Nejsem člověk závistivý, který by láteřil na politiku a platy těch, co se v ní smočí. Naopak si myslím, že lidé, kteří se dobře starají o stát, si zaslouží i řádně finanční ohodnocení. Jenže...

…jenže to starání se o stát mi v naší domácí politice připadá spíš neřádné. Vždyť už jen volby, kterým věnujeme dnešní téma dne, neprobíhají v řádném termínu. A já se ptám – máte z toho radost, je vám to jedno, nebo vás to štve? Už titulek prozrazuje, že patřím do třetí skupiny voličů.

Psali jsme...

Co mi vadí?

 • volbyVadí mi, že se u nás poslanci a vlády střídají stejně často jako počasí. Celá ta volební mašinérie bude zase stát státní kasu spoustu peněz, které se mohly investovat smysluplněji. Otázkou samozřejmě je, zda by je „stará garda“ politiků smysluplně investovala? Ale to je jiná věc.
 • Vadí mi, že na ulicích potkávám stánky s tunami zbytečně potištěného papíru, stejné tuny zbytečného papíru chodí do schránek a lidé je většinou zpopelnicují. Kolik asi tohle muselo stát? Navíc při tom trpí ekolog v hloubi mé duše.
 • Vadí mi, že strany dostávají na kampaň státní příspěvky, i když uznávám argument, že někde peníze vzít musí, a kdyby je braly ze soukromého sektoru (což se stejně děje), budou straníci později ve funkčním období zavázáni svým mecenášům. Proč ale nedostanou všechny strany od státu stejný příspěvek? Proč jsou zvýhodněné ty velké? Nepřijde mi spravedlivé rozdělovat státní příspěvek podle úspěchu ve volbách.
 • Vadí mi, že se do parlamentu dostane málo malých stran, které si megakampaň nemohou dovolit.
 • Vadí mi standardně nízká volební účast v naší zemi a nemyslím si, že by poslanecká sněmovna měla vůbec zasednout, pokud ji nezvolí alespoň dvě třetiny oprávněných voličů.
 • Vadí mi...
 • Vadí mi...
 • Vadí mi...

No, jsem asi škarohlíd. A hezky se mi to kritizuje, že? Když už tak mlátím hubou, měl bych tu předestřít nějaký rozumnější volební systém. Z mého pohledu by vlastně stačily v parlamentní limity. Tedy systém, ve kterém by bylo ústavou dané minimální množství stran zastoupených v poslanecké sněmovně. Byl bych pro šťastných 21 kusů. Pokud by systém měl nastavenou i rovnost v počtu míst k sezení, bylo by to jistě ještě lepší. To by panečku dávalo větší šance malým stranám i větší výběr pro voliče. Myslím, že podobných „herních“ systémů se dá vymyslet spousta, ale proč, když ten stávající tolik vyhovuje papalášům?

A co mi z toho vylézá? Koho tedy budu volit? Nejsem ještě stoprocentně rozhodnutý, určitě to ale nebude strana s velkými předvolebními preferencemi. Dám svůj hlas malé straně u které bude reálná šance, že se do poslanecké sněmovny dostane. Mé heslo pro letošní rok zní: Ať žije politická různost!

Téma dne 25. 10. 2013: Volby 2013

 • Víte, koho volíte? Co konkrétně vás zaujalo na straně, kterou budete volit?
  (Nezávislé kandidáty a sdružení více stran berme pro účely rétoriky tohoto tématu jako jednu stranu, za kterou kandidují – prostě tak, jak je to na volebních lístcích.)

Otázka k dnešnímu tématu je jednoduchá, ale odpověď na ni už tak jednoduchá není. Dovedu si představit spoustu důvodů, proč se člověk rozhodne pro tu či onu stranu. A právě ten váš důvod mě zajímá! Máte ho vyargumentovaný, nebo volíte spíš pocitově? A volíte do poslanecké sněmovny stále stejně, nebo ne? Své odpovědi mi posílejte na redakční e-mail (viz níže) do 25. 10. 2013, 15.30 hodin, a to v délce alespoň tohoto odstavce. Tedy pokud se chcete o své politické názory podělit s ostatními a zároveň mít šanci na krásný knižní dárek: Osobnosti českých dějin (Knižní klub).

Ostatně sám jsem v letošní volbě váhavec, třeba mě právě váš názor přesvědčí!

dejiny

Reklama