Domácnost

Zasaďte tulipány, narcisky a krokusy: jarní zahradu řešíme na podzim

Vzhled kvetoucí jarní zahrádky je třeba řešit už na podzim. Většina cibulovin, které kvetou na jaře, se totiž vysazuje právě v podzimním období. Patří k nim oblíbené typy okrasných květin, jakými jsou narcisy, tulipány či hyacinty. Podzim je rovněž vhodnou dobou na výsadbu ozimých letniček (např. měsíček zahradní) a dvouletek (náprstník, divizna, macešky), které zvládnou přezimovat venku.

Sázet můžete rovněž i trvalky v kontejnerech. Pokud rostliny přesazujete, vyhněte se těm kvetoucím (chryzantémy, hvězdnice). Některé druhy rostlin, které potřebují kyselejší půdu (azalky, vřesy nebo rododendrony), proto je vhodné sázet do speciálního substrátu, případně můžete vylepšit zeminu přidáním rašeliny. Po výsadbě nezapomeňte půdu dobře zavlažit a pohnojit organickými a minerálními hnojivy. Čerstvá organická hnojiva (hnůj) je dobré nechat zhruba rok odležet, případně je lze koupit v granulované formě připravené k okamžitému použití.

Garden

Jarní cibuloviny jsou poměrně nenáročné a vyhovuje jim každý půdní druh, před výsadbou však nezapomeňte půdu důkladně nakypřit. Ideální je rovněž zvolit slunné místo. Vysadit je můžete na okrasné záhony, ozdobit jimi trávník nebo osadit květináče – pokvetou všude. Pokud sázíte na záhony více druhů, vysazujte vyšší druhy do zadních částí záhonů a nižší před ně, aby jim nestínily a nepřekrývaly se.

tulipán

Před výsadbou nezapomeňte důkladně nakypřit půdu, jednotlivé cibule před výsadbou proberte a ty, které jsou mechanicky poškozené či zasažené plísní, vyřaďte.  Pokud chcete zdravé cibule ochránit před houbovými chorobami, můžete je namořit pomocí fungicidního přípravku. Postupujte vždy dle návodu na obalu, cibule se většinou do fungicidních roztoků namáčejí na zhruba 20 – 30 minut a poté je třeba nechat je oschnout.

Garden

Cibule sázejte v dostatečné vzdálenosti od sebe (v závislosti na druhu, např. tulipány alespoň 10 centimetrů od sebe), aby záhony působily přirozeně, a růstovým vrcholem vzhůru. Při výsadbě pamatujte také na to, že je třeba sázet cibule minimálně do dvojnásobné hloubky, než je její výška. Pokud je tedy délka cibule například 3 centimetry, výška zeminy nad ní musí být alespoň 6 centimetrů. Po výsadbě záhony zalijte dostatečným množství vody. Co se týče osázení květináčů, můžete kombinovat různé druhy cibulovin dle barvy a doby květu. Pokud vyberete rané, středně rané i pozdní druhy, můžete se tak těšit z kvetoucích květináčů téměř po celé jaro.

tulipán

Sázejte je do v různých vrstvách nad sebou (tzv. sendvičový způsob sázení), a to tak, aby pozdně kvetoucí odrůdy byly nejníže, a raně kvetoucí nejvýše. Sázejte je opět dostatečně daleko od sebe, aby se nedotýkaly. Pokud se rozhodnete vysadit některé druhy i na trávník, odstraňte kus půdního drnu pomocí ostré lopatky, vložte cibulku a zakryjte drnem.

Garden

Na trávníku nejlépe vyniknou narcisy, krokusy, ale také třeba sněženky či bledule. Jako ochranu proti hlodavcům můžete použít košíčky na cibuloviny, které po odkvětu a zatáhnutí vyndejte z půdy a cibuloviny uložte do chladného prostředí.  

   
10.10.2014 - Zahrada a květiny - autor: (red)

Komentáře:

 1. avatar
  [6] jiti [*]

  S tím jsem se bavila o víkendu. Jsem zvědavá jak moc zapomenu kam jsem to zasadila a na jaře to vytrhnu protože si budu myslet že mi roste plevel.

  superkarma: 0 13.10.2014, 08:25:09
 2. [5] slávenka [*]

  peetrax — #3moc děkujuSml58

  superkarma: 0 11.10.2014, 21:34:45
 3. avatar
  [4] kobližka [*]

  rendvo — #2 No vidíš a já zase nepěstovala "nic užitečného" Sml30 jenom kytky,keře,zákrsky,prostě pro potěchu oka a duše.

  superkarma: 0 11.10.2014, 13:08:28
 4. avatar
  [3] peetrax [*]

  rendvo — #2 Sml52

  Pro mě je tohle taky věda a obdivuju ty, co se o zahrádku pěkně starají a vědí si s ní rady. Sml67

  slávenka — #1 ty "astřičky" musí být moc hezké, ať ti vzejdou!

  1. na komentář reaguje slávenka — #5
  superkarma: 0 11.10.2014, 00:21:51
 5. avatar
  [2] rendvo [*]

  já moc kytičkám nehodluji, jsem asi po mé mamce ta říkala že co se nedá sníst tak nepěstujeSml30

  1. na komentář reaguje peetrax — #3
  2. na komentář reaguje kobližka — #4
  superkarma: 0 10.10.2014, 14:25:27
 6. [1] slávenka [*]

  dnes nebo zítra budu sázet fialové skalkové astřičky od sestry, jsem zvědavá, jestli se ujmou, hyacinty a taky maliny a rybízSml16..

  1. na komentář reaguje peetrax — #3
  superkarma: 0 10.10.2014, 13:22:51

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme