Zdraví

Zapomeňte na neustálé kýchání a ucpaný nos!

 

Smrkáte, kýcháte a neustále vám teče z nosu? Většinou ve chvíli, kdy je to nejméně vhodné? Asi každý zná ten nepříjemný pocit, když máte rýmu. Lékaři dokonce potvrzují fakt, že dospělí mají rýmu dvakrát až třikrát do roka a u dětí je to až desetkrát v roce. Někdo by možná řekl, že když je to tak často, třeba si zvykneme. Ale to ani náhodou!

 

Bohužel pro nás se nelze proti rýmě nechat očkovat, protože existuje celkem asi 200 různých původců tohoto virového onemocnění. Antibiotika nezabírají a ani tělo nemá šanci si vytvořit proti rýmě vlastní imunitu.

 

Boj proti rýmě dosud probíhal a probíhá hlavně cestou symptomatické léčby, která se zaměřuje především na zamezení otoku nosních sliznic. Zmizí tak obtížný pocit „ucpaného nosu“ a omezí se tvorba nosního sekretu a pacientovi se výrazně uleví. V lékárně je možnost zakoupit množství kapek a sprejů proti rýmě a nachlazení. Vy se můžete rozhodnout pro jakýkoli, ale pokud chcete dobu léčby zkrátit na co nejkratší dobu, zkuste nosní sprej Nasivin, který obsahuje účinnou látku oxymetazolin.

 

V roce 2004 byla provedena studie, které se zúčastnilo celkem 247 testovaných osob ve věku 12–65 let, u nichž právě propukla rýma. Polovina z nich dostala kapky s účinnou látkou oxymetazolinem (nosní sprej Nasivin) a ostatní solný fyziologický roztok. Potvrdilo se, že účinky Nasivinu po aplikaci nastoupily už do půl minuty, zatímco solný roztok začal působit až po minutě a půl. Největším překvapením však bylo, že aplikace Nasivinu urychlila léčbu rýmu, a to o celou jednu třetinu.

 

Takový masivní účinek Nasivinu naznačoval, že jeho účinná složka, oxymetazolin, zjevně nepůsobí jen proti příznakům rýmy a nachlazení, ale zřejmě i proti samotným původcům onemocnění, rhinovirům. Kromě toho tento výzkum opět potvrdil již dříve známou skutečnost, že účinek jedné dávky oxymetazolin (a tím i Nasivinu) trvá až 12 hodin, což je v této skupině léků zatím nejlepší možný výsledek. Pro pacienta to v praxi znamená, že v optimálním případě vystačí s aplikací Nasivinu jen dvakrát denně. A i tak se rýmy, nejen jejích příznaků, zbaví rychleji než bez Nasivinu.

 

Možná se i vy vyhýbáte nosním sprejům, protože máte pocit, že poškozují nosní sliznici a jejich užívání vám nepřipadá zdravé. Samozřejmě že je možné zneužití každého léku, tedy i Nasivinu. Lékaři však varují jen před dlouhodobým užíváním nosních přípravků ze skupiny nosních dekongestantů, čímž je míněna doba delší než jeden měsíc bez přestávky. A proto se nemusíte bát. V případě rýmy budete Nasivin potřebovat maximálně týden, což je zcela bezpečné.

 

Budete se cítit lépe, a zabráníte navíc možnému rozvoji druhotných bakteriálních infekcí. Chraňte nejen sebe, ale i své okolí a zapomeňte na pověru, že rýma se léčí vždy sedm dní. S Nasivinem na ucpaný noc zapomenete mnohem dřív!

 

   
13.01.2006 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [14] Meander [*]

  Beaute: Nosní olej od Hadka je dost good

  superkarma: 0 19.01.2006, 12:22:04
 2. avatar
  [13] zena [*]

  terkabaterka: napiš mi o tom něco víc do vzkazu prosím. To používáš při rýmě nebo na zvlhčení vzduchu kdykoli teď v zimě???

  Nasivim - mám dobrý zkušenosti. Teď malýmu stříkám jednou denně preventivně vincentku. Docela se mi zamlouvá. S tou mořskou vodou má zkušenosti moje kolegyně a moc si to chválila.

  superkarma: 0 18.01.2006, 11:17:17
 3. avatar
  [11] Beaute [*]

  Nám pomáhá nosní olej od dr.Hádka.

  superkarma: 0 13.01.2006, 19:56:33
 4. avatar
  [10] Evča [*]

  kačinka: tucne: moc díky hned si to opíši a zkusím si to koupit. Můj věčně ucpaný nos je hrůza.

  superkarma: 0 13.01.2006, 12:59:24
 5. avatar
  [9] kačinka [*]

  Vladana: Jo, Stérimar, to je on. Je sice drahý, ale až se stav sliznice upraví (u mě asi 14 dní), tak už se nemusí aplikovat tak často.

  superkarma: 0 13.01.2006, 10:58:54
 6. avatar
  [7] Vladana [*]

  Já mám problémy s ucapným nosem celý rok. Na Nasivinu je nebezpečné to, že se na něj rychle vypěstuje závislost, což se mi stalo a těžko jsem se z toho zbavovala. A jak píšou v článku o 12.-ti hodinovém účinku??? Ha, ha. Je to čistě reklamní článěk. Mě osobně Vincentka nepomáhala. Teď jsem zkusila koupit ten sprey s mořskou vodou (Stérimar) a po něm pociťuji úlevu. Bohužel tak jak bych si představovala to taky nevydrží. Navíc je dost drahý, kolem 150 Kč. Můj lékař mi radil jako prevenci a i léčbu případné rýmy. 2x denně ve vlažné vodě rozpustit sůl a vtahovat do každé nosní dírky. A tak si myslím, kdybych rozpustila mořskou sůl, že by měl být účinek stejný. Chystám se to vyzkoušet až sprey doberu.

  superkarma: 0 13.01.2006, 10:53:54
 7. avatar
  [5] kačinka [*]

  Evča: V lékárně jsem chtěla poradit něco na chronicky přiucpaný nos. Poradili mořskou vodu s manganem (nebo magnéziem ? jsem sklerotik)ve spreji (myslím něco francouzkého, ale už jsem viděla i jinou) za cca stovku. Nepálí to vůbec, zezačátku jsem aplikovala 2x denně asi týden, po zlepšení 1x taky týden a teď občas (cca 2x týdně). Stav nosu se zlepšil, noční ucpávání zmizelo a teď jsem stabilně v poho. Pokud bys chtěla, opíšu doma etiketu a pošlu vzkaz.

  superkarma: 0 13.01.2006, 10:51:42
 8. avatar
  [4] Evča [*]

  kačinka: mám takovou celoroční rýmu, jednou víc jednou míň, ale každý den , popiš mi prosím trošku ten sprej s mořskou vodou, nepálila tě ta sůl na sliznici? líp se ti dýchalo? kolik asi přibližně stojí a jak často si to děláš, atd. prostě "fšechno"

  superkarma: 0 13.01.2006, 10:26:19
 9. avatar
  [3] Žábina [*]

  já na rýmu používám Vincentku ve spreji...

  superkarma: 0 13.01.2006, 10:03:21
 10. avatar
  [1] kačinka [*]

  Lepší je vůbec rýmu nedostat. Před časem jsem se dočetla o pozitivním vlivu mořské vody na sliznici nosu, zkusila sprej a zatím jsme letos ani já, ani děti nedostali rýmu

  superkarma: 0 13.01.2006, 08:47:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme