Je milý, galantní, naslouchající, přející i dopřávající. Je čirým zhmotněním nejednoho ženského snu. Opojným koktejlem, který teď následky, které přijdou pak, neřeší. Má to však jeden háček, jedinou chybičku na kráse – je tak trošku ženatý.

Jenže mrká směrem k vám tak úžasně a vytrvale, až hrozí trvalý tik. To jednak nemůžete dovolit, a jednak je těžké odolat. A vůbec, kdo ví, jak dlouho mu to vydrží? Vlak za pět minut dvanáct už dávno ujel, ideální vztahová perspektiva v nedohlednu. Je vůbec co si rozmýšlet? Pokud jste v zakázaných vodách dosud nelovily, co vás vlastně čeká v rámci balíčku „ženatý se závazky?“

foto

„Chcete mít víkendy sama pro sebe? Chcete trávit dovolené dle svých představ? Vítáte samotu pod vánočním stromkem? Usínáte ráda sama a nebaví Vás ranní přetahovaná o WC a o koupelnu? Umíte si představit svůj život bez praní pánských ponožek a slipů? Netoužíte po dětech? Nechcete chodit s partnerem do společnosti, jste s ním nejraději v domácím kutloušku? Odpovíte-li si na většinu těchto otázek „ano“, pak je pro Vás ženatý muž bezmála ideálním partnerem!“ radí psycholog Petr Šmolka.

 Toužíte-li, aby se Váš život řídil několik dalších let potřebami jeho dětí, pak jej rozveďte!

 „Nechci stavět své štěstí na neštěstí druhých,“ svěřuje se čtyřicetiletá Hanka se svým „veřejným tajemstvím.“ S ženatým Liborem (48) je ve vztahu víc než deset let. Libor má se svou ženou dvě děti, obě navštěvují střední školu. Žijí v rodinném domku společně s Liborovými rodiči.

„Liborova žena má roztroušenou sklerózu. Její stav se, bohužel, v poslední době velmi zhoršil, hrozí, že bude upoutána na invalidní vozík. Už se sama nezvládne postarat o domácnost a o děti. Rodiče hodně pomáhají, ale už jsou sami staří. Libor dělá, co může. Copak ho v takové chvíli mohu chtít pro sebe?“ vysvětluje Hanka nelehkou situaci, v které se oba milenci nacházejí. Hančino okolí o vztahu ví, v malém městě to ani není možné utajit. Se svými vlastními rodiči se stále hádá, vyčítají jí, že s Liborem ztrácí drahocenný čas.

Maminka jí radí, aby si našla vhodného přítele a konečně založila rodinu. „Kamarádky se také diví, co ze vztahu s Liborem mám, když jsem skoro pořád sama, protože Libor musí být s rodinou. Ale ty chvíle, kdy mi řekne, že neví, co by beze mě dělal a jak by to všechno zvládl, jsou dostatečnou náplastí na všechny „bolístky“, které vztah se ženatým partnerem přináší.“

To dvacetiletá Natálie je pevně rozhodnutá, že svého o třicet let staršího šéfa rozvede a odvede od rodiny, kde mu nikdo nerozumí.

Chce mít při každé příležitosti „na talíři“, čeho všeho se kvůli ní musel vzdát? A co jí takový vztah může přinést pozitivního?

„Umím si představit, že vztah se ženáčem může být za jistých okolností obohacující. V něčem může nahradit vztah s otcem, už proto, že ženatý partner bývá zpravidla starší a má víc životních zkušeností. Jako dočasný vztah pro dívku, která se zatím nechce vázat a nechce ještě řešit otázku případného mateřství, může být ženatý muž partnerem, na kterého bude i po letech ráda vzpomínat,“ vysvětluje doktor Šmolka.

 A upozorňuje i na možné následky: „Hloupé je, když ji kvůli podobnému vztahu minou jiné příležitosti a jí pak zbudou pro řadu let jen ty vzpomínky. Kdyby ale preferovala single styl života, raději bez dětí a dalších závazků, pak může ve vztahu se ženatým mužem prožít spoustu hezkých chvil. Jen by se musela umět oprostit od případných pocitů viny vůči jeho ženě a dětem.“

Na pomyslných miskách vah jsou tedy jedné straně výhody, na té druhé nevýhody vztahu se ženatým mužem. Jestli se vyplatí do takového vztahu jít, už si každý z nás musí zvážit sám.

Reklama