Smrkáte, kýcháte a neustále vám teče z nosu? Většinou ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné? Asi každý zná ten nepříjemný pocit, když máte rýmu. Lékaři dokonce potvrzují fakt, že dospělí mají rýmu dvakrát až třikrát do roka a u dětí je to až desetkrát v roce. Někdo by možná řekl, že když je to tak často, třeba si zvykneme. Ale to ani náhodou!

 

Bohužel pro nás se nelze proti rýmě nechat očkovat, protože existuje celkem asi 200 různých původců tohoto virového onemocnění. Antibiotika nezabírají a ani tělo nemá šanci si vytvořit proti rýmě vlastní imunitu.

 

Boj proti rýmě dosud probíhal a probíhá hlavně cestou symptomatické léčby, která se zaměřuje především na zamezení otoku nosních sliznic. Zmizí tak obtížný pocit „ucpaného nosu“ a omezí se tvorba nosního sekretu a pacientovi se výrazně uleví. V lékárně je možnost zakoupit množství kapek a sprejů proti rýmě a nachlazení. Vy se můžete rozhodnout pro jakýkoli, ale pokud chcete dobu léčby zkrátit na co nejkratší dobu, zkuste nosní sprej Nasivin, který obsahuje účinnou látku oxymetazolin.

 

V roce 2004 byla provedena studie, které se zúčastnilo celkem 247 testovaných osob ve věku 12–65 let, u nichž právě propukla rýma. Polovina z nich dostala kapky s účinnou látkou oxymetazolinem (nosní sprej Nasivin) a ostatní solný fyziologický roztok. Potvrdilo se, že účinky Nasivinu po aplikaci nastoupily už do půl minuty, zatímco solný roztok začal působit až po minutě a půl. Největším překvapením však bylo, že aplikace Nasivinu urychlila léčbu rýmu, a to o celou jednu třetinu.

 

Takový masivní účinek Nasivinu naznačoval, že jeho účinná složka, oxymetazolin, zjevně nepůsobí jen proti příznakům rýmy a nachlazení, ale zřejmě i proti samotným původcům onemocnění, rhinovirům. Kromě toho tento výzkum opět potvrdil již dříve známou skutečnost, že účinek jedné dávky oxymetazolin (a tím i Nasivinu) trvá až 12 hodin, což je v této skupině léků zatím nejlepší možný výsledek. Pro pacienta to v praxi znamená, že v optimálním případě vystačí s aplikací Nasivinu jen dvakrát denně. A i tak se rýmy, nejen jejích příznaků, zbaví rychleji než bez Nasivinu.

 

Možná se i vy vyhýbáte nosním sprejům, protože máte pocit, že poškozují nosní sliznici a jejich užívání vám nepřipadá zdravé. Samozřejmě že je možné zneužití každého léku, tedy i Nasivinu. Lékaři však varují jen před dlouhodobým užíváním nosních přípravků ze skupiny nosních dekongestantů, čímž je míněna doba delší než jeden měsíc bez přestávky. A proto se nemusíte bát. V případě rýmy budete Nasivin potřebovat maximálně týden, což je zcela bezpečné.

 

Budete se cítit lépe, a zabráníte navíc možnému rozvoji druhotných bakteriálních infekcí. Chraňte nejen sebe, ale i své okolí a zapomeňte na pověru, že rýma se léčí vždy sedm dní. S Nasivinem na ucpaný noc zapomenete mnohem dřív!

 

Reklama