.

Žatecký chrám chmele a piva nabízí světové unikáty

Cestování

Žatecký chrám chmele a piva nabízí světové unikáty

chmel

Dnes se při našich virtuálních toulkách zastavíme na severozápadě Čech v městě Žatci. Zdejší chmel už se stal legendou nejen mezi českými pivaři, jeho sláva sahá dokonce i do zahraničí. Není proto divu, že se této chmelařské oblasti říká „chrám chmele a piva“.

A také není divu, že zde vyrostl stejnojmenný komplex, který má přivést turisty nejen do Žatce, ale do celého severočeského regionu. Tento komplex za téměř čtvrt miliardy z evropských fondů se pyšní hned několika unikáty. Například nejmenší chmelničkou, 3D výtahem či orlojem, který je unikátem dokonce ve světovém měřítku. A zdejší chmelařské  muzeum je prý největší na světě.

Turistické centrum Chrám Chmele a Piva se skládá z několika různých částí. Není pochyb o tom, že si zde každý přijde na své.

Chmelový maják. Tak se nazývá vyhlídková věž, na jejíž vrchol vás doveze výtah. A ne ledajaký. Uvnitř totiž návštěvníky na samém začátku prohlídky uvítá 3D animace. Z vyhlídkové plošiny si můžete prohlídnout celý chmelařský region. Chmelový maják by se měl veřejnosti otevřít v průběhu září, čeká se na kolaudaci.

Labyrint se rozkládá v těsném sousedství vyhlídkové věže. Umístěn je v budově starého skladu chmele. Na samém konci bludiště by měl být ukryt poklad chmelařského regionu. Co je to za poklad nám však nikdo neprozradil. K vidění je zde například dílna alchymisty, metrový model chmelové šišky, obrazy žateckého malíře Lubomíra Fárky či originální historické fotografie obyvatel Žatce. Bohužel není labyrint vhodný pro hůře pohyblivé návštěvníky. Jak uvedl vedoucí chrámu Jiří Vent, tento labyrint, který je trochu adrenalinovou atrakcí, je zatím ve zkušebním provozu.

Z bludiště se dostanete do Erbovní síně, kde si můžete prohlédnout erby všech obcí, kde se žatecký chmel pěstuje. I ta je zatím ve zkušebním provozu.

chmel

Chmelařské muzeum je už v plném provozu několik let. Jak jsme už uvedli, může se pyšnit největší expozicí svého druhu na světě. Na ploše 4.000 m2 představuje vývoj chmelařství od raného středověku do současnosti. Také se zde dozvíte tajemství žateckého chmele, díky kterému je nejlepší na světě. Prohlédnete si fotografie, historické stroje, nářadí a setkáte se také s maskotem muzea – chmelovým skřítkem Hopem. Není bez zajímavosti, že technickou památkou je dokonce i samotná budova muzea.

Chmelový orloj jsme ve výčtu unikátů zmiňovali již v úvodu. Stejně jako orloj pražský i ten žatecký odbíjí každou hodinu. Jen místo apoštolů se v okénku ukazují mariášové karty.  

Komplex se bude ještě rozšiřovat. Příští rok budete moci vylézt po žebříku do komína, který sloužil k sušení chmele, bude také dostavena zahrada pro děti, kavárna pro rodiče a konečně také renesanční sladovna.

Otevírací doba a vstupné

Chmelový maják: Úterý - neděle 10:30–17:00
Bludiště: Úterý - neděle 10:30–17:00
Chmelařské muzeum  Pondělí–sobota 10:00–17:00 (1. květen–31. říjen)

Za čtyřicetiminutovou prohlídku, která zahrnuje vstupné 3D projekci ve výtahu, Labyrint a Erbovní síň zaplatíte stovku. Za vstup do muzeu dáte 50 korun.

   
17.09.2010 - Doma - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Barbucháč [*]

  iljanka — #2 Sml3hm, tak to je vážně prazvláštnostSml15

  superkarma: 0 19.09.2010, 10:12:29
 2. avatar
  [2] iljanka [*]

  Chmelový maják ve své kráse - to nahoře má znázorňovat chmelnici. Nevím, jak komu se to líbí, jen se mi zdá,  že mezi historickými budovami ta moderní stavba se vyjímá dost prapodivně. Nejsem odborník, nerozumím tomu, je to jen můj subjektivní dojem.

  1. na komentář reaguje Barbucháč — #3
  superkarma: 0 17.09.2010, 13:42:06
 3. [1] zázvor [*]

  A je zde také "malé" muzeum "velkých" Homolupulů,kteří již v dávných dobách dobách rozpoznali léčivou moc planě rostoucí popínavky-chmele.Budiž jim neskonalý dík.

  Zde je odkaz:

  http://www.chrampiva.cz/index.php?show=rubrika&type=muzeumhomolupulu

  superkarma: 0 17.09.2010, 10:04:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme