Domácnost

Zásady správné výživy našich miláčků

Každý kdo má doma psa nebo kočku, stojí před problémem, jak správně „prostřít stůl“ pro svého miláčka. V minulosti se výživa našich domácích miláčků považovala za jednoduchou záležitost. Většinou dostávali zbytky od stolu. Dnes je situace poněkud jiná; můžeme našemu psovi nebo kočce nabídnout kompletní nebo doplňkové krmivo, které obsahuje všechny živiny nutné pro pokrytí všech potřeb zvířete a ani jej nemusíme dál už ničím doplňovat – postačí jen miska s čerstvou vodou. Taková vyvážená výživa se brzy projeví na jejich vzhledu. Vypadají zdravě a srst mají krásně hebkou a lesklou.

Krmivo můžeme nakoupit v granulované nebo konzervované formě. Granulované krmivo má podobu  sucharů, granulí a kroket, které pomáhají udržovat zuby a dásně krásně čisté a zdravé. Vyrábějí se v různých tvarech a jsou obohaceny o různé masové příchutě a vůně. Konzervované výrobky – tzv. nesušená krmiva, v obchodech najdeme v nejrůznějším balení - v klasických plechovkách, přes hliníkové misky až po moderní plasty a smršťovací obaly. Jediné na co musíme dbát, je správná teplota. Pak stačí výrobek otevřít a popřát dobrou chuť.

Ostatní krmiva suchá nebo mražené maso, představují nejlevnější variantu krmení a není jich velký výběr, navíc je musíme  obohacovat o různé vitaminy a doplňky, aby zvíře mělo vše, co je nutné k jeho zdárnému vývoji.  Zrovna tak domácí strava neposkytuje našim pejskům a kočičkám potřebné živiny pro jejich organismus.

Majitelé by měli dávat pozor i na kosti a mléko. Kosti jsou zrádné a mohou způsobit zranění a mléko některá zvířata vůbec nesnášejí. Proto by je měli přidávat do domácího krmiva jen výjimečně nebo vůbec ne. 

Pokud kupujeme potravu pro domácí miláčky balenou po jednotlivých porcích, má to jednu výhodu. Dostanou do misky jen tu jednu porci a už nic víc. Zvlášť u psů je někdy nutné cíleně zabránit jejich přežírání, někteří mají sklony k tloustnutí.

Avšak jednou z nejčastějších chyb je, podávat našemu domácímu masožravci pouze maso. Důsledky se brzy projeví, zejména na kostře zvířete v období růstu. Psi i kočky mají rádi zeleninu i ovoce, sice v omezeném množství, ale rozhodně patří do skladby jejich jídelníčku. Všechny konzervované a granulované výrobky s potravou pro psy i kočky jsou tedy obohaceny o všechny potřebné živiny, a jsou tak krmivem kompletním a vyváženým. 


Samostatnou kapitolu
 ve výživě zvířete hrají pamlsky. Co si budeme povídat! Každý si občas rád zamlsá. :o)) Rozhodně nezvykáme psa či kočku na pravidelný a častý přísun pamlsků. Pamlsky by měly tvořit nejvýše 20 % jeho energetické spotřeby. U zvířat bychom měli vypěstovat návyk, že pamlsek dostanou pouze občas a za odměnu. Psi se rychle naučí poznávat, za co si odměnu zaslouží.

 

Pro správné dávkování a užití  s i pozorně přečtěte pokyny na etiketě výrobku, případně příbalový leták a řiďte se pokyny výrobce. Rady zvěrolékaře taky můžeme uposlechnout. :o)))

   
17.02.2004 - Dům a byt - autor: Anna Vilhumová

Komentáře:

 1. avatar
  [20] Zluta [*]

  Ťapina: Faktem je,že kdybychom s naší malou nenavštívili jednu paní v létě na zahradě, kde stála miska s mlékem pro její kočku, tak jsme ani netušili, jak moc ten náš pejsánek miluje mlíčko. Ona tu misku té celou vychlemtala !
  Pravdou taky je,že jí mléko samozřejmě nedáváme každý den, ale tak 3x do týdne a dokáže ho vypít celou skleničku Tak pa

  superkarma: 0 19.02.2004, 06:30:31
 2. avatar
  [19] Ťapina [*]

  Zluta: Já bych to radši u nového psa nezkoušela, protože když náhodou pes mléko nesnáší, tak ty průjmy jsou dost strašné. Já jsem dala jenom psovi líznout lžičku mléka a za hodinu to z něho druhým koncem vyteklo jenom o malinko tmavší. Průjem měl ještě den. Nedovedu si představit, kdyby vypil třeba celou misku. A těch psů, co jim to problémy nedělá, těch je fakt málo.
  Ohledně psí a kočičí stravy - psi kočičí můžou, hlavně pro malé je to asi lepší, než ty velké kousky. Ale naopak v žádném případě! Kočka nemůže dlouhodobě žít z psí stravy, chybí tam taurin, což je pro kočku životně důležitá látka. Psi si ji umí sami vytvořit, proto v jejich stravě není.

  superkarma: 0 18.02.2004, 10:21:18
 3. avatar
  [18] Zluta [*]

  A ještě něco k té stravě. Veterináře jsem se ptala i na to,že naší psí dámě strašně chutnají kočičí konzervy, paštiky apod.,zkrátka kočičí strava a že jsem někde slyšela, že kočičí žrádlo se nemá podávat psům a naopak. Veterinář mi řekl, že naopak - kočičí strava je kvalitnější, lepší, jemnější, zkrátka pro malé pejsky (a to je náš případ) je určitě lepší. Je tu jen jeden problém - nemělo by jí být moc, protože právě proto,že je kvalitnější a obsahuje více vitamínů apod. by mohlo dojít k předávkování. Ale jinak nám kočičí stravu pro pejska schválil. Psí konzervy s obrovskými kusy masa naše holčička totiž vůbec nechce! Pejskařům a pejskům zdar

  superkarma: 0 18.02.2004, 09:22:37
 4. avatar
  [17] Zluta [*]

  Ťapina: reaguji na Tvůj příspěvek č.2 - proč by se pejskům nemělo dávat mléko??? Naše psí holčička tak miluje mléko, že když jsme si jí přivedli z útulku, úplně jsme zůstali paf! Nikdy jsem totiž neviděla psa,který by pil mléko. Tak jsme jí ho začali dávat, jenže problém byl ten, že už nic nechtěla žrát. Šla jsem to konzultovat k veterináři a ten jí jen pochválil a řekl nám, že je moc pěkná a že pokud nevyžaduje nic jiného, že jí to mléko stačí. Prý žádný problém. Problém je s těmi psy, které mívají po mléku průjmy a těch prý je většina. Pokud prý ta naše průjmy po mléku nemá, není žádný problém, abychom jí mléko nepodávali.
  Pravdou je, že jsme dříve měli pejska a ten se mléka ani nedotkl.
  Takže, pokud ho zvíře snáší, proč mu ho nedat!

  superkarma: 0 18.02.2004, 09:17:54
 5. avatar
  [16] Žábina [*]

  Irena: Julie: mamky kočka taky normálně pije vodu, ne moc,ale pije; zato mlíko má ráda, ale jen kondenz.Tatru....normálního by se nedotkla...

  superkarma: 0 17.02.2004, 14:30:32
 6. avatar
  [15] Ťapina [*]

  next_way: Co používáte kvůli těm chlupům? Oblíbená je pasta Bezo-pet, ale myslím, že stačí, když má čičour doma trávu, aby si mohl vyčistit žaludek, když potřebuje.

  superkarma: 0 17.02.2004, 13:55:41
 7. avatar
  [14] next_way [*]

  to moje papa jen jedny granule a vse ostatni odmita... a nejradeji ma vodu od naseho a pozor pokud mate jako my persana tak potrebuje spec stravu kvuli srsti kterou sni..

  superkarma: 0 17.02.2004, 12:42:20
 8. avatar
  [13] kubikm [*]

  Mám pudlíka, bude mu 14, na stará kolena se dožaduje mléka, tak jsem usoudila, že ho asi potřebuje, pokud sedí u lednice s packou prosící, malou mističku dostane - žádné obtíže jsme nezaznamenali
  jinak jí granule nebo psí konzervy, zatím je docela dobrý, čilý - jeho vrstevníci, i mladší, stravovaní domácím vyvařováním už jsou v pánu...

  superkarma: 0 17.02.2004, 12:40:37
 9. avatar
  [4] Luciš [*]

  My sem tam zpestříme naší kokřici granule vařenou pomletou kostí z kotlety i se zbytkem masa nebo vařenýma kuřecíma jatýrkama. Taky někdy dostává lisované tyčinky z kostí a kůží, celkem jí jedou. Rozlámanou jsem nosila i venku v kapse, aby poslouchala ke mně. Teď v pohodě poslouchá i bez odměny.
  Jen nevím, jak mám říct našim, aby jí nekupovali kabanos a nekrmili při obědě knedlíkama a svíčkovou .

  superkarma: 0 17.02.2004, 10:48:01
 10. avatar
  [3] xantypa [*]

  tak nase pije jedine mleko vody se ani netkne , ale je fakt ze nektery konzervy bych nejedla ani ja natoz kocka, takze se nedivim ze se po nich obcas

  superkarma: 0 17.02.2004, 10:43:32
 11. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Já jsem měla ve svém životě štěstí na samá zvířata, která nesnášejí mléko. Takže můžu jenom potvrdit, že mlíčko kočičkám radši ne a pejskům už vůbec ne.

  superkarma: 0 17.02.2004, 10:06:49
 12. avatar
  [1] Žábina [*]

  Naši mají , minulý týden jsem jí koupila bonbony - vitamíny, snědla 4 najednou a za chvíli je všechny ....

  superkarma: 0 17.02.2004, 08:38:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme