsem ji jednou dokonce hledala do pěti do rána. Celá zoufalá jsem objížděla diskotéky, obvolávala její známé a v hlavě měla ty nejčernější myšlenky.

 

Karolína přišla domů po třech dnech a hrozně se divila, ba přímo urazila, když jsem ji seřezala jako psa.

 

Dnes již dcera do školy nechodí, ke konci roku ukončila učení. Nemá tedy ani výuční list, nemá nic – jen základní vzdělání....

Ale je na sebe pyšná! Proč? Nu protože si dokáže vydělat dost peněz....

 

Živí se tím, že po nocích tancuje u tyče!!!
Bože, když jsem na to přišla, měla jsem chuť ji zabít.

 

Hrozně jsme se pohádaly a já jí řekla, že dokud nezačne žít slušně, nechci ji doma... Od té doby jsem Karolínu už pár týdnů neviděla...

 

Od známých vím, že se stále živí tancováním, a co je horší, sem tam dokonce předvede i striptýz. Je mi zle, jen si to představím.

 

A víte, co mě bolí nejvíce?
Že jsem dceru nezanedbávala, snažila jsem se jí dát tu nejlepší výchovu, ale evidentně jsem selhala...

 

Bratr má dcerku o rok mladší, než je Karolína, a řeknu vám, když Elišku vidím, plakala bych.

Eliška je pravý opak mé dcery... je tak hodná, spolehlivá, ve škole se učí na výbornou, nikde se netoulá....

Co já bych za to dala, mít takovou dcerku!

 

Moc mě bolí to, co Karla dělá, jaký život vede...

A nejhorší je, že je jí jedno, jak se trápím. Nebere mi telefony, a když ho přeci jen vezme, jen odsekne: Co zase chceš???

 

Nikomu nepřeji, aby si s vlastním dítětem musel prožít to, co si nyní prožívám já.
Příští týden jsem objednaná k psychologovi, snad mi pomůže, už totiž opravdu nevím, jak dál... Stále na mě útočí vědomí toho, že jsem opravdu totálně selhala.

   
01.08.2005 - Láska a vztahy - autor: Sabina

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [124] MartinaC [*]

  pekne napsany

  superkarma: 0 06.08.2006, 15:19:46
 2. avatar
  [119] chol [*]

  Držím paní Martě palce,ať k sobě s dcerou najdou cestu.Pracuji s dětmi tohoto věku a vím jak je to těžké když si dítě postaví hlavu.Možná to bude chtít jen čas a dcera příjde sama na to čím ji jste.Věnujte se sama sobě a netrapte se,neselhala jste vy.J

  superkarma: 0 05.08.2005, 12:35:06
 3. avatar
  [104] lightblue [*]

  Rafaiella: ty asi ještě nemáš děti co, že máš takový silný řeči

  Pisatelku lituju, ani já bych asi sama nevěděla, co v takové chvíli.
  Striptérky sice můžou být holky s vysokým vzděláním, kterým nic jiného nezbylo, ale tohle je rozdíl , když dcera pisatelky nemá žádné vzdělání.

  superkarma: 0 02.08.2005, 14:39:51
 4. avatar
  [99] Julča [*]

  ještěrka.ehp: 76
  Vecernice: je fakt,že když já jsem chodila na diskotéky,tyče tam nebyly.Nemyslela jsem odhalení jakékoli části těla,ale příležitost.A nevím,jak to dnes na diskotékách chodí.Jenom chápu paní Martu,že z toho není odvázaná

  superkarma: 0 01.08.2005, 20:46:50
 5. avatar
  [96] sara.l [*]

  kemy: prosím tě,když mě bylo 18 a taťka mi dohazoval kluka 25,tak jsem ječela takovýýý stařecccc ...a nebo někdo umřel ve 40 a já mávla rukou,že už měl život za sebou,šmárjá...to bych dopadla ..s věkem se to všechno hezky vyrovnává uvidíš

  superkarma: 0 01.08.2005, 18:50:04
 6. avatar
  [95] ad.astra [*]

  emma: 77 souhlasím, domnívám se, že paní Marta se zcela a až moc oddala jen k dcerunce a nemyslela vůbec na sebe.

  superkarma: 0 01.08.2005, 18:32:00
 7. avatar
  [94] kemy [*]

  sara.l:

  superkarma: 0 01.08.2005, 17:29:10

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [93] sara.l [*]

  kemy: nebojjjj i na Tebe dojde a budeš tam

  superkarma: 0 01.08.2005, 16:15:06
 2. avatar
  [92] kemy [*]

  Nikusa: jo, to věřim, potěší každá lichotka, zvlášť když už si o generaci vejš.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:46:28
 3. avatar
  [91] Nikusa [*]

  kemy: Syn má dnes 20let a neví to.A myslím, že mu to ani nikdy neřeknu.Dceři/má necelé 3roky)to když tak řeknu až bude dospělá, podle situace.Aby věděla, co to obnáší,rizika a tak(kdyby k tomu měla sklony.)Jinak mně to opravdu bavilo a prý jsem byla i dobrá.Dá se říct,že ještě dnes mám zájem o veškerý pohyb a postavu stejnou,jako tenkrát(syn se směje,že většině jeho kamarádům se strašně líbím).To docela v tomto věku potěší.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:26:43
 4. avatar
  [90] kemy [*]

  už tady blo porno, neska tyč, že to příště bude kurva a feťačka?

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:14:38
 5. avatar
  [89] kemy [*]

  jezule: no to je pravda, nska de všechno. u nás je třeba soukromá hotelovka, kam když přišel muj do prváku, byl tam s nim 24-tiletej kluk.

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:14:01
 6. avatar
  [88] kemy [*]

  Nikusa: fakt jo? a co na to řiká syn? ví to? to nemyslim špatně, jen mě to zajímá. to si musela bejt kočka, co?

  superkarma: 0 01.08.2005, 15:12:25
 7. [87] jezule [*]

  zklamala jste svoje predstavy, ne ve vychove vlastni dcery. Takze pokud se naucite brat ji takovou jaka je, a ne jakou byste ji chtela mit nebo dokonce jaka je jeji sestrenice, tak bude vse ok. Myslim, ze hlavne ted vas vase dcera potrebuje nejvic - aby nespadla do prostituce, protoze tam uz je jen krucek ke drogam (alespon si to myslim). Neurazejte se na ni, uz ted mate rodinu v troskach. Je jaka je a kdyz ji nebudete mluvit do zivota, ale budte ji milovat, tak to casem pochopi. Skolu si muze dodelat vzdycky.

  superkarma: 0 01.08.2005, 14:41:00
 8. avatar
  [86] Nikusa [*]

  Marta H: Tak já jsem zrovna jedna z těch, které tancovaly (5 let) u tyče.Zní to hrozně a taky to spousta lidí odsuzuje (jako by ty holky byly prostitutky). Můžu říct, že rodiče mně vychovali dobře, nikdy jsem nepila, nekouřila, nebrala drogy.Sice nějaké to vzdělání mám (maturita a dvě rekvalifikace), nikdy jsem se netoulala a nebyla promiskuitní. Stačí? Dnes je mi 41let (dělala jsem to před 13ti lety) a můžu říst, že mně to ani nijak negativně neovlivnilo. Dělá to spousta vysokoškolaček, není to o nízké inteligenci, ani o špatné povaze, jen má holka dobrodružnější povahu. Spíše záleží, aby nešla dál, což je jen krůček (a velmi lákavé pro mladé holky).

  superkarma: 0 01.08.2005, 14:13:39
 9. avatar
  [85] gerda [*]

  Marto, moc vám přeju, aby vám návštěva psychologa pomohla. Být vámi, přestanu se trápit a dělat si výčitky. Dělala jste, co jste mohla. Dcera si vybrala život, který teď "frčí" - rychlé peníze, a zatím nedomýšlí, že je to výdělek časově omezený. A že s vámi nechce mluvit v telefonu? Možná kdybyste změnila taktiku, nevyčítala, nesrovnávala s příbuznou - tím její vzdor jenom posilujete. Jestli je už plnoletá, stejně nic nenaděláte, živí se sama a tak, jak je to dnes běžné. Věřte, že nic netrvá stále, člověk se mění, vyznává jiné hodnoty a vaše chvíle přijde. To, co jste do dcerky citově investovala se neztratí, nevyjde naprázdno a vrátí se vám ve chvíli, kdy už to nebudete čekat. Něco jako návrat marnotratné dcery. Najděte si nový smysl života, neupínejte se jenom ke svému dítěti. I vy musíte žít a ne jenom přežívat, to je vaše povinnost k sobě. A musíte doufat a dokázat i odpustit. Když budete odmítavá, nebude mít důvod se měnit a vracet.

  superkarma: 0 01.08.2005, 13:52:43
 10. avatar
  [83] vifina [*]

  Marta H.: tak to co píšeš o své dceři, tak to mě trochu připomíná i mě samou. Do 15 let jsem byla dá se říct andílek, ale nastala puberta, mě chytli diskotéky a nic jinýho než diskotéka mě nezajímalo. Rodiče mě taky dali na soukromou školu na obchodku a já si tam chodila jen na chvíli vydusit čumák. Stalo se, že jsem do školy přišla jenom jednou za týden. Falšovala jsem omluvenky a jiné věci aniž o tom rodiče věděli. Vždycky jsem se těšila na pátek a na sobotu kdy půjdu zapařit a taky jsem se vracela třeba až v 07:00hod. ráno a chudák máma doma trnula hrůzou a celou noc třeba proseděla u okna a vyhlížela mě. No prostě pubertální spratek. Naučila jsem se kouřit, pít alkohol (naštěstí k drogám mě nikdy nic netáhlo) a obletovala jsem kluky. Školu jsem naštěstí udělala a taky jsem dostala rozum, ale až někdy v 21letech. Víš třeba se dcera vybouří a dostane rozum, ale teď s ní nic nezmůžeš, protože má svojí hlavu, ale věř, že si to jednou uvědomí a bude litovat.

  superkarma: 0 01.08.2005, 13:15:00
 11. avatar
  [82] pohodarka [*]

  Lotka: ale takhle to pani Mrata prece nemysli :) nemuzete tady vsechno brat doslova...ctete taky mezi radky!

  superkarma: 0 01.08.2005, 13:01:43
 12. avatar
  [81] Lotka [*]

  Teda kluka mám taky na , ale nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, že bych záviděla někomu jeho dítě To je jakoby se děti daly koupit a někteří rodičové by to své vrátili jako reklamaci

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:46:57
 13. avatar
  [78] Luciš [*]

  Souhlasím s Ještěrkou. Stalo se stalo. Ale možná někdy zmoudří a když ji definitivně zavřete dveře, tak už nepřijde.

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:18:53
 14. avatar
  [77] emma [*]

  no, pokud je dcera opravdu taková nihilistka, jak píšeš, tak je to na psychiatra.
  fakt, že sis za tolik let nenašla chlapa a veškerou svou energii použila jen na dirigování dceřina života, taky o něčem svědčí.
  na závěr rada: pokud nechceš, aby ses za ni styděla, pokud nechceš, abys musela porovnávat, tak ji přestaň volat, přestaň ji dirigovat život a vykašlli se na ni. pokud se na ni vykašlat nechceš, přestaň poučovat a jen buď. buď "možnost na někoho se obrátit" a čekej. to je holt úděl rodičů - dělat dětem background

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:17:10
 15. avatar
  [76] ještěrka.ehp [*]

  Julča: na taková představení (na diskotéky, do klubů...) chodí PŘESNĚ ti samí, co do obchodu pro chleba a na čele to napsané nemají Ale je to vlastně fuk, jestli já si myslím, že je to OK a ty si myslíš, že ne. Důležité je, jak to vidí paní Marta a hlavně to, že by se měla sebrat a jak tu radila spousta jiných, nechat dceři prostor a až jednou sama přijde, být jí oporou

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:05:31
 16. avatar
  [75] pohodarka [*]

  taky pochybuju, ze pani Marta predhazovala Karoline jeji sestrenku, jen tady popisuje stav veci a jak ji mrzi, ze jeji dcera neni aspon trosku jako neter. kazdopadne pani Marto, hlavu vzhuru, seberte se a zacnete myslet hlavne na sebe, ona totiz Karolina je si hodne jista vasi bezmezno laskou a podporou a zajmem a mozna ji trosku otrne, kdyz zacne tohle vsechno ubirat na obratkach

  superkarma: 0 01.08.2005, 12:03:26
 17. avatar
  [74] murena [*]

  Paní Marto,já si nemyslím,že jste selhala jako rodič,to spíš vaše dcera neměla v sobě tu správnou dávku sebekázně,vytrvalosti a houževnatosti.Sama zvolila pro ní tu nejsnažší cestu k výdělku.To,že je to ale krátkozraké rozhodnutí,jí teď nevysvětlíte,aby jste našly k sobě zpátky cestu,musíte chtít obě,ona má ale teď svojí hlavu.Klidně si zajděte k psychologovi,myslím ale,že vám neřekne nic jiného,než aby jste jí nechala se u té tyče vyřádit.Já bych se na vašem místě pokusila naladit se do psychické pohody a až budete silná a dokážete s dcerou mluvit bez emocí a výčitek,tak bych jí třeba pozvala na oběd a hovořila s ní o všem možném i o její "práci",ale s nadhledem.Tento váš problém nepořešíte ze dne na den,bude to běh na delší trať a aby jste ho zvládla,musíte by v první řadě silná vy.Přeji hodně štěstíčka a pevných nervů

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:46:36
 18. [73] rozina [*]

  dravím T martiko, a chci tě povzbudit, nejsi SAMA , kdo má takové trápení. Prožívám nco podobného, i když trošku jiná verze, ale moje strdce už skoro stávkuje, jak nemůže. Poslouhej dej se do kupy, dobře že jdeš k doktorovi, mysli taky trošku na sebe. Děti když je jim 18 , myslí, že už nás rodiče nepotřebují a v mém případě jim to bohužel tatnek - můj bývalý ještě navádí, co byste ji poslouchali !!taky jsem dopadla jak sedláci u Chlumce, ale už jsem si zakázala plakat, jsem tu a chci si život dožít v klidu. Modlím se, aby to bylo brzo, kdy poznají svoji chybu. Jinak mluvit TY můžeš horem dolem - MÁLO platné. Tak se vzchop a drž se !!!

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:39:43
 19. avatar
  [71] kemy [*]

  no tak nevim. názory sou zase celkem rozporuplný. ani sem je nepřečetla všecky. myslim, že to neni tak hrozný, že se živí u tyče, ale že je pěkně blbá, že si ten učňák nedodělala. mě vyhodili z gymplu a ani mě nenapadlo nejít jinam. mýho přítele teď v zimě vyhodili z učňáku a byl tam prosit div ne na kolenou, aby ho vzali znova do třeťáku a ne do prváku. a přestože by už si chtěl radši vydělávat a u kluků to bez toho vzdělání přeci jenom de líp (neumim si představit sebe u lisu ), tak by nechtěl bejt bez výučáku. na druhý straně je to ale její volba a marta nemá šanci s tim hnout. však ona jednou dcera zapláče, äž zjistí, že neni nic, jenom kdysi uměla kroutit bokama. tancování u tyče mi jako prostituce připadá, respektive to tim dost zavání. ale já bych třeba radši tancovala u tyče než uklízela. tio se mi zdá víc ponožující a taky za tu dřinu nejsou prachy. takže nevim. vim ale, jaký to je, slyšet třeba: "co z tebe bude?", "podivej se na šárku zahradníků, kam až to dotáhne, ty se jí teď směješ, že je to šprt, ale počkej, až ti bude jednou dělat šéfku..." to fakt neni nic hezkýho. a jesi kája slyšela: "koukni na sestřenku, ta se jednou bude mít", tak se nedividm, že chtěla od otravný matky rychle utýct, a proto sekla s učňákem, aby už nemusela bejt doma a našla si ryto. co z toho vyplývá? že muj názor je taky dost rozporuplnej a stejně se s tiom nedá nic dělat. jenom jednou holku podržet, až si uvědomí, že má mámu ráda a příde.

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:26:11
 20. avatar
  [70] Alisa [*]

  neselhala jste, myslim, ze ted bude potreba dat najevo nezajem....

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:25:24
 21. avatar
  [69] Julča [*]

  ještěrka.ehp: proč to hned vztahuješ na sebe? Rozhodně má k tomu blíž,než kdyby byla tou prodavačkou.Kteří lidé chodí na takové představení? Rozhodně ne ti,co do obchodu pro chleba.Jestli prostitutka nejsi to víš jenom ty a nemůžeš vědět,jestli ta dcera je nebo není.Chápu paní Martu,že má starosti,ale s tím nic neudělá,jenom si bude muset najít k dceři cestu.

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:22:20
 22. avatar
  [66] sara.l [*]

  xenie:

  superkarma: 0 01.08.2005, 11:00:29
 23. avatar
  [65] janato [*]

  Když si představím svoji malou, tak pro mě by to bylo taky hrozné zklamání.Důležité by pro mě bylo, abych úplně nezavřela tu cestičku, po které by za mnou mohla moje dcera přijít, až bude potřebovat pomoc.A jinak dokonce i psychologové připouštějí, že určující, co si dítě s sebou na svět přinese a výchova to vždy nemá sílu to zvrátit.Není to ještě "konec" a mohly se stát horší věci, které tady nechci vyjmenovávat.Držím palce, ať to spolu zvládnete!

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:57:11
 24. avatar
  [64] alifie [*]

  Jo, co jsem nejvic nesnasela bylo srovnavani typu "Podivej na XYZ, jak pekne umi ..., a jaka je pracovita.". Vzdycky me to akorat nastvalo a zatvrdilo. Nastesti tohle provozoval jen muj tata a babicka z jeho strany. Nic na me nebylo dost dokonale. Mela jsem z toho pocit, ze by me nejradeji vymenili. Nastesti moje mama tenhle zpusob vychovy neprovozovala a ja jsem vzdycky vedela, ze me ma rada. Chudak Karolina, nedivim se ze se svoji mamou nevychazela.

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:56:33
 25. avatar
  [63] Micuska [*]

  Já si ani nemyslím, že paní Marta dceři předhazovala, jak je její sestřenice šikovná a chytrá. Spíš si myslím, že se nám tady objektivně snažila popsat všechny faktory, které vedly k této situaci. A rozhodně si myslím, že ji více trápí to, že dcera s ní nekomunikuje, než to, že tancuje u tyče. Nesouhlasím s tím, aby rodiče promítali svoje nesplněné sny (vzdělání a povolání) do dětí, když na to ty děti třeba nemají buňky a talent. Ale co si budeme povídat, kdyby si moje dcera zvolila toto povolání, určitě bych nadšená nebyla a rozhodně by mi nevadilo, kdyby byla třeba prodavačkou.

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:53:54
 26. [62] xenie [*]

  sara.l: jeden můj kamarád si říká Věstonický venouš

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:40:59
 27. avatar
  [61] sara.l [*]

  ještěrka.ehp: joooo,ale já sem jako ta Venuša z Věstonic a byla by sem rudá až na elce

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:37:50
 28. avatar
  [60] ještěrka.ehp [*]

  sara.l: s tou postavou je to ošemetné - rozhodně nemám míry modelky, ale za figurou typu krev a mlíko se chlapi kolikrát táhnou víc, i když je tam pár kil na víc Ale tuhle éru už mám taky za sebou, asi mi nějak s přibývajícími léty ubývají exhibicionistické sklony

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:32:39
 29. avatar
  [59] sara.l [*]

  ještěrka.ehp: to víš,že nejsi žádná polo ..kdybych měla postavu a roky tak jdu do toho taky

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:10:38
 30. avatar
  [58] Suzanne [*]

  57 - to je vyšinutí z větné vazby jako

  superkarma: 0 01.08.2005, 10:08:38

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme