Energetický regulační úřad tvrdí, že někteří výrobci při výrobě „zelené energie“ podvádí a vyrábí proud generátory. Dokládá to průměrným svitem slunce u nás. Asociace výrobců ale říká, že difuzní elektrárny vyrábí proud, i když je zataženo.

Mohl stát přijít neprávem o cca 180 milionů korun? Nebo se o slušnou sumu snaží naopak stát připravit prodejce solární energie?

Opravdu váhám, na kterou stranu se v téhle věci postavit. Je to můj osobní problém, protože prostě solární elektrárny na polích, kde by mohla být půda využita daleko rozumněji, považuji ne za „zelené“ ale „blbé“. A krom toho i nevzhledné.

Přesto mám jisté vnitřní nutkání se v tomhle sporu přiklonit na stranu výrobců solární energie, kteří se brání nařčení z podvodného dodeje proudu hned dvěma pádnými argumenty. Difuzní solární elektrárny vyrábí energii i když je zataženo. Dodej elektřiny do sítě průběžně během roku kontrolují distribuční společnosti E.ON, ČEZ a PRE. Oba argumenty mi připadají celkem pádné.

Přesto bude stát přezkoumávat subjekty, které překročili během roku 1200 hodin slunečního svitu. Tedy 1574 výrobců elektřiny.

Podle informací Meteopressu je průměrný svit u nás různý, na jihu Moravy je ročně asi 1715 hodin, na severu Čech třeba jen 1197 hodin. Některé elektrárny však byly schopné vykázat i přes 3000 hodin (nikoli svitu, ale výroby elektřiny)!

Informace do články jsem převzal z článku: ERÚ: Místo solárních panelů vyráběly energii generátory

Reklama