Podzim je v plném proudu se svými chladnými a sychravými dny. Řada z nás v tomto čase bojuje s nachlazením, které doprovází únava, malátnost, bolest hlavy, bolest v krku a nepříjemný kašel. I když se snažíme dodržovat pitný režim a polykáme vitamíny pro posílení organismu, stejně nás nachlazení dostihne, případně se díky virům či bakteriím rozvine do chřipky nebo angíny.

nachlazení

Ilustrační foto: www.shutterstock.com

Jistě tyto situace znáte, ať už se týkají vás nebo někoho z vaší rodiny. Obzvláště u dětí, u kterých je oslabená imunita, se díky vyšší náchylnosti tento problém opakuje i několikrát v zimní či jarní sezóně.

Jedním z nepříjemných projevů prochladnutí je kašel, není diagnózou neboli onemocněním, ale je pouhým projevem různých onemocnění nebo jejich kombinací. Je to však nejčastější příznak chorob respiračního ústrojí. Řada nemocí dýchacích cest kašlem začíná, proto je důležité sledovat zdravotní stav.

Kašel dokáže potrápit jak dospělé, tak i děti. Jak jej léčit? Léčba kašle se přímo odvíjí od toho, o jaký typ kašle se jedná. V počátku onemocnění se vyskytuje suchý kašel, který je příznakem infekce horních cest dýchacích. Po několika dnech se suchý kašel může změnit na vlhký. Vlhký kašel je naopak třeba podpořit za pomocí mukoaktivních látek, které podporují vykašlávání hlenu z dýchacích cest.

Jak rozpoznat suchý a vlhký kašel?

Suchý, dráždivý kašel je vyvolaný otokem sliznice dýchacích cest a bývá často velmi obtěžující. Během kašle nedochází k žádnému vykašlání a o to je tento kašel únavnější. Především v noci je spánek nemocného rušen opakovanými ataky kašle.

Vlhký kašel je naopak vyvolán přítomností zvýšeného množství hlenu v dýchacích cestách a je tedy provázen vykašláváním tohoto hlenu.

Kašel trápí mnoho z nás, proto s vámi chceme diskutovat na tato témata:

  • Jak často máte kašel?
  • Jak dlouho vás trápí kašel?
  • Jak léčíte kašel?
  • Poznáte, zda máte vlhký nebo suchý kašel?
  • Také jsou vaše děti často nemocné, mají kašel a nachlazení několikrát v zimním období?
  • Jak zvládáte situace, když vás kašel trápí v noci a nemůžete spát – nebo vaše dítě?
  • Jaké přípravky na kašel používáte a co ovlivňuje jejich výběr?
  • Zajímá vás, zda přípravek na kašel obsahuje přírodní složky?
  • Co děláte proto, abyste v zimních měsících nebyli často nemocní?
 

Náš tip:

Suchý kašel se mírní antitusiky, doporučovaný je například kapky nebo sirup Levopront s léčivou látkou levodropropizin, který je vhodný pro děti již od dvou let. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na www.lecimekasel.cz

[1] Levopront kapky, sirup obsahuje levodropropizin. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Článek redakce:

 

Zapojte se do diskuse a tři z vás získají čajový balíček.

Těšíme se na vaše názory a příspěvky, které nám napište pod tento článek

Reklama