.

Září, měsíc biopotravin. Zájem o výrobky z ekofarem roste

Novinky

Září, měsíc biopotravin. Zájem o výrobky z ekofarem roste

Potraviny ekologického zemědělství zažívají velký boom až v posledních několika letech, přitom tradice biojarmarků u nás sahá až do devadesátých let. První biojarmark uspořádala v roce 1994 na pražském Barrandově německá nadace Nadace Heinricha Bölla spolu s Ligou ekologický alternativ. „Konal se v solárním pavilonu na Barrandovských terasách, a účastnilo se ho asi deset ekofarem. Rok od roku jejich počet rostl a často jsme měli také zahraničního hosta,“ vzpomíná Karel Merhaut z Ligy ekologických alternativ.

Postupem času se pořádáním biojarmarku inspirovaly další regiony. Na Barrandově vydržela přehlídka ekofarem deset let, poté se přesunula do Toulcovadvora, kde byla součástí tradičních biodožínek.

Loni dnes už legendární biojarmark ekofarem slavil svůj jubilejní dvacátý ročník v Paláci Lucerna. Na rozdíl od skromných začátků, představil více než čtyřicet bioprodejců včetně módy a kosmetiky. „Teď jsme si dopřáli odpočinkový rok,“ říká Karel Merhaut s tím, že prapůvodní biojarmark se letos nekoná.

O přehlídky ekofarem přitom Česko nepřijde, září je tradičně Měsícem biopotravin, přičemž letos se tato největší a nejvýznamnější akce zaměřená na podporu ekozemědělství a biopotravin v České republice koná již podesáté.V průběhu měsíce se uskuteční řada akcí, jako jsou regionální biodožínky, biojarmarky, ochutnávky biopotravin, přednášky nebo exkurze na ekofarmy.

Biopotraviny neobsahují chemická aditiva, konzervanty, stabilizátory a umělá barviva, ekologičtí zemědělci hospodaří bez chemie, a tím je u biopotravin sníženo riziko výskytu reziduí pesticidů. V biokvalitě lze na českém trhu sehnat široký sortiment potravin: pečivo, mléčné výrobky a maso, ale i dětskou výživu, kávu a čaj, čokolády a sušenky.

„Vnímáme stále větší zájem o instantní kávoviny ze špaldy i ostatních obilovin nebo mouky na pečení v domácích pekárnách. Letos nám narostl obrat o osm procent, což potvrzuje zvyšující se zájem o potraviny ekologického zemědělství,“ říká Martin Hutař, ředitel společnosti PRO-BIO, která vyrábí a dodává  široký sortiment biopotravin.

Vedle špaldy letos v bioprodukci podle pana Hutaře dominovala pohanka, oves a překvapivě žito, ale i červená pšenice s obsahem karotenu.bio

Špaldu spotřebitelé oceňují zejména kvůli její specifické chuti po ořechách. Jde o nešlechtěný druh pšenice, z něhož se vyrábí například celozrnná mouka, bulgur nebo zdravá náhražka kávy. Špalda má vysoký podíl bílkovin a nenasycených mastných kyselin i cenné minerály a vitamíny.

„Mám dobrý pocit, že přibývá lidí, kteří BIO berou jako samozřejmost, že více vyhledávají kvalitní potraviny, což biopotraviny jsou,“ dodává.

Společnost PRO-BIO letos spustila nový projekt Naše Biofarma, který přináší ryze české, poctivě a s láskou vyrobené potraviny v kvalitě BIO. Všechny suroviny zpracované do těchto výrobků mají svůj původ v čisté krajině, na polích českých rodinných farem. Plodiny jsou následně zpracovány v mlýně společnosti ve Starém Městě pod Sněžníkem. Na každém výrobku je pak uvedeno konkrétní místo a jméno farmáře, odkud daná surovina pochází.

   
17.09.2014 - Redakční novinky - autor: red

Komentáře:

 1. avatar
  [2] vladka321 [*]

  BIO, to je něco, co si myslím již na naší planetě vyloženě neexistuje. Nenajdete kousek půdy, kde by nebylo hnojeno, stříkáno proti plísni, proti plevelům, proti škůdcům, proti nemocem. Nenajdete chov, kde by nebylo krmeno granulovanými krmivy a právě tato krmiva jsou plné ATB a GMO surovin. Nenajdete kousek místa, kam by nedopadaly exalace, znečištěná voda, kyselé deště, atd, atd.

  Osobně mám zahradu, pěstuji ovoce, zeleninu, chovám zvířata. Nekrmím granulovanými krmivy, vyhýbám se postřikům, hnojím tím, co zvířata dají mé zemi. Sama si dělám kompost, sadbu. Je to krásná práce, která mne obohacuje a která má smysl. Ovšem není to na uživení, takže ještě pěkně pracuji, abych to vše uživila a vypěstovala. Je to o dobrém pocitu, o lidech, kteří jsou stejně zapáleni a alespoň mám jistotu, že, co si vypěstuji a vychovám je to nejlepší, co mohu svým blízkým dát a nemusím se bát, že jim to ublížím. A mám k tomu super partnera. To je to nejdůležitější.

  superkarma: 1 17.09.2014, 15:57:24
 2. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16dostávám biojablka, bio rajčata, bio cukety, bio brambory....jsem ráda,zahrady nemaje...... teď na podzim se známým na zahrádkách urodí dobroty a tak mě vždy obdarujíSml67

  superkarma: 0 17.09.2014, 13:14:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme