Domácnost

Zástěna - dokonalé šaty pro vaši sprchu


Sprchování patří k rychlým a zdravým způsobům, jak pečovat o své tělo i jak příjemně relaxovat. Poslouží vám k tomu i vana, ale zpravidla potom musíte po sobě vytřít celou koupelnu. Samotná sprchová vanička vám také o moc víc nepomůže. Lépe jsou na tom ti, kteří ji doplnili aspoň závěsem. Ale teprve sprchová zástěna vám poskytne ten dokonalý požitek z vodního proudu. Právě ta zařídí, že voda není rozstříkaná po celé koupelně. Měla by proto být dokonale těsná. Pouze na vás potom záleží, jak bude vypadat. Ačkoli se to nezdá, sprchových zástěn existují stovky a tisíce druhů a typů. Vybírat můžete podle materiálu a především podle způsobu otevírání.Plast sice patří ke stále oblíbenějším a velmi používaným materiálům, ale sprchové zástěny jsou právě tou výjimkou, která potvrzuje pravidlo. Umělohmotné zástěny se sice vyrábějí, ale jen málo. Jednoznačně nad nimi vede sklo, používá se samozřejmě bezpečnostní, které se po rozbití rozpadne na malé neostré kostičky. Tloušťka skla se liší podle toho, zda si přejete kout osazený v rámu, nebo ne. Pohybuje se zpravidla od 3 do 10 milimetrů. Důvodů, proč se vyrábějí zástěny více ze skla než plastu, je několik. Především se jednoduše udržují. Firmy je dokážou opatřit speciální vrstvou, která odpuzuje vodu, proto na povrchu neulpívá tolik kapek. Sklo také mnohem lépe odolává poškrábání. Setkáte-li se s plastovou zástěnou, zpravidla ji zdobí nějaký nenápadný vzor, jako jsou stékající kapky, sítotisk či barevný odstín. Není to kvůli větší kráse vaší koupelny, ale především proto, aby se schovaly škrábance, které se na zástěně časem objeví. Pokud však po vzoru opravdu toužíte, nabídnou vám ho i výrobci skleněných zástěn. Sklo také nabízí prakticky stejně dobré možnosti tvarování jako plast. Není proto problém vytvořit z něj zástěny se zkosenou stěnou do podkroví či jakýkoli jiný atypický rozměr. Přitom nelze konstatovat, že by byl plast o mnoho levnější než sklo. U sprchových koutů činí rozdíl zhruba deset procent ve prospěch umělého materiálu.Velikost koupelny a volné místo zpravidla ovlivňují nejen tvar a rozměr vaničky, a tím i celého sprchového koutu, ale také způsob jeho otevírání. Do malého prostoru se hodí dveře posuvné, které nepotřebují při otevírání žádné místo navíc. Nenáročné jsou také dveře skládací, které lze přirovnat k tramvajovým, nebo pivotové. Ty zase vyjíždějí ven podobně jako dveře autobusu.  
Naopak nejnáročnější na místo je klasické křídlové otevírání. Mají-li dveře šířku 60 cm, potřebujete stejný prostor i před sprchovým koutem, jinak je neotevřete. Poloviční  prostor potřebují dveře dvoukřídlé. Samozřejmě že za jistých okolností si můžete pořídit i tyto typy také do malé koupelny. Stačí si přát takové, které se otevírají dovnitř sprchového koutu. Mnozí si je naopak žádají, i když s žádnými centimetry nebojují. Mají totiž jednu velkou výhodu  - po otevření voda kape do vaničky, nikoli do koupelny. Nesmíte však zapomenout, že voda po sprchování kape i z vás.
Ať už si pořizujete jakýkoli typ, neměli byste zapomínat na to, že v různých pojezdech, pantech a podobně se také usazuje špína. Nechte si proto v obchodě ukázat, jak lze s dveřmi manipulovat a jak jejich systém čistit.Pokud byste se chtěli při výběru sprchové zástěny řídit posledními trendy,  i tady se setkáte s požadavkem na jednoduchý a čistý styl a  transparentní vzhled. Stále více zákazníku proto dává přednost zástěnám bezrámovým před těmi v rámech. Zmenšují se také lišty, panty a madla.
Nárokům na minimalismus také odpovídají stále oblíbenější sprchové kouty umístěné v nice či jiných výklencích. Jsou dokonce natolik módní, že si někteří nechávají v koupelně výklenek dodatečně postavit. Tím se však připraví o největší výhodu tohoto řešení, což je nízká cena. Postavit příčku s potřebnými izolacemi a obklady bude dražší než skleněná zástěna. Pokud potřebný prostor v koupelně máte, stačí ji doplnit skleněnými dvířky a také vaničkou. Řešení pouze s obklady už se nedoporučuje. Ptáte se, jaký má potom taková sprcha efekt? Je levnější, protože si nepořizujete skleněné boční stěny, a hlavně - krásně vypadá. 

ilustrační foto Sanitec

   
14.03.2006 - Dům a byt - autor: Magdaléna Krajmerová

Komentáře:

 1. avatar
  [13] narciska [*]

  Nenávidím mokrý závěs na těle

  superkarma: 0 17.03.2006, 11:36:06
 2. [12] 1anicka [*]

  Všichni jen prodávají,ale ještě mi nikde nikdo neporadil,čím mám umýt skleněnou zástěnu.Po jednom vysprchování je hned špinavá a hlavně se všude drží plíseň.Co s tím?Nejsem otrok,abych to každý den pucovala.Poraďte mi prosím. Věra

  superkarma: 0 17.03.2006, 10:03:45
 3. [11] ellens [*]

  závěs už nikdy víc! hrůza

  superkarma: 0 14.03.2006, 15:00:25
 4. avatar
  [10] femme [*]

  pujka: fakt objesil?

  superkarma: 0 14.03.2006, 14:58:18
 5. avatar
  [9] peguša [*]

  Asi budu vypadat jako šťoura, ale můžete mi vysvětlit, jak se vám ten závěs může přilepit na tělo a jak se na něm může někdo málem oběsit? Vana je dost široká, abychom se k závěsu nelepili a tyčka je tak vysoko, abychom pod ní pohodlně z vany vylezli. A co se týká údržby, tak taky nevidím problém. Po osprchování závěs zevnitř spláchnu, pak ho stáhnu, abych mohla vylézt a pak závěs zase roztáhnu a on krásně uschne. Nehledě na to, že dnes už to nutně nemusí být klasický "igelit", ale existují závěsy z nepropustné látky. Finanční rozdíl je značný. Ono dát 8 tisíc za zástěnu a 800 za pěkný závěs, to je poměrně velký rozdíl.

  superkarma: 0 14.03.2006, 13:02:58
 6. avatar
  [8] Linde [*]

  J.aku.b: ale vana je vana, do sprcháče si nedáš pěnu a sůl :)

  superkarma: 0 14.03.2006, 13:01:45
 7. avatar
  [5] Blues [*]

  Závěs je hnusná věc - mokrý igelit je odporný na omak, blbě se to udržuje a záhy to ani moc dobře nevypadá. Po závěsech v několika pronajatých bytech jsme do nového a svého pořídili na jednu stranu vany průhlednou zástěnu. Můžeme se koupat ve vaně i sprchovat, aniž by z koupelny bylo jezero. A zástěnu stačí setřít, aby zas vypadala dobře a byla čistá.

  superkarma: 0 14.03.2006, 10:33:42
 8. avatar
  [4] pujka [*]

  Já mám taky nejradši sprchu, akorát se nám do podkroví nevejde na výšku .
  Máme jen vanu a to se strašně nacáká . Taky jsem pořídila tu tyč se závěsem, ale přítel se mi málem objesil a já nesnáším , když se mi mokrý!!! závěs přilepí na tělo FUJ!!

  superkarma: 0 14.03.2006, 09:46:06
 9. avatar
  [3] peguša [*]

  Řešili jsme něco podobného s vanou. Naše děťátka při sprchování, udělaly pokaždé z koupelny rybník. Nedávno mě to už namíchlo a koupili jsme závěs. Je na tyčce, která se nemusí šroubovat do zdi. Je teleskopicky nastavitelná a zajistí se pootočením. Je to hned něco jiného. Člověk má i více soukromí, které při 4 lidech v bytě přece jen často není. Původně jsme chtěli plastové "zašupovačky", ale cenově to bylo příliš nákladné. Proto jsme zvolili závěs a vyhovuje nám to na 100%.
  MMCH ten podkrovní sprcháč je moc hezký.

  superkarma: 0 14.03.2006, 09:10:09
 10. avatar
  [2] Linde [*]

  ten sprchový kout v podkroví je supr!

  superkarma: 0 14.03.2006, 07:53:35
 11. avatar
  [1] Motty [*]

  A jak tam ta zástěna drží, když nemá rám? Ptám se proto, že rekonstruujeme byt a děláme tam velký prostor na sprchu, od zdi ke zdi, takže potřebujeme jen zástěnu dopředu, širokou asi 2 metry. Zástěnu si asi budeme muset nechat udělat na míru a tak hledám inspiraci, kde se dá. Tenhle článek se mi šikl, ale nic novýho mi zatím nepřinesl.

  superkarma: 0 14.03.2006, 07:49:52

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme