Vypadá přirozeně, svým vzhledem a vlastnostmi se lépe hodí do jakékoliv zástavby a co je nejdůležitější, neuvěřitelně rychle roste. Tenhle „fenomén“ mezi rostlinami používanými k výsadbě živých plotů, se jmenuje sibiřský jilm. Nebo ještě přesněji, turkestánský brest.

Už jste slyšeli o „zázračném živém plotu“?

Turkestánský brest. (Ulmus pumila celer) je pro své růstové vlastnosti často označován jako: Zázračný živý plot. Tento opadavý živý plot je mimořádně odolný a snese jakoukoliv zahradní půdu. Roční přírůstek dosahuje 1,2 - 1,8 metru, přitom se bohatě rozvětvuje. Plot dorůstá celkově do výšky kolem 4 m. Hotový živý plot tak můžete snadno vypěstovat v průběhu 2 až 3 let! Samozřejmě lze podle libosti zkracovat či tvarovat.

Nevěřila bych, kdybych se o tom nepřesvědčila na vlastní oči. Když si představím náš kostrbatý kousek živého plotu z habrů, který jsme zasadili před čtyřmi, (možná pěti lety) a ten, který jsme viděli u známých na návštěvě, nebylo co řešit. Svěže zelený hustý a absolutně neprůhledný živý plot nás okamžitě zaujal. Na otázku, jak dlouho trvalo, než narostl, se nám dostalo překvapivé odpovědi. „Sázeli jsme ho předloni.“ Podívali jsme se na sebe a bylo jasné, že ho zasadíme ještě letos. Chceme opticky oddělit výběh pro koně od odpočinkové části zahrady. A zakrýt ne zrovna estetický výhled na sousedův pozemek plný všelijakých kůlniček.

plot

Od známého jsme získali základní informace a objednali rostlinky přes internet. Říjen a listopad je ideální čas na sázení, aby do jara stromky dobře zakořenily a obrazily. Do týdne přišel balíček s pečlivě zabalenými „košťátky“ a podrobným návodem na výsadbu.

  • Rostlinky se musí na 18 - 24 hodin ponořit do vody, aby kořeny nevyschly.
  • Vyhloubíte 25 - 35 cm hluboký příkop, do něhož nalijete vodu a přidáte kvalitní zeminu.
  • Na metr živého plotu použijete kolem devíti rostlin, podle toho, jak chcete plot hustý. Když sázíte jen do řádku, vzdálenost mezi stromky by měla být asi 25 cm. (Tak stálo v návodu, ale různá zahradnictví uvádějí různé spony).
  • Zasadíte stromky a zeminu kolem nich přišlápněte. Při sešlapování stromky lehce povytáhněte, aby se narovnaly kořeny.
  • Na závěr opět zalijte.
  • Stromky sázené od 20. října, (což byl i náš případ) už se nezkracují. Výrazný sestřih na 15-20 cm se provádí až na jaře v březnu, aby rostlina dobře obrazila a plot byl hustý od země.

Pro názornost jsem vám proces zdokumentovala i obrazem.

Čtěte také:

Reklama