Při vaření vycházíme ze zkušeností, se kterými jsme se potkali v dětství. Nejen že rádi jíme jídla, na která jsme z dětství zvyklí, ale také nás maminky, babičky nebo tátové naučili různým receptům a vychytávám, které možná i my předáme našim dětem.

kuchyň

O těchto zajímavých tipech, které nám při vaření pomáhají, chceme dneska diskutovat. Určitě i vy máte takové domácí poklady, které si z domova nesete – třeba jak vychytat dobře uvařené vajíčko na hniličko, co dělala vaše maminka s přesolenou omáčkou, jak vybrat ty nejlepší jahody na koláč…

Jaké takové vychytávky máme v redakci zena-in.cz? Kdo z nás rád vzpomíná a při tom praktikuje vychytávku, kterou okoukal ve své rodině? Rádi se s vámi o ně podělíme!

Klára W.: Máslo, sádlo a osmažená cibulka

V kuchyni jsem se učila od mé babičky, která byla kuchařka doslova par excellence. Učila se vařit u „tetinky“ ve Vídni a je fakt, že mnohé z jejích receptů mají „něco navíc“, co v žádné kuchařce nenajdete. Babička byla navíc skvělá hospodyně (měli s dědečkem obchod, takže hospodaření bylo jejím koníčkem i prací zároveň).

Babiččiným heslem v kuchyni bylo vždycky: všeho radši víc než míň a do všeho máslo/sádlo, žádné rostlinné tuky a jiné „umělotiny“.

Konkrétních malých vychytávek měla spoustu.

Vychytávka s cilukou do sekané: Maso na sekanou babička pochopitelně mlela doma, neexistovalo, aby se koupilo už mleté. Ingredience do sekané se mohou v rodinách mírně lišit, babiččin zlepšovák byla cibulka. Dáváte ji do sekané také? Tak ji nezapomeňte nakrájet najemno a osmažit na sádle do zlatova! Cibulka dostane úplně jinou chuť a směs na sekanou nabude o nový rozměr. Vyzkoušejte to. :)
A co já sama považuji za „nejlepší vychytávku“, kterou jsem se od babičky naučila? Vlastně ani není tolik „o jídle“ jako o tom, jak se v kuchyni pohybovat. Babička totiž, i když dokázala vytvořit božské menu plné dobrot a lopotila se v kuchyni dlouhé hodiny, byla vždycky hezky upravená a jídlo uměla pěkně naservírovat. Všichni jsme se u ní cítili skvěle, jako králové, babička byla výborná hostitelka, nikdy nic nechybělo. Byla to prostě „dáma v kuchyni“ a já na ni budu vždycky s láskou a obdivem vzpomínat.

Elly: Dělám vychytané knedlíky!

Od své maminky jsem se naučila dělat skvělé domácí knedlíky. Používám na ně asi dva dny staré rohlíky, mouku, trochu mléka s vaječným žloutkem, bílkový sníh, sůl, pepř a jemně nasekanou zelenou petrželku. Knedlíky jsou díky sněhu krásně nadýchané a díky vychytávce, kterou mám od maminky, mají také krásný tvar. Směs na knedlíky vařím v porcelánových hrnečcích, které vymažu máslem a vysypu hrubou moukou. Naplním asi do tříčtvrtin, protože knedlíky při vaření nabudou. Nakonec je naskládám do hrnce s vodou, kde je vařím nejprve přikryté, a ke konci odkryté. Knedlíky jdou krásně vyklopit, a pak už je stačí jen nití nakrájet.

kicthen

Dana: Já mám nejraději od své maminky recept a vychytávku na skvělé doma dělané nudle

Zde je postup a návod, co dělat, aby se nelepily: Asi ¾ hrnku hrubé mouky a jedno vejce. Smíchá se dohromady v tužší těsto, které se pečlivě vyválí na tenounkou placku. Dá to dost práce, ale čím tenčí, tím lepší. Placka se rozloží na utěrku nebo bavlněné plátýnko a nechá uschnout. Musíte vystihnout ten správný čas, kdy placku začnete krájet na nudle. Nesmí přeschnout, protože pak je křehká  a láme se, ale ani nesmí být syrová, aby se nudle při krájení neslepily. Když je „akorát“, což se musíte naučit vychytat, můžete nudle krájet.

Dělá se to tak, že se placka přeřízne na půl, pak na čtvrtiny. Ty se dají na sebe a nařežou se plátky široké podle toho, jak chcete mít nudle dlouhé. Maminka je řezala asi tak na 4–5 cm. Plátky se zase poskládají na sebe a ostrým nožem nakrájí na jemné nudle, které můžete rovnou zavařit do plévky. Co nezužitkujete, uskladněte na příště – nejlepší je je usušit.

Kam se na tyhle nudle hrabou kupované!

Věra: Okurky peru v pračce

Jsem moc ráda, že jsem se od své maminky naučila prát okurky pro zavařování v pračce. Dříve jsem seděla a kartáčkem v ruce a drbala a drbala, až přijela mamka na návštěvu a ptala se „proč jsem 100 let za opicema“? Původně jsem nechápala, ale když mi řekla, že ona pere okurky v pračce, vyzkoušela jsem to a je to skvělá vychytávka!

Je to rychlé a účinné. Okurky pro zavařování omyju od hrubých nečistot hadicí a pro dokonalé očištění je dám do pračky. Vyperu je na dvacet stupňů a dám pozor, aby se jen odstředily a neždímaly. Peru je jen ve vodě, bez saponátů nebo mýdla. Prostě je klasicky properu. Pak je vyndám a rovnou šoupu do sklenic.

Klára K: Do zelí dáváme uzenou slaninu

Já jsem měla doma vařící maminku, tatínka i babičku. Moje babička byla jako mladá žena-kuchařka, sloužila u bohatých lidí a doma jim vařila. Musela tedy vařit skvěle, aby domácím chutnalo. Mezi naše oblíbené vychytávky, které nás naučila, patří příprava zelí k masu. Dávala do základu uzenou slaninu, výpek se natáhl do scezeného zelí, a to pak chytlo tuto nádhernou vůni a chuť. Základem je tedy cilule a vypražená uzená slanina – to se pak smíchá s procezeným zelím, které se na slaninovém základě opraží do měkka. Následně se směs zalije slitým lákem a nechá se probublat. Dle chuti se dochutí octem a cukrem a je to úúúúžasné zelí (platí pro červené i pro bílé).

Maggi

Za své tipy získejte krásné ceny!

Partnerem diskuse je značka Maggi a stránky www.maggi.cz, kde najdete mnoho zajímavých receptů. Chceme vám doporučit i facebookové stránky značky, kde se stále něco děje a každý den zde najdete zajímavé tipy a inspiraci – můžete se stát členem https://www.facebook.com/MaggiCZSK

Krásný dárek za vaše vychytané tipy nám věnovala značka Moulinex, dárek zašleme jedné čtenářce - Tyčový mixér Moulinex SlimForce DD855830 v hodnotě 1999,- Kč více na www.moulinex.cz

Jaké máte vychytávky vy? Napište nám o tom a podělte se s námi o své tipy a zkušenosti. Prosíme, napište nám konkrétní tip, zkušenost, vychytávku se stručným popisem, jak se má dělat, aby i ostatní čtenářky ji mohly vyzkoušet. Za vaši snahu a přínos pro ostatní, protože vaše zkušenosti se tak mohou dostat dál, máme pro vás odměnu: balíčky s produkty Maggi pro 5 z vás a jeden tyčový mixér Moulinex!

 

maggi

Reklama