zatepleníPři zateplování domu a snaze ušetřit tak za energetické výdaje domu, je pozornost většinou věnována pouze zateplení fasády. Zapomíná se však na střechu. Netrávíte na půdě moc času, protože je tam zima? A věděly jste, že skrze ni může utíkat až 12% tepelné energie? Je proto chytré se zamyslet i nad jejím zaizolováním. Zateplením střechy však nedochází pouze k zamezení úniku tepla během zimy, ale také jako prevence přehřívání podkroví během letních měsíců. 

V dobách minulých byly půdní prostory ponechávány nezateplené, většinou jako úložiště nábytku či jiných, nepoužívaných věcí. Dnes se však z toho prostoru stává stále častěji místo k aktivnímu žití. Požadavky na tepelnou ochranu budovy se tak stávají aktuální. Přirozeností teplého vzduchu je jeho stoupavost. Nezatepleným stropem tak zbytečně uniká teplo ven a zvyšuje se tak energetická náročnost budovy. A zatímco v zimě bojujeme s únikem tepla, během léta pak řešíme problém opačného charakteru. Přehřívání se dá účinně řešit i za pomoci venkovních markýz a rolet, které zachytí sluneční teplo ještě před dopadem na sklo, snižují však přístup světla do prostoru podkroví.

Důležitý je správný výběr

Nejdůležitější je správná tloušťka izolačního materiálu. Obecně platí, že čím je větší vrstva tepelné izolace, tím jsou tepelné ztráty a náklady na vytápění menší. Většinou se jako nejčastější velikost izolace uvádí 20 až 24 cm, zatepleníjde však pouze o orientační míru. Je nutné brát v úvahu i vlastnosti střešní krytiny, tedy jestli máte plechovou střechu, která se rychleji zahřeje, ale také velmi rychle prochladne, nebo například pálenou střešní krytinu, která má lepší tepelně-izolační vlastnosti i životnost. Důležité je zajistit vzduchotěsnost i odvod vlhkosti.

Nesmí být opomenuto ani důsledné provětrávání střechy a podkrovního prostoru, k čemuž poslouží větrací střešní tašky a větrací pásy v hřebeni střechy. Dostatečný a pravidelný průchod vzduchu slouží jako prevence pro vznik plísní.

Tip odborníka:

„Střechu lze zateplit pod krokvemi, mezi nimi i nad nimi, nikdy ale nezapomínejte na pojistnou hydroizolaci, která izolaci ochrání. Nad pojistnou hydroizolací střechy nechejte vždy větrací mezeru, která zajistí výměnu vzduchu.,“ upozorňuje Stanislav Eder, vedoucí stavby, OBI Praha - Štěrboholy.

 

Zateplení krok za krokem

Ještě než se do samotného zateplení pustíte, je zapotřebí zkontrolovat současný stav střešní konstrukce. Řekněte manželovi či sousedovi, aby ho ošetřil speciálním prostředkem potlačující výskyt dřevokazného hmyzu a plísní.

OBIPo nátěru přidělejte na krokve hydroizolační fólie, která zabrání dešťové vodě zatékání do izolace. Rozhodujte se podle toho, zda se vlastníte odvětrávanou střechu či nikoliv. U neodvětrávané střechy se stlačí izolační vrstva až na pojistnou fólii. V případě odvětrávané střechy je nutné mezi jednotlivými deskami ponechat mezeru minimálně 2 cm širokou. Nezapomeňte zakrýt zateplovací vrstvu parozábranou – ta chrání izolaci proti pronikání páry zevnitř domu.  

Moderní způsoby zateplování

Doba nových objevů a inovací se dotýká i samotného stavebnictví, kdy dochází k nepřetržité výrobě nových a stále lepších materiálů a efektivnějším způsobům, jak dům zateplovat a tím uspořit peníze za tepelné energie. V Evropě se velmi často používá systém nadkrokevního zateplování, kdy se na nosnou konstrukci krokve přimontuje bednění, na které se položí parozábrana. Mezi jednotlivé části se osadí měkká tepelná izolace a následně hydroizolační otevřená fólie. Všechen potřebný materiál můžete sehnat například v hobbymarketech OBI.

Zateplení střechy se tak jednoznačně vyplatí – vytvoříte příjemné klima, zvětšíte obytné plochy domu a zejména snížíte každoroční platby za permanentně zvyšující se ceny energií.

Reklama