Nadcházející nedělí vstupujeme do adventu. Pokud je i pro vás toto období hlavně zdviženým ukazováčkem, že byste si měla pospíšit s vánočním úklidem a nákupy, co to letos trochu změnit? Připomeňte si s námi, o co během těchto čtyř týdnů před Vánoci skutečně jde.

advent

Zdroj fotografií: www.shutterstock.com

Advent začíná rok co rok železnou nedělí, která ale není dána pevným datem. Jasné je jen to, že do Štědrého dne musíme stihnout zapálit čtyři svíčky na adventním věnci. Můžeme ji tedy slavit v rozmezí od 27. listopadu do 3. prosince. A letos vyšla právě na nejzazší termín.

Slovo advent má svůj původ v latinském adventus, což v překladu znamená příchod. A právě o ten jde. Věřící v tomto období netrpělivě očekávají příchod Spasitele, tedy Ježíše Krista. A nejen oni. Na Ježíška, i když z poněkud zištnějších důvodů, se těší i všichni ostatní.

Kde se vzalo označení nedělí?

V minulosti byla doba radostného očekávání ještě o pár nedělí delší, to až v 11. století se ustálila na nám dobře známých čtyřech týdnech. Dodnes si je připomínáme každou neděli, tu železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou. Jejich názvy ale vznikly mnohem později, až v polovině 19. století. Svůj původ prý mají až v antice, kdy se hovořilo o tom, že lidstvo prochází čtyřmi věky. A těmi jsou právě železný, bronzový a stříbrný a zlatý. Ty všechny musí postupně minout, aby mohla začít nová éra a odpočítávání nového času. Ano, řeč je opět o zrození Ježíše.

Naši předkové dělili čas adventu na dvě části. První dvě neděle si připomínali hlavně starozákonní události. Mnohem přísněji v tento čas také dodržovali půst. Zbylé dva týdny už byly ve znamení připomínání si úlohy panny Marie a příchodu malého Ježíše na svět.

Uklízelo se i v minulosti

I když byl advent vždy rozjímání a hodnocení uplynulého roku, tradičnímu předvánočnímu úklidu se lidé nevyhnuli ani v minulosti. Už tehdy se všude uklízelo a smejčilo, protože tak vzácná návštěva přece nemohla na Štědrý den přijít do nepořádku.

Vše vrcholí zlatou nedělí, a ne nadarmo je to právě v termínu zimního slunovratu. Dny se začínají opět prodlužovat, vrací se slunce. A novým sluncem je i Ježíš.

Adventní období končí západem sluníčka na Štědrý den. Zkuste si jej letos taky trochu užít, alespoň v rámci možností. Uvidíte, že vám pak Vánoce neprotečou mezi prsty tak rychle, jako obvykle.

Čtěte také:

Reklama