Chodila jste do pionýra nebo do skauta? Nebo třeba do turistického kroužku? A jak vám šlo uzlování? Pokud špatně, tak asi následující techniky nebudou pro vás. Pokud se ale provaz stával prodloužením vašich rukou a stáčel se do smyček a kliček přesně dle vašeho přání, jste ideální adeptkou na provozování japonského erotického umění nawado.

 

 

 

 

 

Estetika a erotika
Toto umění, známé také jako kinbaku nebo shibari, má v Japonsku dlouhou tradici. Nawa znamená lano a do je cesta. Nawado je tedy cestou lana. Přesněji řečenou cestou, při níž svého partnera či partnerku spoutáte lanem. Účelem přitom není působit bolest, ale kombinace estetického a emocionálního prožitku.

Bezpečně
Nawado má přísná bezpečnostní pravidla. Lano musí být dostatečně silné, aby se nezařezávalo, a většinou se používá dvojité. Zároveň by mělo být z materiálu, který svázaného při prudším pohybu nespálí. Utahovat se má přiměřeně, tak, aby nepůsobilo bolest. A vždy musíte mít při ruce ostré nůžky, abyste v případě jakéhokoliv problému mohli partnera rychle uvolnit.

Bolest a mučení
Z Nawado se později vyvinulo také nawaikido – cesta lana, harmonie a lásky. Existuje ale také nawasemekudo – cesta působení bolesti a mučení pomocí lana. Jak už z názvu této disciplíny vyplývá, na rozdíl od klasického nawado jde při nawasemekudo o to, způsobit oběti bolest, a jedná se tedy o techniku náležející k sadomasochismu.

Shinju
Stejně jako u všech japonských umění se i v nawado jednotlivé sestavy – v tomto případě způsoby, jak partnera svázat – nazývají katy. Pojďme se podívat na nejznámější z nich, zvanou shinju – perla.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokud se chcete o nawado dozvědět víc, nahlédněte SEM.

Zaujalo Vás nawado? Zkoušela jste někdy podobné techniky? Líbilo by se Vám více svazovat, nebo být svazována? Připadá Vám, že v nawado jde více o estetiku, nebo o erotiku?

Reklama