Bulvár

Zastavte se a přispějte na...


Zdá se mi to, nebo se svět opravdu trochu zbláznil?! Jdu po ulici a neustále potkávám ty, kteří mě prosí o peníze. Nabízejí perníčky, gumy, odznáčky...  

Vše, prý, putuje na pomoc různým organizacím. Snažím se dělat, že je nevidím, ale mám černé svědomí z toho, že bych se přece měla zastavit. Když se zastavím, zaplaví mě najednou pocit, že někdo využil toho, že jsem vyšla do ulic.

 

Přiznám se na rovinu. Nemám ráda zastavování na ulici a žádosti o podporu těm, kteří to potřebují.

Vím, že jsou lidé, kteří potřebují finance od ostatních, aby mohli nějakým způsobem fungovat. Ale proč vybírat peníze právě takovým způsobem? Nepotřebuji potkávat studenty s kasičkami na ulicích. Chci-li někomu pomoci, udělám to.

 

Pokud vidím například bezdomovce, který trpělivě u stanoviště metra prodává časopis, zastavím se a koupím si jej od něj.

Nepřispívám na konta pro opuštěná zvířata. Již dvakrát jsem raději využila akce, která proběhla v našem městě v rámci slavností. S několika lidmi jsme vyvedli opuštěné psy a nabídli je lidem, kteří by za nimi do útulku nepřišli.

Připadá mi smysluplnější zaslat dárcovskou SMS, která je spojena s nějakou kulturní akcí, nebo si koupit časopis, jehož část z ceny je někomu věnována.

 

Nejde mi o těch pár korun, jde mi o princip. Chceme-li někomu podat pomocnou ruku, nemusí nás k tomu nikdo nutit. Nejsme slepí, abychom věděli, že sbírky jsou potřeba.

Tak mě napadlo, že pokud bych vyrazila do centra Prahy a začala přesvědčovat kolemjdoucí, že vybírám peníze například ve prospěch ohrožených živočichů, během chvíle vydělávám nemalé peníze. Možná byste mi přispěla i Vy...

 

Pomáhejme. Přispívejme. Klidně, i když nás zastaví někdo na ulici. Říkám jednoznačně ano! Ale, udělejme to až ve chvíli, kdy budeme vědět, o co se jedná a že to opravdu udělat chceme. 
   
05.12.2005 - Společnost - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [41] Ľubica [*]

  další místo, kde se často zhlukují podivná individua se sbírkami nejrůznější provenience je metro Budějovická. Pozor na ně, už vím od 3 lidí a 4.je můj manžel, že za tu dobu co ti mladoši povídají na co je zbírka, jejich komplicové dotyčného dobráka okradou !!!!

  superkarma: 0 06.12.2005, 03:05:19
 2. [36] Andrejka82 [*]

  xenie: Anděl je jedno z nejhorších míst na tohle strašně nerada tam vycházím z metra, výběrčím na andělu nikdy nepřispívám. Jak se vždycky na každého vrhnou...

  superkarma: 0 05.12.2005, 18:01:36
 3. [35] Andrejka82 [*]

  Někdy těm na ulici přispívám, ale záleží, na jaké účely by měly být peníze použity! Nelíbí se mi, ale jak na mnoha místech každý den pořádají nějakou sbírku, připadá mi to jako vydírání, že si stoupnou k obchodnímu centru nebo prolézají metro... a hlavně, když většina organizací si na sbírky najímá studenty a dává jim třeba 80 Kč na hodinu (viz Greenpeace např) Také zásadně nepřispívám těm, co nemají uzamčené nebo prostě nějak uzavřené kasičky, tomu už se vůbec nedá věřit Podotýkám, že jsem studentka, takže těch peněz taky nemám nazbyt, ale občas člověk neodolá...

  superkarma: 0 05.12.2005, 17:57:20
 4. avatar
  [32] Amálie [*]

  Zásadně nikomu a nikam nepřispívam, neb nesnášim pocit, že se na tom přiživilo X dalších lidí

  pouze: Když byly povodně, v práci jsme se složili, nakoupili kamion drogerie a náš vlastní kamion s naším řidičem a námi jel na Moravu a rozdali jsme to fakt těm, kteří to potřebovali. A když jsme tam viděli, jak se zbožím třeba od Červeného kříže nebo z charit řidiči kšeftujou, ještě víc jsem se proti takovýmhle akcím zabejčila.

  superkarma: 0 05.12.2005, 16:37:15
 5. avatar
  [31] Meander [*]

  Z čeho by mě trefilo je ten prodej časopisu (tuším) Lev po obchodech. Vždyť je to konina! Moc dobře vím, co stojí příprava a materiál u takové tiskoviny.

  superkarma: 0 05.12.2005, 16:27:44
 6. [29] xenie [*]

  ob den mně někdo zastavuje, asi mi na ksichtě vidí, že jsem cvok co občas přispěje... ale jelikož dělám blízko metra Anděl, kde je ob den nějaká sbírka, ještě pokud možno v 5-metrovách rozestupech 5 různých výběrčích na 5různých věcí... tak na to fakt nemám nemluvě o tom, že když já jsme ve srabu, tak si holt musím půjčit a vrátit, a taky nežebrám po ulicích

  superkarma: 0 05.12.2005, 15:10:03
 7. avatar
  [27] alko [*]

  Tuhle mě na ulici zastavily dívenky, jestli přispěju na AIDS. Měla jsem chuť se zeptat jestli je to na rozvoj, ale pak jsem si to odpustila a jen prostě odmítla. Také nemám ráda to pouliční vybírání. Zapojuji se občas (oblečení pro SOS, zánovní kolo pro dětský domov, SMS...)

  superkarma: 0 05.12.2005, 14:39:06
 8. avatar
  [26] zakaria [*]

  superkarma: 0 05.12.2005, 14:06:15
 9. [25] tornado-lou [*]

  podobny sbirky na ulicich nepovazuju za efektivni formu pomoci. jak je to dlouho co vznikl takovej skandal z toho, ze ze 30kc za pohlednici se dostalo do detskeho domova (ci kam) jen 6kc? a kdyz ctete inzeraty na brigady, tak je to samej charitativni prodej pohlednic. nabizeji procenta z prodaneho. rozhodne nehodlam podporovat 10kc studenta na brigade, 10kc tiskarnu, 4kc administrativu a zbytkem mozna nejaky opusteny deti. jak rikam, jsou efektivnejsi formy.

  superkarma: 0 05.12.2005, 13:58:27
 10. [20] Hřebíček [*]

  Ahoj Ivetko, dnes jsem přispěla dětem. Je fakt, že nepřispívám na vše, ale co se týče dětí, tak téměř vždy. Mám své vlastní a děti nás potřebují. Navíc jsem udělala radost Fildovi, který si vybral magnetku s opičkou. Je fakt, že raději přispívám na konkrétní věci, třeba jsem dávala věci přímo do školky a paní učitelky to využily pro děti při výrobě dárečků. Darovali jsme jim dětské časopisy a paní učitelky jim z toho četly atd. Tak krásný den a ať Tě čerti neodnesou!

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:47:51
 11. avatar
  [19] arjev [*]

  Nyotaimori: na ulici mě oslovují"nepřispěla byste? a já jim říkám,že uhodli.Ať přispívají ti nahoře a myslí na ně ve státním rozpočtu anebo ať si škrábnou výplaty nebo diety a bude i na nevýrobní sféry.

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:10:56
 12. [18] gobi [*]

  Protože chci vidět, co se za "mé peníze" pořídí, přispívám naší mateřské škola na nákup hraček. Vždy doloží vyúčtování a vidím, s čím novým si děti můžou hrát. Vím, že jsou potřební a více potřební, jen mám pocit, že můj příspěvek je zneužitelný. Když jsem viděla překladiště v Itálii, kde se shromažďovala humanitární pomoc potřebným, jak se tam ve vedrech na slunci kazí balené vody, šťávy, v balených potravinách pobíhají hlodavci .... škoda se rozepisovat... přestala jsem na pdobné akce přispívat.

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:07:25
 13. avatar
  [17] arjev [*]

  Léthé: i Ty máš mé sympatie,stojí to za ehm

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:03:38
 14. avatar
  [16] arjev [*]

  Léthé: máš mé sympatie,do redakce jsem poslala svůj příběh.

  superkarma: 0 05.12.2005, 12:01:41
 15. avatar
  [15] Gabi [*]

  Přispívám převodem z účtu na prověřené nadace, na ulici nepřispívám - max. si koupím kytičku na květinový den LPR. Ale k dárcovským SMS - moc by mě zajímalo, kolik lidí "charitativně" přispívá prostřednictvím služebního mobilního telefonu?!

  superkarma: 0 05.12.2005, 11:08:42
 16. avatar
  [10] Kelly [*]

  Na ulici pouze na rakovinu, jinak nikdy ... nemíním suplovat stát ... nebo platit podvodníkům. Ať dají Ti, co nemají hluboko do kapsy. Nájem, inkaso, děti, škola, důchod ... to je moje charita ... nechce někdo přispět?
  Nedávno, při vstupu do supermarketu mi doslova přímo do ucha zaječela dívčina tak, že jsem nebyla schopna ji za tu drzost ani vrazit .
  Upřímně řečeno ... oběžuje mne to. Pokud budu chtít přispět, jsou konta, na které své peníze pošlu, ne?

  superkarma: 0 05.12.2005, 10:20:43
 17. avatar
  [8] lightblue [*]

  Já přispěju ráda, ale jednou mě o to požádal takový kluk (něco jako rumun nebo rom) a mě se to nezdálo a on akorát za mnou zavolal, že jsem namyšlená, že mu nic nedám a to se mě celkem dotklo, protože já přispěju vždycky, když vím, že to je třeba na konto boje s rakovinou nebo pro děti z dětských domovů

  superkarma: 0 05.12.2005, 10:08:00
 18. avatar
  [4] Sirikit [*]

  Přispívat na cokoliv se zdá být dobrou věcí, ale... nezdá se vám, že se na to všichni (potažmo stát) nějak stále víc a víc spoléhají? Není na drahou operaci, lidé přispějí. Není na drahou léčbu? Lidé jsou útlocitní, přispějí. Mimochodem, myslíte se, že kdyby třeba místo malého dítěte onemocněl nějakou velmi draze léčitelnou chorobou některý z poslanců či členů vlády, také by zdravotní pojišťovna nenašla peníze? Já ne. A ještě k tomu zastavování na ulici. Při posledním zvonění letos v červnu mě zastavili gymnazisté s probou o přispění. Jedna z dívek měla v ruce stříkací pistoli a mířila na mě s tím, že pokud nepřispěji, tak mě zleje vodou. Klidně bych jim to desetikorunu dala, ale tenhle nátlak ve mně vzbudil odpor - to už bylo sprosté vydírání. Odpověděla jsem, že mi trocha voda neublíží, ale že ode mě nic nedostanou. Nakonec mě vodou nepostříkali, protože se soustředili na starší důchodkyni, která šla s taškou z nákupu. Tu ovšem notně postříkali. Evidentně se jí to nelíbilo.

  superkarma: 0 05.12.2005, 07:56:45
 19. avatar
  [3] svetluszka [*]

  ....nemám taky zastavování na ulici ráda.... ..protože i když jsem na tom s penězma zrovna špatně, mutí mě to, něco přispět.... ....a i když hodím do kasičky skoro poslední padesátikorunu, pořád je to stejný.........těžko se to vysvětluje, ale je to jako bych se cítila provinile... ...za to, že jsem mohla přispět víc a že jsem na tom líp než ti co vybírají// což taky není vždycky pravda//.......a dobrý pocit z pomoci druhým se nedostavuje.... ...
  SMSky jsou super, jen by se ještě konečně stát mohl vzdát daní kolem nich....když jde o dobrou věc....a operátoři alespoň slevit, když už to zadarmo nejde....

  superkarma: 0 05.12.2005, 07:20:19
 20. avatar
  [2] Léthé [*]

  Nemám černé svědomí ...jsem zde druhý S O B E C v pořadí . Kde nic není, ani čert nebere.Musím si nějak nakřečkovat na důchod ...kdo se o mě postará? Čím dál dementnější vláda?

  superkarma: 0 05.12.2005, 02:55:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme