Vracet se do provoněného bytu je radost. Jenže když v domácnosti žijete a vaříte, není často jednoduché v boji se zápachy uspět. Možná se je snažíte maskovat vonnými svíčkami či tyčinkami, ale ty mívají jen krátkodobý efekt. Jak se tedy nepříjemných esencí zbavit nadobro?

Základem úspěchu je odstranit příčinu, bez toho se zkrátka neobejdete. Pokud vám byt načichl kouřem z cigaret, výpary z vaření nebo čímkoli dalším, nejprve se vrhněte na generální úklid. Ale vezměte to z gruntu. A to i se záclonami, závěsy, koberci a čalouněným nábytkem. To jsou totiž neúnavní pohlcovači pachů, kteří je jen tak nepustí. Dalším zdrojem nepříjemných pachu bývá také usazená mastnota v kuchyni, nebo plísně v koupelně.

Může se ale stát, že budete muset bojovat s „lokálním zápachem“. Na jeho pohlcení naštěstí existuje celá řada triků, které jsou levné a účinné.

smell

Skvrna na koberci

Ať už se vám takto pomstil váš domácí mazlíček, nebo jste něco aromatického rozlila, nesnažte se skvrny hned zbavit mokrým hadrem. Jen vše rozetřete do větších rozměrů. Nejprve se pokuste co nejvíce tekutiny vysát ubrouskem. Zápachu se pak zbavíte, když na skvrnu nasypete jedlou sodu. Nechte ji půl dne až den působit a poté vysajte.

Pach ze špajzu

Pokud se chcete zbavit zápachu v uzavřeném prostoru (třeba i v šuplíku), vsaďte na dřevěné uhlí. To jej za pár dní pohltí. Není ani od věci, když do špajzu umístíte nádobku s rozdrceným dřevěným uhlím natrvalo a jednou za čas její obsah vyměníte.

Odér z odpadu

Stačí, aby se odpadní roury trochu ucpaly a zápach je na světě. S tím si poradíte, když do nich nalijete vařící vodu s přídavkem sody. Účinný je i ocet smíchaný s práškem do pečiva, ten po 20 minutách spláchněte horkou vodou.

Kontaminovaný nůž či prkýnko

Když krájíte cibuli, rybu, nebo jinou aromatickou potravinu, zbavit se jejího zápachu je těžké. Zkuste to tak, že na nůž či prkýnko nanesete navlhčenou kuchyňkou sůl.

Popelník bez zápachu

Nedaří se vám odstranit zápach z popelníku? Namočte jej po umytí do vody s několika kapkami denaturovaného lihu a pak opět umyjte.

Páchnoucí boty

Už nemůžete procházet kolem bot v předsíni, protože jejich zápach nepřebije ani osvěžovač vzduchu? Nasypte do nich kuchyňskou sůl a nechte ji přes noc pracovat.

Nelibá vůně z lednice

Podle babských rad se můžete zápachu z lednice zbavit tak, že do ní dáte mističku s jednou z následujících ingrediencí. Může to být čerstvě umletá káva, jedlá soda, prášek do pečiva nebo rozpůlené jablko či citron.

Načichlé plastové dózy

Pokud jídlo ukládáte do plastových dóz, určitě jste se už setkala s tím, že si rády uchovávají některé nelibé vůně. Jak se jich zbavit, když umytí nestačí? Zavřete v nich přes noc lógr z kávy, zápach zneutralizuje.

Provoňte si byt

Je to, co vaříte cítit po celém bytě? Ne vždy to musí být na škodu. Natrhejte bylinky a povařte je. Chcete, aby vám kuchyně voněla po mátě, meduňce, nebo rozmarýnu? Je to jen na vás. Pomůže i to, když na topení položíte mističku s vodou a octem, nebo citronem. A zkoušela jste už na topení dát pomerančovou nebo citronovou kůru? Voní často lépe, než drahé osvěžovače vzduchu.

Čtěte také:

Reklama