garden

Jak to vypadá, léto už nám dává sbohem. Alespoň v našich končinách. Ale kdo ví, možná ještě někde čeká ukryté babí léto. Tak jako tak, začíná září a s ním i hodně práce na zahradě. Pojďme si shrnout, co musíme během následujícího měsíce stihnout.

Přesadit trvalky na nové stanoviště. Větší trsy rozdělte, tím si květiny namnožíte. Půdu nejprve zbavte plevele, dobře prokypřete a pohnojte.

Uložit k přezimování choulostivé rostlinky (fuchsie, pelargonie). Je třeba vyzvednout je z půdy již před prvními mrazíky a uložit na chráněném místě.

Vzít zpátky do tepla pokojové rostliny. Pokud na léto dáváte na zahrádku nebo na balkon pokojové rostliny, během září je vezměte zase zpět, aby nenamrzly. Pokud jste si vloni po Vánocích uskladnila na tmavé místo vánoční hvězdu Poinzetii, umístěte ji během září zpět na světlé stanoviště s teplotami okolo 16–18 °C, aby se do Vánoc vrchní listy rostliny opět zbarvily do červena.

garden

Posbírat semínka odkvetlých letniček, abyste je mohli opět vysít v roce následujícím. Pokud nejsou dostatečně vysušená, můžete je dosušit sami.

Vysadit a zasít. Je čas vysadit a zasít trávy, vřesy, rododendrony a všechny stálozelené listnaté dřeviny a jehličnany nejlépe i s kořenovým balem. Půdu opět pohnojte a dřeviny dostatečně zalévejte, aby dobře zakořenily a přečkaly zimu. Vykopejte si na ně jámy včas. Až bude půda zmrzlá, nebude to snadné.

Zasadit byste měla na jaře kvetoucí cibuloviny, jako jsou tulipány, lilie a ke konci měsíce hyacinty a narcisy. Menší cibulky ukládejte do hloubky cca 8 cm a větší cibulky do hloubky max. 15 cm. Majitelé bylinných a zeleninových zahrádek by neměli zapomínat na výsev kopru, pažitky, salátu či ředkviček.

garden

Sklidit zeleninu a zralé ovoce. Sesbírané plody na zdravé a otlučené nebo jinak poškozené. Zdravé uskladníme a poškozené můžeme zpracovat na mošt, marmelády, koláče, štrúdly nebo na pálenku. Ovoce uskladňujeme na suchém a tmavém místě s teplotou do 4 °C. Ovoce ukládáme vždy stopkou nahoru. Jablka či hrušky můžeme také zabalit do papíru a švestky dle starých zvyklostí dát do sušených kopřiv, čímž prodloužíme dobu možného skladování.

Sbírají se také ořechy. Že jsou připraveny ke sběru, poznáte podle černající a pukající slupky. Ořechy před uskladněním nejprve vysušíme na sluníčku, ochráníme je tak před plísní. Sklízíme též vinnou révu a poslední angrešt a rybíz. U keříků angreštu a rybízu odstraňte staré odplozené větve a slabé výhony. Ponechte pouze 6 až 8 nejsilnějších prutů, zbytek odstřihněte těsně u země. Vinným keřům je třeba zastřihnout vrcholky letorostů.

 

Reklama