Ačkoli léto ve znamení festivalů a nových známostí pomalu končí, pro nezadané to nemusí znamenat konec zajímavých akcí. Pokud patříte mezi novodobé singles, kteří hledají zábavu, adrenalin, relaxaci nebo třeba kulturní akce, navštivte v září Olomouc. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak si sami i se skupinou přátel užít začínající podzim v této moravské metropoli.

Památky z raftu

Netradiční poznávání Olomouce slibuje vyhlídková plavba na raftech. Pod vedením instruktorů můžete spatřit historické památky a parky z nového úhlu. Neobvyklou podívanou na Přemyslovský palác, olomoucké hradby, kostel sv. Michala s bývalým dominikánským klášterem nebo Michalské stromořadí můžete zažít od května do září každou středu mezi 10:00 a 16:00 vždy v celou hodinu. Stačí dostavit se v tuto dobu na Horní náměstí k orloji, odkud vás mikrobus doveze na místo nalodění. Po instruktáži dostanete pádlo a vestu a plavba mezi historickými památkami může začít. Po jejím skončení vás mikrobus zaveze zase zpátky k orloji. Vyhlídková plavba stojí 90 korun na osobu, s Olomouc region Card dokonce zdarma.

Kultura na Dnech evropského dědictví

Výbornou příležitostí pro všechny singles může být také Národní zahájení Dnů evropského dědictví, které se v Olomouci koná 5. až 8. září 2013. „Ve čtvrtek se dočkáme dvou koncertů doprovázených světelnou show. Tím prvním bude vystoupení Moravské filharmonie Olomouc spolu s Adrianem Falcionim v kostele svatého Mořice. V Bezručových sadech zase vystoupí multižánrové uskupení Lanugo. Na pátek jsou vedle slavnostního odhalení římského milníku v městské části Neředín naplánovány dvě vernisáže. V Café Fontana ve Smetanových sadech půjde o vernisáž výstavy Poznej světové dědictví UNESCO. Vlastivědné muzeum v Olomouci zase připravuje výstavu s tématem nositelů tradic lidových řemesel. Páteční večer je pak věnován opeře Nabucco Giuseppe Verdiho v provedení Moravského divadla Olomouc, a to pod širým nebem přímo v centru města,“vypočítává Lucie Kriklová, vedoucí oddělení propagace a marketingu Magistrátu hlavního města Olomouce.“I sobotní program je velice pestrý, koncerty, divadla, streetart, výstavy a trhy. Pro zájemce o historii můžeme doporučit přednášku archeologa Richarda Zatloukala o archeologických nálezech na Dolním náměstí. Sobotní večer na Horním náměstí pak bude patřit skupině Tata Bojs,“ uzavírá Kriklová.

Adrenalin v lanovém centru

Pokud patříte mezi milovníky adrenalinové zábavy, neměli byste v žádném případě minout olomoucké lanové centrum v klidné městské části Lazce. Nabízí totiž programy nejen pro skupiny, ale také pro jednotlivce. Můžete sem zavítat s partou přátel a vedle zdolávání vysokých i nízkých lanových překážek pak zažít i grilovací party. „O každou skupinku se u nás stará její vlastní instruktor. Ten klienty učí bezpečnému jištění, ale dokáže též pomoci překonat strach z výšek. Singles u nás mohou využít také program Lezení bez objednávky, který se v září a v říjnu koná vždy o víkendech a svátcích od 14:00 do 18:00. Čeká na ně velká adrenalinová houpačka z 8 metrů, Big Swing,“říká TerezaDamašková, vedoucí lanového centra Proud. To nejen pro jednotlivce nabízí také kurz pro via ferraty, během něhož vás profesionální horský vůdce zaškolí v používání úvazků a ferratového setu a naučí vás řešit nejrůznější nouzové situace v bezpečí lanového centra.

Osvěžující pivní lázně

Relaxaci a osvěžení nabízejí první olomoucké pivní lázně situované v centru města ve sklepích jednoho z místních pivovarů. V rámci procedury zažijete pivní koupel ve stylových dřevěných vanách. Lázeň je připravena z černého piva a pivních kvasnic, vaše pokožka bude tedy po jejím absolvování příjemně hebká a uvolněná. Během lázně si budete moct vychutnat také místní pivo ze zdejšího pivovaru. Po odpočinku v solné sauně můžete v relaxaci pokračovat třeba reflexní masáží chodidel na přírodních kamenech. Je také možné si domluvit speciální pivní masáž. Pivní lázně můžete navštívit jednotlivě i ve skupině až 8 lidí.

Útulné kavárny

Olomouc je vyhlášená také pro svou studentskou atmosféru, na které se podílí množství útulných a vyhlášených kaváren přímo v centru města. Příjemný moderní styl s nádechem francouzské Provence můžete zažít jen pár kroků od Horního náměstí. „Mladí single lidé si k nám rádi chodí posedět třeba s knížkou. Oceňují naše vlastní koláče podle našich receptů i kvalitní a čerstvou italskou kávu. Letní měsíce často tráví na zahrádce v tichém dvoře zarostlém zelení, odkud mají krásný výhled na kostel svatého Mořice. Během podzimu se zase rádi zahřejí u horké čokolády nebo u svařáku z francouzského vína. Snažíme se zde vytvořit příjemnou domáckou atmosféru, pro kterou se k nám hosté budou vracet,“říká Klára Zimáčkováz kavárny Café La Fée.

Festival VZÁŘÍ

V novém světle se ukáží památky nejen na Dnech evropského dědictví, ale koncem září videomappingem ožijí také fasády historických budov po městě. Díky virtuální realitě a 3D stereoskopii budete mít pocit, že budovy před vámi se hýbou a mění tvar. Třetí ročník festivalu světla a video animací VZÁŘÍ se odehraje na olomouckém Dolním náměstí 24.–28. září. Jedná se o mezinárodní soutěž, která oku přihlížející veřejnosti vlije do žil nové emoce. V rámci jednotlivých soutěžních sekcí se bude hodnotit také vztah projekce k historii budovy a místu nebo překvapení. Během festivalu se budou konat také doprovodné akce. Pokud vás zajímá technika videomappingu, neměli byste si nechat ujít workshop Hewlett-Packard o videomappingu. Ten vás během dvou dnů seznámí s videomappingovou projekcí, s postupem její přípravy i s jejími úskalími.

Reklama