Domácnost

Září na naší zahrádce: Co musíme stihnout?

eeLéto nám pomalu ale jistě končí a začíná nám nejbarevnější období v roce – podzim. První vlaštovkou, která nám přináší začátek podzimu, jsou kromě typického babího léta i květinky, které se v tomto měsíci na zahrádce objevují. Potěší nás jiřiny, jiřinky, hořce, ibišky, hvězdnice, některé růžičky a mnoho dalších... Poslední teplé dny se mnozí z nás snaží trávit na své zahrádce. Pro veškerou tu nádheru však nesmíme zapomenout, že všude kolem čeká v tomto měsíci spousta práce. Na ovocných zahradách je čas sklizně, na okrasných se naopak vysazuje.

Je třeba sklidit zeleninu a zralé ovoce (jablíčka, hrušky a švestky). U keříků angreštu a rybízu odstraňte staré odplozené větve a slabé výhony. Ponechte pouze 6 až 8 nejsilnějších prutů, zbytek odstřihněte těsně u země. Září je také měsícem sklizně dozrálých hroznů vinné révy, i její keře je třeba zastřihnout, a proto zkracujeme vrcholky letorostů.

Sesbírané plody nejdříve rozdělíme. Poškozené plody můžeme použít na mošt či na okamžité zpracování (koláče, štrůdly atd.). Prvotřídní zdravé plody uskladníme na suchém a tmavém místě s teplotou nepřesahující 4 °C. Ovoce skladujeme vždy stopkou nahoru. Jablka či hrušky můžeme také zabalit do papíru a švestky dle starých zvyklostí dát do sušených kopřiv, čímž prodloužíme dobu možného skladování.

Typickým znakem září jsou také dozrávající ořechy. Jak poznáte, že je vhodná doba k jejich sklizni? Je to tehdy, když jim začne černat a pukat slupka. Ořechy před uskladněním nejprve vysušíme přírodní cestou – na sluníčku, aby nechytily plíseň.

Musíme přesadit trvalky (japonské sasanky, hořce, irisy, pivoňky, astry a některé léčivky) na nové stanoviště. Větší trsy rozdělíme, a tím si květinky namnožíme. Půdu nejprve zbavíme plevele, dobře prokypříme a pohnojíme.

Choulostivé rostlinky (fuchsie, pelargonie) je třeba vyzvednout z půdy již před prvními mrazíky a uložit na chráněném místě k přezimování. Ze zahrádky by se už měly zpátky do tepla domova odnést i pokojové květiny, které byly během léta venku, aby nám nenamrzly a nezahynuly. Pokud jste si vloni po Vánocích uskladnila na tmavé místo vánoční hvězdu Poinzetii, umístíme ji během září zpět na světlé stanoviště s teplotami okolo 16–18 °C, aby se vrchní listy rostliny opět zbarvily do červena.

Nezapomeňte posbírat semínka odkvetlých letniček, abychom je mohli opět vysít v roce následujícím. Pokud nejsou dostatečně vysušená, sami dosušíme.

V září vysazujte především vřesy, rododendrony a všechny stálozelené listnaté dřeviny a jehličnany nejlépe i s kořenovým balem. Půdu bychom opět měli pohnojit a dřeviny dostatečně zalévat, aby dobře zakořenily a přečkaly zimu. Vykopejte si na ně jámy včas. Až bude půda zmrzlá, nebude to snadné.

Na jaře kvetoucí cibuloviny vysazujeme také v tomto měsíci. Především pak tulipány, lilie a ke konci měsíce hyacinty a narcisy. Menší cibulky ukládejte do hloubky cca 8 cm a větší cibulky do hloubky max. 15 cm. Majitelé bylinných a zeleninových zahrádek by neměli zapomínat na výsev kopru, pažitky, salátu či ředkviček.

Tip Ženy-in

Vyzkoušejte k práci na zahradě některé druhy nářadí, které jsou navrženy speciálně pro nás ženy. Dřevěné rukojeti už vystřídaly měkčí rukojeti potažené pryží, ergonomicky tvarované, které snižují vznik mozolů a puchýřů na minimum. Kovovému, a dokonce i dřevěnému zahrádkářskému nářadí už téměř odzvonilo. Nahrazuje jej plast a jiné odlehčené materiály. Teleskopické násady ušetří naše záda, a abyste při péči o své dřeviny příliš nenamáhala lokty a ruce, jsou už trhu nástroje vybavené takovou technologií, která podle rozevření kleští pozná, o jak tlustou větev jde, a přizpůsobí tomu svůj mechanismus, čímž zabrání nadměrnému namáhání. Takové nástroje vyrábí například firmy Fiskars, která má v nabídce zahradní rýč pro muže a ženy zvlášť. Praktické vychytávky vyrábí i firma Gardena.

Čtěte také: Usnadněte si práci na zahradě

   
07.09.2009 - Zahrada a květiny - autor: Eva Soukupová

Komentáře:

 1. avatar
  [8] Sonne [*]

  Datlovník, oleandry a ibišky venku ještě chvíli nechám, ale včera jsem zasadila převislou vrbu a před ni pár cibulí narcisků a  modřenců. O víkendu budeme vysévat trávu Sml59 Už aby zase bylo rychle jaro!! Sml61 Sml7

  superkarma: 0 10.09.2009, 21:33:02
 2. avatar
  [7] mysak [*]

  wich — #5 sbírám skoro denně švestky do sudů, to bude vitamínů na zimu Sml30

  Sice mám práci na zahradě ráda, ale švestek se urodilo opravdu dost. Aspoň že jablka nejsou, to by mě dorazilo.

  superkarma: 0 07.09.2009, 23:22:58
 3. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  A proč nemáme při podzimku pro porovnání článek od Míši, jak vypadá její zahrádka po půl roce od doby, kdy zasadila první rododendrony a zprudila Radka tak, aby obstaral maníky i zeminu...Sml58?

  superkarma: 0 07.09.2009, 11:12:49
 4. avatar
  [5] wich [*]

  Hlavně sklízejte plody z ovocných stromů. Někteří obyvatelé tady na to kašlou a potom ten smrad, co se táhne měsíc dva Sml28 Přitom je to škoda vitamínů Sml22

  1. na komentář reaguje mysak — #7
  superkarma: 0 07.09.2009, 10:35:00
 5. avatar
  [4] wich [*]

  Pro mne podzimní péče o zahradu spočívá v  tom, že v listopadu schovám palmy a oleandry do garáže Sml30 Zatím, krom menší palisády a květináčů v oknech kytky moc nemáme (na to se budu těšit do důchodu Sml59), spíš máme spoustu nízkých jehličnanů a o ty se nijak zvláštně starat nemusíme.

  superkarma: 0 07.09.2009, 10:32:04
 6. avatar
  [3] spetulka [*]

  Léthé — #1 no hlavně je mooooc vhodné přesadit ty zmiňované pivoňky - pokud teda chceme, aby pár dalších let nekvetly, tak je rozhodně přesadímeSml31

  superkarma: 0 07.09.2009, 08:56:20
 7. avatar
  [2] Věrulinka [*]

  Léthé — #1 Sml67 bylo opravdu krásný léto Sml67

  Trvalky bych taky nepřesazovala, ale práce mi čeká hodně Sml22Sml30

  Tady bylo prd, musím zakládat nové políčka na svoje pěstování na příští rok, ale moc to baví Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 07.09.2009, 08:28:08
 8. avatar
  [1] Léthé [*]

  Tak já trvalky nepřesazuji ani náhodouSml23. Proto jsou to pro mě trvalky, že trvale musí růst na jednom místě, ať se jim to líbí, nebo ne.

  Jo...léto končí...škoda...letos bylo obzvlášť nádhernéSml29

  1. na komentář reaguje Věrulinka — #2
  2. na komentář reaguje spetulka — #3
  superkarma: 0 07.09.2009, 01:57:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme