Neoficiálně se uvádí, že životnost domácích spotřebičů, jako je lednička, pračka, myčka, ale také třeba televizor je v současnosti maximálně sedm let. A někdy ani to ne. Zapomeňte, že budete prát celý život v jedné pračce!

washing machine

Lednička Calex a pračka Tatramat

Značky, které vydržely naším maminkám a babičkám pomalu celý život (no vždyť také stály několik celých platů).
Co na tom, že pod ledničkou byly kaluže jako třeboňské rybníky a pračka nám „doskákala“ z koupelny až do předsíně. Pořád lepší než prát na valše a jídlo uchovávat v zimě za oknem a v létě ve sklepě.

Technologie jde kupředu

Vyjmenovávat značky všech dnešních spotřebičů, to by bylo na celý článek, jedno však mají společné všechny, 24 měsíců záruku – a – neoficiální životnost sedm let, což připouští i samotní prodejci.
Většinou se to svádí na nový design, protože ten starý už je nemoderní a zastaralý.
Pravdou je, že za takovou pěknou novou ledničku značky, o jaké se dřív nesnilo ani prodavačkám v Tuzexu, dnes několik platů nedáme. Tyto spotřebiče jsou cenově velmi dostupné, tak proč nekoupit za sedm let, nebo i dřív, další?

Ale proč ano? Když dokážou výrobci načasovat tuto „omezenou životnost“, proč nedokážou načasovat i delší životnost? Výrobky běží sériovou výrobou, marketing se předhání v nabídkách i cenách a planeta úpí.
Za chvilku bude naše zeměkoule zahrnuta nejen alarmujícím počtem vraků automobilů, ale také dosloužených ledniček, praček, myček a televizorů...

Kolo, které nezastavíš

Tento technický pokrok ale už nelze zastavit. Jistě by se žádná z nás nechtěla vrátit k oné zmiňované valše a takový pěkný Full HD televizor taky není k zahození. Otázkou zůstává, jestli jednou nebudeme pračku či ledničku kupovat častěji než zimní kabát, i když ten má tu designovou životnost ještě kratší…

Čtěte také:

Reklama