Bulvár

Zapojte se do diskuse: Jaký by byl svět bez elektrického proudu?

Nevím, jestli si v dnešní době někdo dokáže představit, jaký by byl život bez vymožeností moderní doby, jako je všudypřítomný elektrický proud. Vrátili bychom se o mnoho desetiletí zpátky, topili bychom tuhými palivy, vodu bychom dostávali ze studny ruční pumpou a na stole by svítila petrolejka nebo klasická svíčka. Určitě bychom večer netrávili u televize nebo posloucháním hudby z přehrávače. Jak by takový život vypadal? Jaké jsou vaše představy?

V dnešní moderní domácnosti je vše na elektriku, svíčky nám slouží už jen jako romantický doplněk interiéru, petrolejové lampy se staly relikvií své doby a dnešní děti už by ani nevěděly, jak vypadají.

elektřina

Je ale opravdu elektřina takovou samozřejmostí? Naše civilizace ji tak bere, ale stačí krátkodobý výpadek a jsme v panice. Při dnešní vybavenosti a připravenosti na takovou situaci bez energie by se civilizace dostala do krize.

Přemýšlíte někdy o takových souvislostech, nebo si je vůbec nepřipouštíte? Zapojte se do naší diskuse!

Partnerem naší diskuse je firma ČEPS

Aby mohla elektřina pohánět všechny vynálezy, které nám denně ulehčují život, musí se dopravit z elektráren až do zásuvek. Tuto funkci zastává v řetězci energetických firem jeden důležitý mezičlánek. Elektřinu sice ani nevyrábí, ani ji nedistribuuje ke konečným spotřebitelům, na jeho bezchybném fungování přesto závisí dostupnost elektřiny pro firmy i domácnosti. Jedná se o českou elektroenergetickou přenosovou soustavu. Tvoří ji více než pět tisíc kilometrů drátů elektrického vedení a desítky transformátorů a rozvoden, na jejichž bezchybný provoz dohlíží dispečink. Provozuje ji akciová společnost ČEPS, která zajišťuje přenos elektřiny a potřebnou rovnováhu mezi výrobou a spotřebou elektrické energie 24 hodin denně po celý rok. Více na www.ceps.cz

Na jaká témata chceme diskutovat?

 • Je pro vás elektrický proud samozřejmostí?
 • Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?
 • Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?
 • Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

Své úvahy a příběhy nám napište pod tento článek do diskuse, těšíme se na vaše reakce! Jako odměnu věnujeme jedné ze čtenářek, která se zapojí do diskuse rychlovarnou konvici od značky Gorenje.

Čtěte naše články:

Článek o soutěži vyšel zde:

Téma důležitosti a významu elektrického proudu vzniklo ve spolupráci s: ČEPS, a.s. (www.ceps.cz)

   
22.07.2014 - Společnost - autor: (red)

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [179] setury [*]

  Jaký by byl svět bez elektrického proudu? Záleží na tom, jestli by bez něj byl vždy, anebo od teď, kdy jej všichni používáme prakticky při všech činnostech. Co by se stalo kdyby, touto otázkou se zabýval už Karel Čapek. V článku je zmíněna cifra přes pět tisíc kilometrů drátů elektrického vedení a mě se při tom vybavila událost z roku 1929, kdy se přetrhly tři podmořské telegrafní dráty a tím bylo přerušené spojení mezi Evropou a Amerikou. Příčina se Sml29 objasnila až v roce 1950. Čas jde dál a záleží na každém z nás jak moc si nechá ztechnizovat život. Moje stará teta bydlela skromně, v chaloupce elektrický proud neměla a vždy tenhle ďáblův výmysl odmítala. Čas měřila východem a západem slunce Sml16, kohout kokrhal taky celkem přesně. Na dvorku klepala koberce a přestože nevlastnila žádný vysavač, nikdo nebyl alergik. Když jsem chtěla do Sml63 kafe mléko s nižším procentem tuku, tak mi podala hrnek ať si u krávy nadojím jaké potřebuju. Místo lednice měla studený sklep a všichni i v moderní době známe magickou sílu 7. schodu. V kamnech topila dřevem a když jsme pekli koláče a já jsem koumala jak docílit teplotu 180 stupňů měla šibalský úsměv. V ten okamžik jsem věděla, že tahle žena nedotčená moderní dobou si poradí se vším. Minulý týden jsem se zastavila u sousedky a v tom jsme zaslechly hlášení místního rozhlasu, že nepůjde proud od 10 do 16.30 hod. a sousedovic děti se na sebe podívaly a zoufalým hlasem vyjekly: "co budeme dělat?" Kdybyste viděli ty nešťastné obličeje. Chudáci malí od počítačových her už mají zdeformované končetiny, abnormálně vyvinuté ruce a zakrslé nohy, které již téměř nepoužívají. Bez možnosti tohoto jediného rozptýlení ztrácejí smysl života. Tedy pominu co by znamenala pro lidstvo ztráta elektrické energie, nechci se pouštět do katastrofických scénářů, a tak to trochu odlehčím. Určitě dva lidi by to zasáhlo velmi citelně. Ten první je obchodní zástupce, kterého geniálně ztvárnil Karel Heřmánek ve filmu Smrt krásných srnců a jež proslul prodejním talentem vysavačů a ledniček. No a ten druhý by byl výherce rychlovarné konvice Sml72 

  superkarma: 0 03.08.2014, 01:37:39
 2. [178] knihovna [*]

  Myslím, že výpadek proudu by tak na 1 den prospěl nám všem, kdo žije v páru. Byly bychom bez mobilů, tabletů atd., které by se za pár hodin vybily a nemohli bychom je nabít. Nekoukali bychom na televizi, ale byli bychom spolu. Více bychom si povídali, milovali se, chodili dříve spát. Jak bychom byli odpočatí a nabití více než naše technika.

  superkarma: 0 02.08.2014, 18:32:49
 3. [177] DenDAis [*]

  To si raději ani nechci představit. Vydržet se to dá tak 2 hodiny.

  superkarma: 0 02.08.2014, 07:36:32
 4. avatar
  [176] louskacek2 [*]

  Bez elektriky ani ranu. Jeden den maximalne. Vzpominam na svoje detstvi a dobe okolo 3-4 tridy, kdy u nas padala elektrina v obci celkem casto a kolikrat byly i omluvenky ze z duvodu nefungujici elektriky nebylo mozno splnit ukol atd. od spoluzaku:-).

  Nejhorsi bylo vzdycky z niceho nic vzpominat kde je svicka, kdyz uz se nasla tak kde jsou sirky...pamatuji jak se nasi vzdycky hadali paneboze kams to zas dal ci dala:-).

  Jednou na chate jsme diky vychrici byli den bez proudu a diky plynove bombe ktera tam byla se to dalo vydrzet. Horsi jsou veci v lednici ci mrazaku pri nefungovani, ale i to by se proste nechalo prezit, ale nechci dekuji ani nahodouSml23.

  superkarma: 1 01.08.2014, 19:08:48
 5. [175] bartikovaa [*]

  Jednou jdem zůstala bez elektřiny a tudíž i tepla a teplé vody s miminkem a batoletem na chalupě v -14 st. a nebylo to nic příjemného. Uvědomila jsem si, jak jsme na elektřině závislí. Moc rádi ale máme černé hodinky, při kterých si povídáme.

  superkarma: 0 01.08.2014, 12:46:00
 6. [174] Maryene [*]

  Bez elektrického proudu si umím představit dovolenou na chatě, ale třeba i někde v ostrovním ráji v Karibiku. Běžný život ne. A to nejenom proto, že bych už nechtěla prát na valše. Elektřina, to je výroba, komunikace i zachraňování lidských životů. Život bez elektřiny by nebyl návrat do romantiky doby před elektřinou , ale náš současný svět by se zastavil a nejenom to, celý současný systém by se zhroutil. Vznikl by chaos a zmatek, obrovské ztráty. Bez elektřiny se v běžném dni obejdu asi tak pět minut. Zrovna minulý týden mi špatná nabíječka vyhodila nejenom pojistky v domě , ale i hlavní jistič mimo dům a byla jsem z toho značně rozčarovaná. Elektřina nám život nejenom usnadňuje, ale díky ní je možný další pokrok, rozvoj a svět bez elektřiny si už představit neumím ani nechci.

  superkarma: 0 01.08.2014, 10:14:37
 7. [173] fionora [*]

  Na naší chatičce, ve které nebyla elektřina jsme s dětmi prožili moc krásné chvilky. Svítilo se petrolejkou, vyprávěly strašidelné příběhy. Po čase jsme zavedli elektřinu, která nám usnadňuje život. Tráva se seká sekačkou, vodu uvaří konvice, v dnešní rychlé době si už život bez ní nedovedu představit

  superkarma: 0 01.08.2014, 08:45:50
 8. [172] Berus77 [*]

  Sml15 teda, kam mě zmizela písmenka, ach ten tiskařský šotek Sml30

  superkarma: 0 01.08.2014, 08:39:46
 9. [171] Berus77 [*]

  Život bez eleltrického proudu v dnešní době je nemyslitelný a měl by tragický dopad na celé lidstvo. Ale jak já vám milovala ty hodiny bez eletřiny. Stávalo se tak během bouřek. Vytáhly se svíčky, karty a mastilo se prší nebo nás táta marně učil mariáš Sml16. Do teď si živě pamatuji ten smích a neopakovatelnou náladu, která panovala. Takže 2 hodiny bez proudu každý den......

  superkarma: 0 01.08.2014, 08:37:04
 10. avatar
  [170] 1002 [*]

  jo,takhle někde na dovče pod stanem by mi prud nechyběl..ale celkově si živto bez proudu přerdstavit vůbec nedovedu..

  superkarma: 0 31.07.2014, 08:53:35
 11. avatar
  [169] PBD [*]

  Abych byla upřímná,život bez proudu si představit nedovbedu a vždy když je nějaký vypadek,at už vody či proudu,tak si uvědomím,jak je chybné vše brát automaticky...

  superkarma: 0 31.07.2014, 08:52:54
 12. [168] MagdaN [*]

  život bez elektřiny si v dnešní době skoro nikdo nedokáže představit. Většina vychytávek nejen kuchyně, ale celé domácnosti je na elektřinu, sporák, varná konvice, mikrovlnka, holicí strojek, fén, věci, které nám každodenně usnadn´ují práci, zkracují čas .... a dříve, neměli a obešli se bez nich. ......

  náš pětiletý syn velmi rád jezdí s manželem na pánskou jízdu :-) za kamarádem na chalupu, chalupa bez elektřiny!!! nádhera, vždy si to báječně užijí, nejen syn, ale i manžel,ani ten signál na mobil tam není :-)

  superkarma: 0 30.07.2014, 21:23:20
 13. avatar
  [167] lorja [*]

  Je pro vás elektrický proud samozřejmostí?

  Vyrostla jsem ve městě a život bez elektrického proudu si představit neumím.Hned první problém by nastal při pokusu o výběr peněz z bankomatu.

  Pokud by nešla dlouhodobě elektřina a nefungovaly banky, byla by má rodina nahraná.

  Dovedete si představit, jak byste se bez něj obešla?

  Dokáži si to představit tak na 14 dní na dovolené v hájence.

  Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?

  Nastal by totální chaos a začalo rabování.

  Jaký nejdelší výpadek elektřiny jste doposud řešila? Respektive, jak dlouho jste se doposud bez proudu obešla?

  Naštěstí jen jeden a půl dne.Připadalo mi to jako věčnost.Měla jsem v lednici nakoupené maso na oslavy a tak mi moc do smíchu nebylo.Naštěstí se pan elektrikář nechal ukecat a přišel mi vše dát do pořádku.Sml22Sml23

  superkarma: 0 30.07.2014, 20:42:54
 14. [166] DiiC [*]

  Ano, elektrický proud je pro mne opravdu moc důležitý. Zkrátka světlo a "něco" co mluví je pro mně velice důležité...mám na mysli třeba rádio či televizi :)

  Bez elektriky bych to zvládla, ale bez světla ne.

  Dnešní svět by bez elektriky opravdu nevydržel =D Zkrátka by to nešlo...

  Bez elektřiny jsem byla nucena být tři dny, když nám odpojili elektřinu =D ... jak říkám, se světlem jsem to zvládla celkem dobře :), noc byla horší :(

  superkarma: 0 29.07.2014, 19:27:10
 15. avatar
  [165] denkas [*]

  black.bird.third — #150 Na toto by se dalo zvyknout,to jo.Bylo by to náročný,ale šlo by to.Jenže to by všude okolo ta elektřina musela být.Sml80Ale kdyby klekla elektřina v celým česku,nebo dokonce na celým světě,tak to by bylo moc špatnýSml22 To by asi byl konec lidstvaSml80 No asi by pár lidí zůstalo a ty by pak žili mnohem hůř než tvoje babičkaSml22Sml22

  superkarma: 0 29.07.2014, 19:23:26
 16. [164] Gykiss [*]

  Bez elektriny se da vydrzet nekolik dni, ale nekde na chate, urcite ne v byte...

  superkarma: 0 29.07.2014, 09:50:44
 17. [163] zzandaa [*]

  Nejdéle jsem byla bez elektřiny tři týdny. Pod stanem, jen les, řeka, kadibudky... Byla to paráda. Takhle by měly vypadat dětské tábory. Bez televize, elektřiny... Jinak ve městě, ke každodennímu fungování beru elektřinu jako samozřejmost. Nedovedu si představit třeba drhnout prádlo na valše.

  superkarma: 0 29.07.2014, 08:58:18
 18. [162] Elza [*]

  Před dvěma lety jsem byla s kamarádkou na pár dní ve srubu, který je trochu mimo dosah civilizace. S batohy s pitnou vodou a zásobami jídla jsme se tam přes potoky a skály dohrabaly a strávily tam krásné dny. Když jsme chtěly kafe, musely jsme zatopit, večery byly při svíčkách, myly jsme se v potoce, tahaly spadlé soušky na topení, byly jsme mimo signál s telefony a byla to velká radost, odpočinek a relaxace. Ale představa celoročního pobytu by mě už v druhé půlce života nelákala. Přece jen jsme už příliš zhýčkaní elektřinou. Ale moc ráda na tuhle dovolenou vzpomínám.

  superkarma: 0 29.07.2014, 06:51:22
 19. [161] papír [*]

  Já si život bez proudu v dnešní době nedovedu ani představit.Vždyď my jde všecko na proud,pračka,lednička,konvička,kráječ,mikrovlnka,televize,rádio,světlo,hodiny,mixér,lux.No je toho hodně já osobně bych se bez proudu neobešla.Zato moje sestra žije bez proudu již 3 roky a vůbec jí to nevadí.

  superkarma: 0 28.07.2014, 23:40:56
 20. [160] papír [*]

  Já si život bez proudu v dnešní době nedovedu ani představit.Vždyď my jde všecko na proud,pračka,lednička,konvička,kráječ,mikrovlnka,televize,rádio,světlo,hodiny,mixér,lux.No je toho hodně já osobně bych se bez proudu neobešla.Zato moje sestra žije bez proudu již 3 roky a vůbec jí to nevadí.

  superkarma: 0 28.07.2014, 23:36:16
 21. [159] koblížekk [*]

  V dnešní době už si to představit nedovedu, ale napadá mě, že by si měl každý člověk zkusit alespoň na jeden den, jaké to bez elektřiny bylo a jak žili naši prarodiče.

  superkarma: 0 28.07.2014, 23:34:35
 22. [158] vesan [*]

  Někdy si s mými blízkými atmosféru při svíčkách ráda užiju, ale zároveň vím, že i ve chvíli, kdy si užíváme "tmu", stále chladí lednička, a já za chvilku budu moct zapnout počítač a rozsvítit v bytě světlo. Ne, nedovedu si život bez elektřiny představit.Sml23

  superkarma: 0 28.07.2014, 21:25:51
 23. [157] Bébéčko [*]

  Vůbec si nedovedu představit život bez elektřiny, byl by to naprostý chaost a zmatek, protože by spoustu samozřejmých věcí postupně nefungovalo: metro, tramvaje, televize, počítače, mobily, lednice, sporáky... bez lektřiny by to byla hrůza Sml80

  superkarma: 0 28.07.2014, 12:47:31
 24. [156] Helena5 [*]

  To si nedovedu vůbec představit,mám ráda světlo

  superkarma: 0 28.07.2014, 12:24:32
 25. [155] magic11 [*]

  to by byl konec světa ....Sml68

  superkarma: 0 28.07.2014, 11:43:38
 26. [154] marcrazy [*]

  Život bez elektrického proudu si v dnešní době už nedovedu absolutně představit. Stačí mi když někdy při bouřce vypadne proud třeba na hodinu a už si připadám jak ve středověku :D Co si tam vzpomínám z dětských let, tak občas vypadl při velké bouřce proud i na 2-3 hodiny, ale to jsem to jsem to tolik neprožívala. Spíš se mi líbila ta atmosféra zapálených svíček. Teď bych se bez elektrického proudu nudila už po půl hodině :D Holt už žijeme v rozmazleném světě :) Tudíž elektrický proud je pro mě samozřejmostí a myslím si, že svět bez elektrického proudu v tomto století by bylo hodně těžké přijmout. Ani si to nedovedu představit při těch všech systémech řízených počítači apod. Prostě by to byla katastrofa.

  superkarma: 0 28.07.2014, 10:22:45
 27. [153] Fezoj [*]

  Bez elektřiny by svět zkolaboval. V bytech by netekla voda, nebyla by téměř žádná výroba...

  superkarma: 0 28.07.2014, 09:58:51
 28. [152] bobo24 [*]

  Já osobně si to představit dovedu dost těžko. Ale moje tchyně v důsledku dluhů  byla téměř rok bez elektriky, topení, naštěstí alespoň s vodou. Děti k babičce jezdit nechtěly, když viděly, jak tam žije. Pro ně je taková situace nemyslitelná a zážitek asi na celý život, jak také musí lidi žít.

  superkarma: 0 27.07.2014, 21:15:56
 29. [151] LURINOLA7 [*]

  Byl by to takový návrat do středověku...ani si to nechci představit, hlavně co se týče lékařství..

  superkarma: 0 27.07.2014, 20:35:51

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [150] black.bird.third [*]

  Dovedu si to představit docela dobře. Babička bydlí v domku sice s eletřinou, ale protože hrozně moc šetří, nechce téměř ani svítit. Sporák má na dřevo, vodu pumpuje na dvoře ze studny. Místo ledničky využívá podlahu chladné koupelny. A koupelna je samozřejmě bez bojleru. Na mytí se musí voda nejprve ohřát na sporáku nebo se člověk myje ve studené. Záchod má ve stodole. Je splachovací kýblem...

  Takže asi takhle dnes vypadá život bez elektřiny...

  1. na komentář reaguje denkas — #165
  superkarma: 0 27.07.2014, 20:11:42
 2. [149] zlamal [*]

  Občas si to představuji, jak žili dříve lidé bez elektřiny. Dneska jí bereme jako samozřejmost, bez které se neobejdeme. Stačí pár minut pří výpadku elektriky a už všichni nadávají. My si to ještě dovedeme představit, ale naše děti už ani to ne.

  superkarma: 0 27.07.2014, 19:31:57
 3. [148] jindulak [*]

  Doma se bez elektřiny neobejdu, ale každé léto jezdíme na pronajatou chatu, kde není voda, ani elektřina, svítí se petrolejkou. Těšíme se na tuto romantiku celý rok, týden se to dá vydržet.

  superkarma: 0 27.07.2014, 18:11:02
 4. [147] majoneza [*]

  Bez elektřiny si život nedovedu představit, jsme moc zvyklí na ten komfort, kdy stačí zapnout do pozice "on" a už vše funguje. Bez elektřiny by to bylo moc ouvej, obávám se, že by to došlo tak daleko, že by se lidi stali nezvladatelnými, došlo by k násilnostem, rabování atd. Radši nemyslet....

  superkarma: 0 27.07.2014, 08:46:53
 5. avatar
  [146] gerbera1 [*]

  Bez elektřiny svět by přestal existovat, bohužel. Bereme ji jako samozřejmost, ovšem při výpadku nejsme schopni fungovat. Úřady nemohou pracovat, doprava kolabuje, obchody se zavřou, nemocnice neoperují atd. atd. Zažili jsme krátkodobé výpadky elektřiny, bez problémů jsme je přečkali, ačkoli to bylo Sml31

  superkarma: 0 27.07.2014, 08:38:22
 6. [145] hrbackova48 [*]

  Elektrický proud je pro mne samozřejmostí.

  Obešla bych se bez něj asi jen několik hodin,ale kdoví,

  kdyby nebyl déle,vydržet by se muselo.Vodu na čajíček a kávičku bych ohřívala na plynovém sporáku.Horší by bylo s praním prádla,protože pračku s bubnem  nevlastním,už dávno skončila ve šroťáku.Něco by se dalo vyprat ručně,ale opravdu jen něco málo.Nemám valchu schovanou na půdě a představa ruční pradleny mne fakt děsí.

  Svět bez elektřiny? Upadal by, rezivěl by a lidičkové s ním.

  Zažila jsem výpadek el.proudu necelých 24 hodin a pořádně mi to pocuchalo nervy.

  superkarma: 0 26.07.2014, 17:27:54
 7. [144] kamir [*]

  Bez elektřiny Sml23 ?smutný,studený,šedý,tichý a po týdnu špinavý,zapáchající lid utíkající jako v pohádce Sůl nad zlato "osolíme ředkev"jak Werich závidí

  U elektřiny rozsvítíme,zatopíme,ochladíme,vyperemeSml59je pro nás elektřina samozdřejmostí ale ohromně důležitá samozřejmostSml16 Bez elektřiny jsme byli 4 dny nebrat hrůza vážím si ji.

  superkarma: 0 26.07.2014, 16:48:13
 8. avatar
  [143] vlskorepa [*]

  Myslím, že bez elektriky bychom se vrátili do "Středověku"a my ženy bychom se staly otrokyněmi u kamen, valchy a koryta na mytí nádobí. Jsem moc ráda, že elektrika je a tím pádem je i více času na sebesamu a rodinu.Sml24

  superkarma: 0 26.07.2014, 14:20:40
 9. avatar
  [142] vmarta [*]

  Jednou větou : černý a to by SME snad umřeli nudou Sml52

  superkarma: 0 26.07.2014, 13:04:39
 10. avatar
  [141] Olluška [*]

  To si nedovedu představit, jelikož elektřina je třeba denně... A žijeme v modrením světě, ne v pravěku Sml16

  superkarma: 0 26.07.2014, 10:12:50
 11. [140] llkacaba [*]

  Na pár dní si to vyzkoušet by mi vůbec nevadilo. Jinak na dýl bez eletřiny by nic nefungovalo a všude by byl chaos a pěkný kolaps,dnes to bez elektřiny prostě už nejde.

  superkarma: 0 26.07.2014, 00:46:13
 12. [139] tkacova.p [*]

  Jak by podle vás vypadl svět bez elektrického proudu?

  Jak by mohl vypadat dnešní svět bez elektrického proudu? To je dost zajímavá otázka. Vzhledem k tomu, že v dnesní době je téměř vše poháněno elektřinou, byl by to dozajistý kolaps celé společnosti. Určitě by trvalo dost dlouho, než bychom se přizpůsobili takovému životu. Nicméně věřím, že bychom to zvládli. 

  Určitě by vznikla obrovská nezaměstnanost, protože snad ani nejsem schopna říst, která firma, by nepotřebovala k výrobě elektřinu. Brzo by i auta nemohla jezdit, protože elktrosoučástky v nich by nebylo možné koupit a jak by fungovala domácnost? No, pro mnoho hospodyněk je tohle určitě noční můra. V paneláku by si asi těžko uskladnily potraviny do sklepa, ve kterém je chlad jako v lednici. Pohodlnost s ohříváním jídla v mikrovlnné troubě by byla taky ta tam a ohřev vody? Leda na plynovém vařiči. 

  Zkrátka a dobře, ani si nedovedu představit, co za následky by měl dlouhodobý výpadek el. proudu. Znamenalo by to vrátit se zpět o 2 století. 

  Na stranu druhou, by možná lidé začali opět více komunikovat, spolupracovat a především si myslím, že by to ztmelilo rodiny. Místo, aby děti seděli každé u jednoho PC nebo tabletu, taťka koukal na TV a mamka se klohnila s večeří, hrály by si ratolesti venku s kamarády, nebo s tatínkem u stolu v kuchyni a u toho si povídali zážitky a nebo pomáhali mamince. Taková představa už je dnes téměř utopií, ale byla by to jedna z mála výhod.

  superkarma: 0 25.07.2014, 18:31:37
 13. [138] milisecek81 [*]

  Určitě je pro mě elektrický proud samozřejmostí, ale pár dní bych bez něho určitě vydržela.Když by nebyl, musel by to člověk také zvládnout, jako to bylo v dřívějších dobách.Ale když jsme na dovolené, tak jsme takřka taky bez elektrického proudu a jde to zvládnout.My už jsme holt zhýčkaný a cesta zpět by byla pro některé lidi asi hodně těžká.A jak by vypadal svět bez elektřiny? Možná by byl horší, možná lepší.Lepší určitě v tom smyslu, že lidé by se sebou více komunikovali ústně, víc by se poslouchali a pomáhali si navzájem.

  superkarma: 0 25.07.2014, 11:48:01
 14. [137] Lenourecek [*]

  Odjet někam na týden na chalupu a užít si to tam bez televize, internetu, telefonu... a všech vymožeností bych klidně brala:)

  superkarma: 0 25.07.2014, 10:53:17
 15. [136] juvla [*]

  Bez elektřiny v dnešní době nic,možná týden někde na chalupě a pak zpátky rychle Sml16 dnes jsou i pošty,lékárny,vše je na počítače a zas elektřina ta je všude,myslím že by nefungovalo nic.Dokonce i manžel je elektrikář Sml16 Sml16 Sml16

  superkarma: 0 25.07.2014, 06:50:57
 16. [135] Alfonsek [*]

  S elektřinou jsme v pasti!!! Dokážete si představit následky delšího blekautu? Vyřazená doprava, výtahy, dodávka vody na pití, vaření, mytí, splachování WC, plynu atd. Nebudou fungovat žádné obchody, peněžní ústavy, zdravotnická zařízení, fabriky, úřady nefungují, telefon, internet atp nejde !!!! Žádná komunikace. U benzinky nedostanete benzin !!!. No prostě děs s následnými ztrátami na životech. Že by nám sem distribuční společnost napsala co se bude dít v takové situaci !!!

  Z bankomatu a spořitelny nevyberete žádné peníze a obchody nefungují, romrazí se mražáky, ledničky, potraviny se zkazí-ZEMŘETE HLADEM A ŽÍZNÍ !!!! Sml31

  superkarma: 0 25.07.2014, 06:25:30
 17. avatar
  [134] v.poho [*]

  Představit si život bez elektřiny dokážu docela přesně. Topila jsem tuhými palivy celé dětství a máma se dlouho odmítala vzdát plotny na vaření ve prospěch sporáku.Doma jsme běhali kolem zvířat i zahrady a pěstovali a chovali.

  Jenže - taky jsme měli mrazák a lednici, dokonce i stroje se za pomoci elektřiny vyrobí snáz. Máma sice hojně využívala šicí stroj, ale nemuseli jsme si sami tkát....

  Je toho hodně, co by nebylo nebo se naopak muselo, kdyby nebyla elektřina. A věřte, že to, že bychom neměli telku nebo přehrávač, by bylo to poslední, co by nám chybělo.

  Sml24

  Takže za mě, život bez elektřiny si radši ani představovat nechci. Žádnou romantiku a večery při svíčkách v tom totiž nevidím.

  superkarma: 0 24.07.2014, 21:31:07
 18. avatar
  [133] vlasta97 [*]

  Tak to si nedovedu ani představitSml38

  superkarma: 0 24.07.2014, 21:06:19
 19. avatar
  [132] Dickie [*]

  Představa světa bez elektřiny... no, asi by bylo všechno na páru - STEAMPUNK Sml57

  superkarma: 0 24.07.2014, 16:53:57
 20. [131] olly [*]

  Bez elektřiny si život představi nedokážu, protože ji kromě svícení používám také na vaření a topení, i na ohřev vody. V létě MOŽNÁ by se vydržet dalo - topit se nemusí a mýt se ve studené vodě je v horku příjemné, s praním už by to bylo horší, vařit by se dalo venku na ohýnku

  superkarma: 0 24.07.2014, 14:41:58
 21. [130] libra [*]

  Eletřina samozřejmostí samozřejmě je, tak jsem se už narodila, představa úplné tmy mne tak trochu děsí, ale zároveň  třeba na dovolené na chatě je to lákavé.

  Samozřejmě bych se obešla, co by mi jiného zbývalo. Vařily bychom v kotlíku, koupali se v neckách v ohřáté vodě, nekazili bychom si oči z počítačů a televize ...

  Svět by bez elektřiny asi zešílel, bereme to jako samozřejmost, ale kdyby vypadla v závislosti na tom počítačová síť, tak by byly všechny data ztraceny, ale nejhorší by to bylo v nemocnicnicích a různých lékařských institucích a laboratořích.

  Nejdelší vypadek jsem zažila asi 3 hodiny, obešla bych se, ale nemohla jsem vyjet z garáže, nešly otevřít vrata na dálkáč. Samozřemě je tam pojistka na ruční otevírání, do toho se mi ale moc nechtělo. Horší bylo, že jsem si nemohla udělat kafe, plyn nemáme ... Tak jsem si zalezla do postele a dospala jsem ráno :-)

  *******************************

  ELEKTŘINA JE JISTOTA SVĚTA

  JSOU NA NÍ ZÁVISLÁ VŠECHA DATA

  CHLAZENÍ, VAŘENÍ, PEČENÍ

  TOPENÍ, KOUPÁNÍ, SVÍCENÍ ...

  BEZ TOHO UŽ LEHKÝ ŽIVOT NENÍ

  VRÁTÍME SE DO DOBY KAMENNÉ

  A OHEŇ ZE DŘEVA ZAŽEHNEME Sml24

  superkarma: 0 24.07.2014, 13:48:40
 22. avatar
  [129] JITA72 [*]

  možná nějaký den bych vydržela, stačí když nejde proud několik dní,ale dnešní svět je samá elektronika a bez ní lidé už těžko umí žít hlavně bez internetu děti řeknou ,,to je nuda děsný"Sml52 neumí si hrát a to je smutnéSml22

  superkarma: 0 24.07.2014, 11:39:32
 23. [128] japa [*]

  u mě strašnýSml68jak bych se dostala na netSml52

  superkarma: 0 24.07.2014, 11:25:44
 24. [127] ivana32 [*]

  U mna osobne si neviem predstavit zivot bez elektrickeho prudu, lebo mam dve prace, aby som uzivila rodinu a potrebujem doma rychlo vsetko zariadit. Neviem si predstavit rucne pranie, zehlenie so zehlickou na uhliky a citanie pri svieckach :)...co by mi nechybalo je urcite televizor, lebo ani teraz na neho nemam cas.  A mozno bez elektriny by sme zili pokojnejsi a pomalsi zivot, mali by sme viac casu na osobnu komunikaciu, ved ani mobily niekedy neboli a bolo to fajn, teraz si pripadam ako otrok telefonu. Najdlhsie sme to vydrzali jeden den bez elektr.prudu a naozaj odrazu bolo v domacnosti tichsie, aj ked bolo nevyhnutne riesit potraviny v chladnicke. :)

  superkarma: 0 24.07.2014, 08:49:41
 25. [126] posp [*]

  1.Ano

  2.Těžko ,ale musela bych si poradit

  3.Museli bychom se vrátit v čase a zažít to co naši předci

  4.Dva dny a docela byla sranda místo televize byli vtipy a zážitky naší maminky když byla mladá.

  superkarma: 0 24.07.2014, 06:45:02
 26. avatar
  [125] danap [*]

  tichý.....Sml30

  superkarma: 0 24.07.2014, 05:09:02
 27. [124] Vivanka [*]

  Nejdýl jsme byli bez proudu cca dva dny, byla to hrůza. Byla sněhová vánice a my si mohli vybrat buď být doma, kde bylo teplo z ohně, ale zase bez možnosti si ohřát jídlo a uvařit něco teplého k pití. Anebo jít k rodičům, kde byla kosa, protože topí jen plynem a kotel samozřejmě nesepne, ale zase bylo jídlo. Měli starý vařič. No, dalo by se to přežít bez elektriky, ale díky Bohu za ni!!!Sml22

  superkarma: 0 23.07.2014, 23:38:23
 28. avatar
  [123] Linde [*]

  hlavně je fajn, že by skoro všem níže chyběla televize Sml28. To už se fakt lidi neumějí zabavit, aniž aby nefungující telku a lednici považovali za nejhorší katastrofu? Sml80. Naštěstí jsou tam i názory ohledně zdravotnictví, čerpání vody, otopu, atd. Škoda, že jsou odezvy pouze takto pod článkem,já bych si spíše příspěvky pročetla jako samostatné články k tématu, než směs dole.

  denkas — #93 krásně to píšeš Sml67Sml67Sml67

  superkarma: 0 23.07.2014, 22:37:12
 29. [122] libuno [*]

  Život bez elektřiny je v dnešní době zcela nemožný. Při představě, že ráno vstanu a musím zatopit v kamnech, abych si uvařila čaj (vařím ho v rychlovarné konvici) se děsím. A to jsem zapomněla, že jsem ještě nezapálila svíčku, abych se nepřerazila než dojdu na toaletu. Co dnes uvařit? Maso čerstvé nemám (mrazák neexistuje), budou brambory na loupačku. Vepřové až o víkendu, mám ho v plechovce zavařené od příbuzných z vesnice. Odpoledne vyperu prádlo na valše. Děti přijdou ze školy a musejí si napsat úkoly ještě za světla. Budeme držet "černou hodinku" a pak hajdy na "kutě".

  Kamarádka z Moravy mi vyprávěla, jakou zkázu museli vytrpět lidé  v roce 1997, kdy se Moravou přehnala ničivá povodeň. Ti byli bez přívodu elektřiny. Její bratr bydlel na vesnici. Všichni lidé plné mrazáky masa, vše byli nuceni vyházet. 

  Neumím si představit život bez elektřiny. Pračky, mixery, vysavače, feny, holicí strojky, rychlovarné konvice, televizory, rádia, přehrávače ... Výroba v továrnách, pekárnách, pohony trolejbusů... Byla by to naprostá zkáza. Návrat do dob o několik století zpět.

  A ve finále bychom nemohli ani diskutovat zde, na Ženě-in. Připojení by bez elektřiny nebylo. Co dodat nakonec? Díky vám, vážení vědci, kteří jste objevili tento tento bohulibý zázrak, který přispěl k pokroku lidstva.

  superkarma: 0 23.07.2014, 22:16:12
 30. avatar
  [121] zuzana.horova [*]

  Život bez elektřiny si nedokážu představit, i když pár spotřebičů bych oželela, jako například televizi.

  superkarma: 0 23.07.2014, 21:43:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme