forgez

Jak vám slouží paměť? Vzpomínáte si ještě na dobu, kdy jste si všechno zapamatovali, nepotřebovali jste žádný diář a nikdo vám musel nic připomínat? Že je to dávno pryč?

Během studií jsem si pro svůj dobrý pocit stále opakovala, že není nutné si všechno pamatovat, důležité je vědět, kde informace najít. Jenže tehdy jsem to vlastně nepotřebovala. Dokázala jsem si zapamatovat všechno, co bylo potřeba. Dodnes vidím stránku ze sešitu dějepisu, kde byl vlevo nahoře oranžovým zvýrazňovačem podtržen letopočet 1306, kdy byl zavražděn Václav III.

Jenže pak jsem nastoupila do práce, kde jsem pod neustálým stresem začala vypouštět „nedůležité“ informace, o kterých jsem věděla, že je někde najdu, můžu se někoho zeptat a když je náhodou z hlavy vypustím, nic se nestane.

Ale hlava je někdy mrcha a tak občas, možná cvičně, vyhodnotí některé důležité věci jako nepodstatné a v tu ránu je problém. Na schůzce na vás čeká pak běsný klient, kterému, bohužel, slouží paměť o něco lépe, než vám.

forgezA tak se vaší pravou rukou stane diář, sešit, blbníček, do kterého si všechno píšete. Schůzky, narozeniny, výročí, nákupy, věci, co je nutné zařídit atd. a snažíte se nad svou pamětí vyhrát. Boj je to, přiznejme si, nekonečný.

Peněženku najdete po dlouhém hledání v lednici, brýle nosíte hodinu na hlavě, než je najdete, zapomenete děti vyzvednout ze školky…

Ze zoufalství možná hledáte účinné metody, jak na paměť vyzrát. Existuje mnoho knih, ve kterých najdete návody, jak si paměť zlepšit. Nevěřím, že by během krátké chvíle došlo k zázrakům, ale pozitivní vliv to jistě má.

Mnozí z nás místo knih vkládají důvěru do preparátů, které slibují zlepšení paměti. Jedním takovým zázrakem je prý Lecitin. Vyzkoušeli jsme ho na tetě. Když si stěžovala, že je úplně ztracená, plakala, že si nic nepamatuje, sáhli jsme právě po Lecitinu a koupili jí ho. A jaký byl výsledek? Úspěch se nedostavil, tetka ho totiž zapomínala brát!

Jednou z příležitostí, kdy si dokážeme paměť odrovnat sami, je konzumace nepřiměřeného množství alkoholu. Existuje ale jedna teorie, která tvrdí, že při pití alkoholu dochází ke zlepšení mozkové činnosti a to z jednoho důvodu. Je to jako u stáda zvířat. Slabší kusy odpadají a tak zůstanou jen ty silnější, schopni přežití. Stejně je to s mozkovými buňkami. Když pijete, slabší buňky odumírají a prostor dostanou buňky aktivnější. Je to značně alibistická teorie pro milovníky alkoholu, co říkáte?

Během dnešního dne najdete v novinkách zajímavé testy paměti, tréninkové návody pro zlepšení spolupráce mozkových hemisfér a tipy na knížky s návody, jak paměť zlepšit.


 • Ztrácíte věci a nemůžete je najít?
 • Zapomínáte?
 • Jak vás trápí nedokonalá paměť?
 • Kdy jste pocítili, že už paměť neslouží jako dříve?
 • Kdy vás paměť vytrestala?
 • Na co nejdůležitějšího jste kdy zapomněli?
 • Pamatujete si data, výročí, seznamy nákupů?
 • Rozčiluje vás zapomnětlivost druhých?
 • Jak se snažíte nad svou pěmětí vyzrát?
 • Zapomněli jste na nějakou důležitou věc - schůzku, svatbu, narozezniny?
 • Na co byste raději zapomněli?
 • Jíte nějaké doplňky stravy pro lepší paměť? Pomáhají?

   

  Pište mi na redakce@zena-in.cz

  předmět: paměť

Pište mi, těším se na vaše příhody, zkušenosti, trápení s pamětí, historky...a nemusí být jen vaše...

Jeden z příspěvků, který do redakční pošty přijde, oceníme kosmetikou planet spa od Avonu - hydratačním krémem na ruce a nohy s bambuckým máslem a výživným čisticím krémem na obličej s bambuckým máslem a zázvorem.

planet spa

Reklama