Rodina

Zas nepřišla výplata! Jak zaplatím složenky?

penize

Podobnou situaci zná už kde kdo. Co však dělat, když vám zaměstnavatel opakovaně nepošle výplatu? Krize nekrize – rodina musí jíst a bez nájmu vás z bytu brzy vyženou.

Ekonomická krize s sebou jaksi samozřejmě přináší obavy ze ztráty zaměstnání. Ale i když patříte mezi ty šťastlivce, kteří pořád svým zadkem sedí pevně v sedle, a pobíráte pravidelně svou zaslouženou mzdu, obavy jsou na místě.

V České republice se totiž v poslední době objevuje nová „praktika“ zaměstnavatelů – nevyplácejí mzdu včas, a někteří dokonce vůbec.

Dostávali jste výplatu pravidelně třeba mezi 8. a 12. dnem v měsíci, ale tentokrát vám ještě nic nepřišlo? V některých případech vám zaměstnavatel může poslat peníze až na konci měsíce. Přesto neváhejte a už teď se zajímejte, co je důvodem zpoždění.

Zkouší to na vás? Má smůlu!

Zatím jste jen litovali podobně postižené kolegy. Ale když dojde i na vás, pochopitelně nastává akce!

Pokusíme se vám poradit, co s tím:

 • Výpis z účtu ukazuje, že jste stále na nule... Trpělivost není rozhodně na místě. Nač čekat? Pokud uplynul týden po výplatním termínu a peníze pořád nedorazily na účet, ihned se informujte u účetní, co se děje.
  Ale pozor! Nemáte-li v pracovní smlouvě uvedeno datum splatnosti výplaty, považuje se za něj den, kdy byla mzda obvykle vyplácena. Proto se podívejte na minulé výpisy z účtů a dejte to zaměstnavateli na vědomí.
 • moneyMěsíc za námi – a peníze – kde nic, tu nic! Počkat ještě týden, jak vám to naznačuje zaměstnavatel? Tak to by se vám mohlo pořádně vymstít. Nikdy nečekejte na výplatu déle než měsíc, jinak byste mohli ještě dál dřít, ale za odvedenou práci už nedostanete ani korunu.
  Pokud patříte k těm, jimž platí „insolventní“ zaměstnavatel alespoň 70 % mzdy s tím, že příští měsíc zbytek doplatí, ihned se s penězi (a firmou) radši rozlučte. Z pohledu úřadů jde o závažný přečin, jako kby vám firma nevyplatila vůbec nic.
 • Zvednout kotvy – ano, či ne? Skutečně je lepší rychle odejít. A ze zákona na to máte právo! Pokud totiž zaměstnavatel nereagoval víc než 15 dnů od konce měsíce, kdy vám měly přijít peníze na účet, na vaše připomínky, můžete ihned zrušit pracovní poměr a najít si práci, kde vám zajistí férové podmínky. Navíc máte právo na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku!
 • Dávám výpověď! Pokud už máte dost chování vašeho zaměstnavatele, stačí zrušit pracovní poměr písemně. Nezapomeňte upřesnit důvod výpovědi!.
  To, že vám zaměstnavatel neposílal výplatu, je velmi závažný důvod! A výpověď si nechte podepsat, teprve pak vstoupí v platnost!
 • Šéf telefon nezvedá. To naštve! Výpověď prostě pošlete doporučeně do vlastních rukou. Pracovní poměr pak automaticky skončí, jakmile je dopis prokazatelně doručen. Stejně tak i když se vrátí jako nedoručený.
 • Bude se chovat stále stejně... Pokud chcete, aby ve svém jednání nepokračoval, ověřte si pro jistotu na správě sociálního zabezpečení a u zdravotní pojišťovny, jestli za vás zaměstnavatel platil sociální a zdravotní pojištění. Pak si zjistěte, zda na něj už nebyl vydán insolvenční návrh. Pokud ne, tak můžete jako zaměstnanec jeho návrh iniciovat.
  Právě jeho podání je podmínkou, abyste pak mohli vymáhat výplatu. Tím současně dáte najevo i ostatním kolegům, že něco není v pořádku. Když pak budete postupovat společně, je větší pravděpodobnost, že uspějete se zpětným vymáháním platu u soudu.
 • ...Ale ty prachy tu stejně nejsou! Tak tady už pomůže jen úřad práce! Pokud s vámi bude zaměstnavatel spolupracovat a uzná dlužnou částku, bude vám úřadem vyplacená celá (maximum 33 000 Kč).
  Jestli však úřad práce nezíská potvrzení od vašeho – teď už bývalého – zaměstnavatele, dostanete vyplacenou jen minimální mzdu (8 000 Kč hrubého).
 • Šéf nespolupracuje a já nechci minimum. V tom případě musíte podat žalobu. V ní navíc nesmíte opomenout, kolik vám zaměstnavatel dluží a od kdy. Soud mu totiž pak může vyměřit i úroky z prodlení.

Soud může stát na vaší straně, ale vy musíte vše řádně dokázat. Proto nezapomeňte předložit pracovní smlouvu, mzdový výměr, výpis z účtu. Pomohou i svědecké výpovědi kolegů, kterým se stalo totéž.

Nepřišla vám výplata v termínu? Jak jste situaci řešili?

   
08.10.2009 - Finance a práce - autor: Marie Šrámková

Komentáře:

 1. [24] karolina78 [*]

  Výplaty jsou někdy problém, já jsem dlouho řešil ve firmě zpracování mezd a nyní už se mi o něj stará jiná firma

  superkarma: 0 07.01.2014, 08:58:18
 2. [23] Jarkka [*]

  Půjčky před výplatou bývají docela hodně úročené, lepší je mít třeba v záloze kreditku s bezúročným obdobím..

  superkarma: 0 11.10.2012, 21:53:47
 3. [22] Danulka K. [*]

  Přesně to nyní řeší moje dcera s manželem, nedostal výplatu, zaplacené cesťáky, ve kterých má 15000,--. Mají hypotéku,ona je na MD a mají 3 děti,z toho jednu postiženou adoptovanou holčičku. Jediné štěstí,že já mám něco našetřeno a mohla jsem jim půjčit. Zaměstnavatel je nedostupný, přitom mladý pořád chodí do práce. Je to začarovaný kruh.

  superkarma: 0 09.02.2012, 14:32:59
 4. avatar
  [21] denkas [*]

  Vivian — #20 Nojo to bylo před 20lety! ted je vše jinak! Už jen to,že každej může mít kartu. A manžel umřel nečekaně,takže sme na nic takového nemysleli! Taky sem v tý době chodila do práce . Jenže sme měli půjčku ,pohřeb sem platila ,děti šly do školy ,.. a já už si ani nepamatuju co vše to bylo.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                       

  superkarma: 0 15.10.2009, 13:31:57
 5. avatar
  [20] Vivian [*]

  denkas — #19 No já taky pořád ještě čekám na dědictví, teď to bude rok, je to děs... Ale já jsem na manželovi naštěstí nebyla finančně závislá, ani po narození Káji. Mám to jednodušší v tom, že můžu vydělávat a zároveň s ní být doma... Ale rezervu stejně mám, člověk nikdy neví.

  A když je v rodině jeden jediný účet, tak by k němu měli mít dispoziční práva oba.

  1. na komentář reaguje denkas — #21
  superkarma: 0 15.10.2009, 10:06:02
 6. avatar
  [19] denkas [*]

  Vivian — #18 Já ji měla ,jak sem už psala. A co mě to bylo platný! Nikoho nezajímalo ,že mám 3 děti! Musela sem čekat ,až proběhne dědictví. tenkrát ještě karty nebyly a účet byl na manžela!Sml80A taky ted sme se s přítelem přestěhovali do jížních čech a mužkej tu za celkem stejnou práci bere o 6 tisíc miň!Sml22

  1. na komentář reaguje Vivian — #20
  superkarma: 0 14.10.2009, 21:30:54
 7. avatar
  [18] Vivian [*]

  Každý má mít železnou rezervuSml22 Aby nemusel jít žebrotou nebo aby si třeba nemusel brát nevýhodné úvěry.

  1. na komentář reaguje denkas — #19
  superkarma: 0 14.10.2009, 14:46:02
 8. avatar
  [17] Gwendylon [*]

  počítačka — #2 Nejsi divná, jediné kdy jsem se ocitla bez peněz, bylo, když jsem odešla od drahého ex a měla sedm stovek na čtrnáct dní. Využila jsem první nabídku na brigádu, obětovala studijní volno které jsem dostala z práce, učila se jen po večerech a za týden měla čtyři tisíce Sml57 Pak už jsem to nenechala takhle dojít nikdy tak daleko a za dalších osm měsíců nashromáždila trojnásobek výplaty. Sice se ty peníze otočily na zprovoznění domu, když jsem se v dubnu stěhovala do vlastního, ale osm - deset tisíc jako rezervu mám pořád.  

  superkarma: 0 09.10.2009, 10:46:50
 9. avatar
  [16] denkas [*]

  Když má někdo minimální mzdu ,tak těško může dát něco stranou! Nebo dá ,ale hned se něco najde na co vytáhnout! Já když sem zůstala sama se 3 dětma -manžel zemřel-účet nám zablokli! půl roku to trvalo! Sirotčí důchod sem dostala taky až po půl roce ,ale platit sem musela vše hned! To byl krušnej půl roku! Kdyby mě kamarádka nedala řízky na Vánoce ,tak sme maso neměli. Ale bylo to jen půl roku . Ale co ted ty lidi ,bez práce ,s hypotékama. Né teď to neni vůbec jednoduché! A hlavně jsou velké rozdíly,když berete 20 a i více tisíc ,tak si můžete dát stranou,ale když dostanete 10 tisíc ,tak jste rádi ,že vůbec vyjdete!Sml80

  superkarma: 0 08.10.2009, 22:22:23
 10. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Nezažila jsem to, ale musí to být šílená situace. Mít rezervu je žádoucí, ale chápu, že to někdo prostě nezvládne, nebo ne hned.

  superkarma: 0 08.10.2009, 21:31:09
 11. avatar
  [14] Allma [*]

  počítačka — #2 já jsem taky asi divná Sml24 do dnešního dne dluží zaměstnavatel mému manželovi kolem 95 000kčSml24 přála bych ti vidět, jak se mnou vyběhl, když jsem byla prosit aspoň o 20 000 a zbytek ať si strčí do ...... občas poslal 3000, někdy 5000 a když poslal 10000, tak další dva měsíce ani kačku. Kdo to nezažil, může mít akorát tak blbé řeči, jak o šetření, tak o tom, jak by z něho ty peníze dostal.

  superkarma: 0 08.10.2009, 20:47:36
 12. avatar
  [13] femme [*]

  Bellana — #11  asi ano Sml80 Praha je tím prý vyhlášená Sml31Sml68

  superkarma: 0 08.10.2009, 20:23:00
 13. [12] prcekkiki [*]

  počítačka: souhlasím s tebou. Taky se snažím mít na účtu nějakou rezervu. Když jsem byla svobodná, tak jsem si našetřila do zásoby. Teď už jsem nějakou chvíli vdaná a mám malé dítě, ale i tak se snažím nějakou tu korunku našetřit a mít rezervu.

  superkarma: 0 08.10.2009, 16:02:00
 14. [11] Bellana [*]

  femme — #9 To je divné. Marodím od července a peníze mi na účet chodí. Že by jiný kraj, jiné poměry na úřadech?

  1. na komentář reaguje femme — #13
  superkarma: 0 08.10.2009, 15:59:05
 15. avatar
  [10] cicinka [*]

  počítačka — #6 Jak dlouho jsi tak tu rezervu šetřila?Pokud hned, musela jsi mít královský plat. Já se také snažím ušetřit, ale rozhodně to není ve výši mé výplaty. Ta prostě praskne celá ať dělám co dělám. pokud si spočítáte co stojí nájem,potom jídlo a základní potřeby, k tomu nějaké to oblečení a boty a ještě třeba doprava, tak fakt nevím z čeho mám našetřit trojnásobek výplaty. Naše výplaty jdou prostě celé pryč. Jsou jisté rezervy,kde ušetřit,ale to dělá max. stokoruny.Sml80

  superkarma: 0 08.10.2009, 14:42:30
 16. avatar
  [9] femme [*]

  kámoška od června marodí a ještě nedostala ani korunu Sml31Sml68

  1. na komentář reaguje Bellana — #11
  superkarma: 0 08.10.2009, 14:07:12
 17. [8] Rikina [*]

  počítačka — #6 Dobře, dejme tomu, že tedy jsou ty rezervy. Ale to pořád jaksi neopravňuje zaměstnavatele, aby zadržoval výplatu, že? A o tom ten článek je - co v takovém případě udělat. Někomu to může přijít vhod, být informován. Bohužel to znám i z té druhé strany, kdy jsem musela jako zástupce zaměstnavatele vysvětlovat lidem, proč dostanou jen půl výplaty a kdy bude ten zbytek. Sml80 Jak blbě se přitom člověk cítí, když ví, že s tím nemůže nic udělat, a musí si nechat vynadat od právem nespokojených spolupracovníků, ačkoli sám je na tom stejně jako oni, to snad radši ani nebudu blíž rozepisovat.

  superkarma: 0 08.10.2009, 13:45:36
 18. avatar
  [7] RenataP [*]

  Souhlasím s tím, že je třeba žít podle svých příjmů a nemířit příliš vysoko a šetřit se musí umět a musí k tomu být ochota.

  Trojnásobek mzdy je asi rozumná rezerva pro strýčka Příhodu, ale je bohužel dost lidí, kteří na ni nedosáhnou, i když se sebevíc snaží.

  Holt, jak je v té reklamě s dělníky ve výkopu a jak budu říkat svým dětem - líp se učit! Líp se učit! A pak brát rozum do hrsti den co den...

  superkarma: 0 08.10.2009, 13:32:32
 19. [6] počítačka [*]

  Holky č. 4 a 5. Asi jsou to opravdu chytré řeči, ale k tomuto postupu jsem se postupně léty dopracovala. Také jsem jednou zažila, že nebylo a řekla jsem, že nikdy se do této pozice nechci dostat. Prostě jsem se musela naučit myslet na zadní kolečka. A mít třeba ještě brigádu, abych měla do začátku tu finanční zásobu. A k mému dítěti - vidí hospodaření doma, zná mne a podle toho jedná. Komu z vás řeklo pubertální a postpubertální dítě, že jste skvělá matka, že kamarádi mi tě závidí, že kamarádi se k vám tlačili na návštěvu a probírali životní situace s vaší maminkou. Má absolutní přehled o toku rodinných financí, takže věřím, že příklad učí. A zná svoje rodiče.

  1. na komentář reaguje Rikina — #8
  2. na komentář reaguje cicinka — #10
  superkarma: 0 08.10.2009, 12:51:32
 20. avatar
  [5] littleturtle [*]

  počítačka — #2 Tak to tvé dítko upřímně lituju. Matko Sml68

  superkarma: 0 08.10.2009, 12:19:12
 21. [4] Rikina [*]

  počítačka — #2 takové chytré řeči mám nejradši. Sml24 Aby člověk mohl tvořit rezervy, musí být z čeho. V situaci, kdy musím každý měsíc přemýšlet o každé desetikoruně, se holt rezervy nekonají. Naštěstí jsem se nikdy nedostala do takové krize, abych musela žádat bližní o pomoc a byly mi za to o hlavu omláceny podobné moralistické připomínky. Sml57 

  superkarma: 0 08.10.2009, 12:13:41
 22. [3] multistrada [*]

  Někde jsem na téma "kolik peněz mít na účtě" četla, že se doporučuje minimálně trojnásobek výplaty. Opravdu se může přihodit cokoli a žít od výplaty k výplatě je krajně rizikové. Ovšem skutečnost bývá často jiná a znám spoustu lidí, kterým se ten zmiňovaný trojnásobek nepodaří z výplaty našetřit, ani kdyby se rozkrájeli. Bohužel.

  superkarma: 0 08.10.2009, 09:26:46
 23. [2] počítačka [*]

  Asi budu považována za "divnou", ale nikdy jsem nevybrala z účtu všechny peníze, byla jsem vychována držet si určitou rezervu. Protože stát se může kdeco. Byla jsem dlouhá léta nemocná, o příjem peněz se staral pouze můj muž, ale i tak jsem to prostě utáhla.  Musím počítat s tím, že se může třeba tři - čtyři měsíce "něco stát" a já budu tím pádem v pohodě. Takže ti, kteří každý měsíc utratí všechno a pak skuhrají, ti jsou mi ukradení. A ti, kteří nemají z vážných důvodů, těm dokáži finančně pomoct. Někteří vrátili, jiní ne, ale já nepůjčovala, já pomáhala. Snažím se to dostat i do dítěte, zatím nevydělává,ale nevím, nevím. Jsem prý ze staré školy....ale věřím, že pak pochopí...a jak se znám, její účty bych neplatila, nechala bych ji vykoupat se v problémech, které si sama udělala.Sml22

  1. na komentář reaguje Rikina — #4
  2. na komentář reaguje littleturtle — #5
  3. na komentář reaguje Allma — #14
  4. na komentář reaguje Gwendylon — #17
  superkarma: 0 08.10.2009, 08:32:23
 24. avatar
  [1] enka1 [*]

  Sml28,Sml45,Sml77,Sml24.

  superkarma: 0 08.10.2009, 07:20:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme