.

Zásady bezpečného cestování letadlem jsou neznámou pro většinu veřejnosti

Cestování

Zásady bezpečného cestování letadlem jsou neznámou pro většinu veřejnosti

Vyplynulo to z průzkumu provedeného výzkumnou agenturou STEM/MARK. Jeho závěry vyznívají jasně, veřejnost se v zásadách bezpečného létání s dětmi příliš neorientuje. Drtivá většina respondentů, kteří přicházejí do styku s dětmi do 12 let, například neví, odkdy je bezpečné, aby dítě cestovalo letadlem. Všeobecná zdravotní pojišťovna se proto v rámci svých preventivních aktivit rozhodla spustit kampaň Cestujeme s dětmi bezpečně. Ta má veřejnosti připomenout, jak bezpečně cestovat s dítětem nejběžnějšími dopravními prostředky.

vzp

Znepokojivé se ukázaly být i odpovědi na další otázky. Hranici třetího měsíce, od které odborníci všeobecně doporučují létání malým dětem, totiž správně označilo pouze 21 % dotázaných. Téměř 90 % pak nevědělo, kde za běžných okolností cestuje tzv. infant, tedy dítě do 2 let. Pouhá desetina správně odpověděla, že na klíně doprovodu, ve speciálním koši nebo tašce. Veřejnost nezná ani podmínky, za kterých je dovoleno vzít si na palubu letadla sunar. Že jej cestující nebo jeho dítě musí ochutnat při letištní prohlídce, vědělo pouhých 9 % respondentů. Neznalost předpisů přitom může výrazně ztížit pro děti již tak náročný průběh letu, kdy řada z nich špatně snáší delší cestu, různá omezení na palubě či nestandardní klimatické podmínky.

„Každý, kdo doprovází dítě při cestě letadlem, by se měl již při nákupu letenky informovat o všech detailech, které mohou ovlivnit hladký průběh letu. Vyhne se tak překvapením a bude se moci věnovat výlučně svému dítěti a tomu, jak pro něj let udělat co nejvíce snesitelným. Děti se často nudí, nebo mají z velké výšky strach. Výbornou pomocí jsou hračky, které zaměstnají jejich pozornost,“komentuje výsledky průzkumu dětská psycholožka Jarmila Burešová z brněnské Pedagogicko-psychologické poradny.

Na nízkou úroveň povědomí o základních pravidlech bezpečného doprovázení dětí v dopravě reaguje nová kampaň VZP Cestujeme s dětmi bezpečně. Díky ní se nejen rodiče, ale všichni, kdo cestují s dětmi, mohou dozvědět, jak se při přepravě vyhnout většině rizik. Součástí kampaně je edukační brožura, leták a web Dětivdopravě.cz, na kterém zájemci naleznou potřebné souhrnné informace rozdělené podle jednotlivých typů dopravy a stáří dítěte.

VZP

   
05.02.2013 - Tipy - autor: (red)

Komentáře:

 1. [6] karolina78 [*]

  První zásadou by měla být spolehlivá cestovní kancelář, bez ní by moje dovolená rakousko za nic nestála, cestovka je vždycky jistotouu, na kterou se lze spolehnout

  superkarma: 0 09.01.2014, 19:12:31
 2. avatar
  [5] saruz [*]

  zatím jsem neletěla

  superkarma: 0 20.03.2013, 09:17:48
 3. [4] Martina59 [*]

  Doporučuji stránku průvodce na cesty

  superkarma: 0 18.03.2013, 14:05:42
 4. avatar
  [3] Suzanne [*]

  Šmarjápanno, to zase někdo vyhodil prachy za zbytečný výzkum. 

  Tak za prvé, vůbec nevím, co je alarmujícího na tom, když člověk přicházející do styku s dětmi do dvanácti let neví, jak cestuje dítě do dvou let. Prostě když to bude aktuální, tak si to zjistím. Minimálně to zjistím ve chvíli, kdy jdu kupovat letenku. 

  Za druhé - přítomnost sunaru apod. se obvykle řeší dotazem v aktuální situaci.

  Za třetí - většině dětí je výška absolutně fuk, potřebují se zabavit, stejně tak ovšem i ve vlaku, v čekárně u lékaře, kdekoli.

  Ovšem pojišťovna zaplatí výzkum, odbornou analýzu a následnou kampaň s letáky a brožurami. O webu ani nemluvím. Kdyby radši zaplatili někomu něco, co opravdu potřebuje Sml28

  superkarma: 0 05.02.2013, 23:18:32
 5. [2] Trefa [*]

  Trefa:je to smutne,ale jeste nikdy jsem letadlem necestovala.vubec neznam pravidla cestovani  v letadle.

  superkarma: 0 05.02.2013, 15:42:05
 6. [1] lidicka [*]

  Letadlem necestuji, letěla jsem jen jednouale to už je cca 30 let, a bylo to super....Sml22

  superkarma: 0 05.02.2013, 06:20:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme