Máte rádi palačinky? Chcete si vybavit borůvkovou chuť léta? Máme pro vás skvělý tip!

  • Palačinky připravujeme vždy z hladké mouky.
  • Lijeme mléko do mouky, ne naopak – nepřidáváme do mléka mouku, nadělaly by se nám hrudky.
  • Těstu prospěje, když je necháme hodinu či dvě odležet v chladu, ale ne v chladničce.
  • Chuť zjemníme a zvýrazníme likérem, ale ne příliš sladkým (nejlépe třešňovice, rum, meruňkovice).
  • Správné palačinky musejí být zlatavé

Několik triků

palačinky

S palačinkami jsou většinou tři problémy – trhají se, připalují se a jsou moc silné.

Od posledního pomůže správný odhad hustoty těsta a pak už jen praxe. Cílem je nalít co nejrychleji co nejmenší množství těsta na pánev a ihned jej na ní rovnoměrně rozprostřít. Palačinky musí být tenounké jako papír.

Osvědčilo se připravit si těsto ve vysoké a baňaté keramické nebo porcelánové konvici, protože její hubičkou se těsto dobře nalévá. Druhou rukou při nalévání nahýbáme pánev a točíme s ní, až je těsto v tenké vrstvě dokonale rozprostřené. Po pár vteřinách už palačinku obracíme.

Ještě studenou pánev můžeme vypláchnout slanou vodou, což by také mělo omezit připalování.

Palačinkové těsto nikdy nesladíme, jinak by se připalovalo. Náležitou sladkou chuť palačinkám dodají náplně. Do těsta můžeme přidat naopak trochu sodovky nebo i rum, chuť mu dodá i třešňovice. Ve všech případech budou palačinky i nadýchanější.

S první hotovou palačinkou většinou moc parády nenaděláme, protože se pravděpodobně potrhá. S tím počítáme už předem ohledně počtu kusů. První palačinku ale používáme jako zkoušku – než začneme péct další, ochutnáme ji a zjistíme, jestli nemá bezvýraznou a planou chuť. V případě, že má, tak těsto opatrně přisolíme. Mezitím dobře promastíme pánev a důkladně ji zahřejeme. S další várkou těsta oheň ihned stáhneme a udržujeme jej dále na slabé úrovni. Další palačinky už budou přímo výstavní – nebudou se pálit ani trhat.

Co dobrého do sladkých palačinek?

Velice oblíbené jsou nejrůznější ovocné náplně. Vyzkoušejte pomerančovou omáčku, směs lesního ovoce, jahody rozmixované s tvarohem nebo zakysanou smetanou, ovocný salát nebo borůvky.

Náš tip: Indiánské borůvky od Kand

borůvkyIndiánské borůvky s fruktózou.

Kompot vyrobený z plodů muchovníku olšolistého, lidově nazývaného „indiánské borůvky“.

Modročerné plody muchovníku  jsou přírodním zdrojem vitamínů a stopových prvků a obsahují vysoký podíl anthokyanů tedy antioxidačních látek, které likvidují volné radikály a přispívají tím k prevenci nemocí jako jsou nádorová onemocnění, srdeční choroby, mozkové příhody, šedý zákal nebo artritida.Navíc je tento kompot z  muchovníku oslazen fruktózou, ovocným cukrem s vysokou sladivostí a velmi nízkým glykemickým indexem. Je vhodný i pro diabetiky v rámci diety určené lékařem.

Indiánské borůvky skvěle ochutí jogurty, zmrzlinové poháry nebo palačinky.

Získaly ocenění v soutěži „Regionální potravina Královéhradeckého kraje“.

Reklama