Vaření

Zapojte se do diskuse: Jak vaříte a co by vám usnadnilo přípravu pokrmů? Co vám přináší radost z vaření?

Vaření je pro někoho nutnost, pro jiného vášeň. Všem ale musí jídlo především chutnat. I proto máme svá oblíbená jídla, ke kterým se vracíme a opakovaně je připravujeme.

recept

Stejně tak se rádi vracíme do restaurací, kde jsme se dobře najedli. Za dobrým jídlem jsme schopni i cestovat. Na cestách poznáváme nové chutě a ty výjimečné zařazujeme do našeho jídelníčku.

Máme řadu jídel, která jsou stálicemi, na které budeme mít chuť vždy. Oblíbená jídla celé rodiny, nebo ta, která máme v paměti od dětství. Recepty na oblíbená jídla jsou předávány z generace na generaci. Z rodiny si neseme chuťové návyky, se kterými se nechceme rozloučit. Proto je jídlo, jeho příprava a chuť důležité pro setkání s našimi blízkými. Vytváří pocity pohody a jistoty.

S tím, aby bylo jídlo dobré, je spojena příprava a výsledná chuť. Vše musí být v harmonii. Dobré suroviny, dodržený postup při vaření a konečné dochucení jídla. Co s jídlem, které má slabou a nevýraznou chuť?

recept

A o tom bychom s vámi rádi diskutovali. Jak často vaříte a co vám usnadňuje přípravu pokrmů?

 • Co vám přináší radost z vaření?
 • Jaká máte oblíbená jídla?
 • Jak jídla dochucujete? Máte nějaké tipy?
 • Jaké používáte suroviny a kořenící směsi?
 • Používáte kuchařky nebo vaříte jen své osvědčené recepty?
 • Vyhledáváte si recepty?
 • Jaká jídla byste chtěli ochutnat?

Budeme rádi, když se s námi podělíte o své zkušenosti. Napište nám.

Partnerem naší diskuse jsou nové sypké kořenící směsi MAGGI Vegga, vyrobené z těch nejkvalitnějších surovin. Obsahují kousky zeleniny a koření se solí a dohromady tvoří všechny tyto ingredience jedinečnou kořenící směs vhodnou pro vaše polévky, omáčky, těstoviny, rizota i masové směsi. Možností použití dochucovacích směsí je spousta, jistě takové produkty používáte a mají stálé místo ve vaší kuchyni. MAGGI Vegga je ve dvou variantách - klasik a s kuřecí příchutí (tu můžete použít pro dochucení jídel s drůbežím masem, ale nejen těch). Vyberte si jedinečného pomocníka, který vám pomůže s ochucením vašich oblíbených jídel. Možností je spousta a s Veggou vám bude vždy chutnat. Více na www.maggi.czMaggie Vega

Za vaše názory, příspěvky i tipy vás odměníme pěti balíčky. Vybereme 5 z vás, které se zapojí do diskuse a získají ceny – krásné kuchařky z Knižního klubu a produkty MAGGI Vegga spolu s drobnými dárky od této značky (receptář a miska)

Získejte tuto kuchařku: KRAJOVÉ SPECIALITY: SLOVÁCKÁ KUCHYNĚ

knihaSlovácko patří k nejrozsáhlejším moravským národopisným regionům a je pro něj příznačný bohatý a dosud živý folklor s uplatněním krojů, lidových písní, tanců, slavností a tradičních řemesel. Kuchařka z edice Krajové speciality obsahuje bohatý receptář tradičních, typických i oblíbených pokrmů od polévek po moučníky a místní speciality, přílohy, saláty, sušené, mražené a zavařené ovoce, šťávy a nápoje... Pokrmy obohatí slovácký gastronomický slovníček.

Více najdete ZDE

Čtěte náš článek: Pojďte s námi testovat nové kořenicí směsi MAGGI Vegga ZDE

   
22.05.2013 - Vaření - autor: Věra Forejtová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [97] balsda [*]

  Největší radost mám, když strávníkům chutná. Občas vařím podle kuchařek, občas podle toho co mám doma nebo co mě napadne. Používám různá koření i jejich směs, poslední jsem koupila na farmářských trzích. Pár bylinek pěstuji doma a občas je do jídel přidám.

  superkarma: 0 02.06.2013, 22:34:56
 2. [96] bartikovaa [*]

  Nejraději mám, když jako před tímto víkendem nakoupím na trhu čerstvou zeleninu a koření a pak dobré sýry a víno na trhu. Kořenící směsi a bylinky používáme často, většinou v biokvalitě, např. glutaman v naší kuchyni nemá místo. A nejraději mám, když vaří manžel. Muži vaří podle mne s větší kreativitou a lehkostí.

  superkarma: 0 02.06.2013, 21:25:30
 3. avatar
  [95] nelysek [*]

  Vařím ráda osvědčené i nové recepty a největší radost mám když rodině chutná. Klasické kuchařky již moc nepoužívám, nové recepty vyhledávám v diskuzích či časopisech. Oblíbených jídel máme spoustu, ale nejraději máme kachnu a také svíčkovou. Jídla většinou dochucuji bylinkami, které vypěstuji a také různými již namíchanými kořenícími směsi. Jednou za čas jdeme s rodinou do restaurace a ochutnáváme různé světové kuchyně, nejraději máme (kromě české) italskou a mexickou.

  superkarma: 0 02.06.2013, 20:24:07
 4. [94] Ježíšek [*]

  Ráda vařím podle osvědčených receptů, ale také jídla typu "Co dům dá"

  superkarma: 0 02.06.2013, 18:47:46
 5. [93] Viky11 [*]

  Pro mě je největší radostí, když mám na vaření čas, vzhledem k tomu, že mám náročnou práci, tak je to jednou za čas. Sml15 ale když už vařím, tak vařím s láskou Sml16

  superkarma: 0 02.06.2013, 15:27:53
 6. [92] Werushka7 [*]

  Největší radost mám, když vyzkouším nějaký nový recept a povede se mi to. Sml59 a pak ještě když to ostatním chutná Sml16

  superkarma: 0 02.06.2013, 15:20:24
 7. [91] setury [*]

  Nechám se inspirovat obrázkem v kuchařce, nebo článkem na žena-in Sml67 a jsem ráda za každý nový nápad na vaření. Radost mi přináší už samotný nákup surovin, kdy se těším jak budu novou specialitu připravovat. Je to příjemná změna jinak od oblíbených pokrmů jako jsou španělské ptáčky, hamburská vepřová pečeně, srnčí hřbet na víně nebo meruňkové knedlíky sypané tvarohem. Někdy stačí drobnost a jídlo je mnohem zajímavější. V restauraci jsem si nedávno objednala kuřecí závitek a byla jsem mile překvapená novou chutí. Kuchař připravil výbornou nádivku s banány a omáčku doplnil vaječným koňakem, byla to pohádka Sml16

  superkarma: 0 01.06.2013, 21:51:30

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [90] gabcahovorkova [*]

  Vařím ráda, hlavně, když na to mám dost času a můžu si to pěkně v klidu užít. Když se jídlo podaří a rodince chutná, je to radost. Nejraději dělám omáčky a polévky. Dochucuji Vegetou a používám různé bylinky a směsi koření s bylinkami. V současné době vařím nejvíce o víkendech, přes týden jsou děti ve škole a školce a já s manželem chodíme na obědy v práci, tak si to o víkendu snažím vynahradit. Sml59

  superkarma: 0 01.06.2013, 20:48:43
 2. [89] Michaela Biliová [*]

  Radost z varení mi prináší, kdyz to dětem i manzelovi chutná.

  Mezi má nejoblíbenější jídla patrí ryby na jakýkoliv způsob, dále rýze jako čína nebo těstoviny a také jsem polévková.

  Pokrmy dochucuji napr. Podravkou, různými bujony, vývary, rajským protlakem a, kdyz se pripadá smetana, tak myslím, ze omáčka stojí opravdu za to.

  Pozívám bazalku, korení s kurkumou, často i kari, Vegetu, dnes je na trhu opravdu velký výběr.

  Cerstvá nasekaná petrzelka do polévky nesmí chybět, na chléb s pomazánkou pazitka a do kucharky se někdy, kdyz zkouším něco nového, podívám, ale spíše zrídka kdy.

  Mimo to, je i spousta receptů na internetu nebo se i sleduji porad Prostreno, abych se inspirovala.

  Ráda bych ochutnala krevety a všelijaké morské plody, prostě to, co není typické pro českou kuchyni.

  superkarma: 0 01.06.2013, 13:16:20
 3. [88] musilovahana [*]

  Vařím ráda, protože nemusím vařit často. Manžel je celý týden v Praze. Já se najím v práci a dcera ve škole. Starší děti už mají své rodiny a domácnosti.

  Při vaření používém koření značky Nahrin. Můžu expedimentovat, protože to je asi 15 různých kořenících směsí. Všichni jsme si na to zvykli a moc nám chutná.

  superkarma: 0 01.06.2013, 10:55:06
 4. [87] knihovna [*]

  Jekilož se mí chlapi nestravují mimo domov, tak vařím každý den. Je to někdy záhul po práci druhá směna. Vymyslet a nakoupit jídlo. Mám štěstí, že ráda jím a jídlo si pak vezmu druhý den do práce (tím hodně ušetřím), tak mi zas to vaření až tak nevadí. Inspiruju se taky vašimi recepty nebo magazínem Albert. Přes týden vařím rychlá jídla. O víkendech klasiku a polévky. Když jsme na chalupě, tak ještě peču něco ke kafi. Tam holt víc chutná.Sml58 Maggi výrobky nepoužívám.

  superkarma: 0 31.05.2013, 19:25:48
 5. [86] libuno [*]

  Spíše než vaření raději peču. A to klasiku, většinou kynuté moučníky. Přes týden se stravuji v zaměstnání, v sobotu samozřejmě vařím. Když ještě byly děti doma jsem kromě polévek (ty musely být v sobotu i v neděli) vařila jejich oblíbená jídla jako svíčkovou, kuře na paprice, knedlo vepřo zelo, řízky s bramborovou kaší. Přílohy byly též domácí - kynutý houskový knedlík, bramborové knedlíky z uvařených brambor (nikoli ze sáčku). Z polévek měly děti nejraději hovězí vývar s domácími nudlemi, bramboračku, kulajdu, o Vánocích nechyběla rybí polévka s osmaženou houskou. Měla jsem i smolné dny. Nezapomenu, kdy jsem od syna občas  slýchala:"Mami, dneska jsi to nedělala s láskou". Pryč jsou loňské sněhy. Samozřejmě jsem používala, ba i dnes používám bujony, jíšky, tekuté koření. Bez nich se dnes obejde jen málokdo (nemusíte souhlasit). Začínala jsem s kuchařkou, doma u rodičů jsem nevařila. V současné době vařím časově méně náročná jídla, více zeleniny, spíše dušená. Oblíbili jsme si bulgur i kuskus, jíme často rýži, brambory. Čas od času koukám na stránky s recepty a jimi se ráda inspiruji.

  superkarma: 0 31.05.2013, 17:05:51
 6. [85] Maxim [*]

  U nás to většinou máme tak, že moja nakoupí a je přes studenou a sladkou kuchyni a já přes maso. Nejraději dělám kotlety, stejky, kuře, zeleninu a bylinky kupujeme na trhu, kde to mají babky kořenářky čerstvé.

  superkarma: 0 31.05.2013, 12:39:37
 7. [84] pavel61 [*]

  Většinou se snažím používat své vlastní vypěstované bylinky i když někdy vyzkouším i některfá koření z nabídky obchodních center. I když Vegeta je u nás používaná také velmi často a nechybí na našem jídelníčku již několik let.

  superkarma: 0 31.05.2013, 06:12:53
 8. avatar
  [83] AnteaX [*]

  Chtěla bych mít doma na vaření Pohlreicha, ale to bych se pak nevešla do žádných kalhotSml30

  superkarma: 0 30.05.2013, 22:07:49
 9. [82] maartiinkaa [*]

  Na dochucení používám doma vypěstované bylinky umělá dochucovadla se snažím používat co nejméně

  superkarma: 0 30.05.2013, 20:25:39
 10. [81] giuska [*]

  U nás vaří přítel a opravdu výborně. Hodně experimentuje s jídly a vaří podle různých receptů z webu. Dává přednost čerstvému koření či bylinkám, ale stálicí u nás v kuchyni je Vegeta (uz po 3 generace). Jídla vaří mezinárodní, ale v každé světové kuchyni se najde nějaká pecka Sml59takže "zkusit se má všechno" Sml54

  superkarma: 0 30.05.2013, 17:03:16
 11. [80] Fezoj [*]

  Manželka rádá dělá slovesnkou kuchyň, je to opravdu výborné

  superkarma: 0 30.05.2013, 10:01:34
 12. [79] ZWETTLEROVAIVANAG [*]

  u nas mame radi vsechna ceska jidla ale babicka pochazi ze slovenska a tam je take dobra slovenska kuchyne pagaciky lokse kulajda.moje mamka a babicka umi skvele varit.jidla ktera maji smrnc mam radaSml59Sml59

  superkarma: 0 29.05.2013, 17:27:50
 13. [78] miuka [*]

  Doma vaříme pravidelně. Tedy, abych to upřesnila - vaří moje mamka. A vaří velmi dobře. Držíme redukční dietu, čili strava 5x denně. Tak jsme si to rozdělily - já sestavaji jídelníček, ona vaří. Prý ji to baví, navíc to jsou většinou všechno celkem rychlovky, takže se to dá zvládat. Občas vaříme podle kuchařek, kde jsou lehčí jídla, občas improvizujeme podle potřeby a to pak vznikají i nová jídla. Dřív mamka používala různé kořenící směsi, ale už jsem jí naučila využívat bylinky z naší zahrádky. V létě je přidáváme čerstvé, na zimu si je nasušíme nebo zamrazíme. Vždycky jsem tíhla k indické kuchyni, teď mám to štěstí, že v nedalekém městě otevřeli rodilí Indové restauraci, takže tam občas zajdu.

  superkarma: 0 28.05.2013, 13:45:52
 14. avatar
  [77] kmessi80 [*]

  stravuji se většinou v práci

  superkarma: 0 28.05.2013, 09:39:13
 15. [76] luchud [*]

  Vařím hrozně ráda. Většinou nepoužívám žádné kořenící směsi, protože mám ráda čerstvé nebo svoje vlastní sušené bylinky. Nejraději zkouším nové recepty, které si buď najdu v kuchařkách a nebo na internetu. Vaření je prostě můj koníček

  superkarma: 0 27.05.2013, 14:36:58
 16. [75] beruska2 [*]

  Přiznám, že u nás doma vaří převážně manžel, ale když není zbytí .-), uvařím i já. Kupuji kořenící směs bez glutamátů, občas k dochucení použiji i bujónovou kostku. Recepty vaříme spíše osvědčené, kvůli dětem. Nemají rádi nové pokrmy. Tak snad až odrostou budeme zkoušet něco netradičního. Rádi čerpáme z internetových diskuzí. Často se u nás jí hranolky (z Actifry - mohu jen doporučit), bramborová kaše, kuře, rizoto, špagety, smetanové omáčky. To jsou takové sázky na jistotu.

  superkarma: 0 27.05.2013, 11:25:36
 17. [74] ozón [*]

  vaření  není  moje  hobby

  superkarma: 0 27.05.2013, 07:22:50
 18. [73] xverca [*]

  Vařím ráda, dochucovací směsi používám, ale spíše přírodní a hlavně bylinky. Inspiraci hledám v receptech, hlavně na internetu.

  superkarma: 0 27.05.2013, 00:03:05
 19. avatar
  [72] jmeno [*]

  Vařím ráda,nepotřebuji žádné kuchařky ,prostě si stoupnu k plotně a začnu schánět ingredience bylinky ,které si sama vypěstuji,maso mám ráda čerstvé přímo od řezníka. Zeleninu a ovoce ze svojí zahrádky a to se to pak vaří no né?Rodina vždy ocení moje chuťové buňky,že je talíř prázdný a děti si vyžádají přídavek.Vařím jak minutky tak českou kuchyni se svíčkovou a knedlíkem,přes řízek s bramborovým salátem......atd.Zeleninové saláty moje rodina miluje,různé pomazánky .......Sml59.Nepochopím ,když někdo řekne v různých soutěžích ,že jídlo není dobré ,každá kuchařka má jiný styl vaření a jiné chutě to musíme přeci uznat.Abych nezapoměla i muži jsou vynikající kuchaří......Sml22

  superkarma: 0 26.05.2013, 22:19:19
 20. [71] květina [*]

  Radost z vaření mám ,když všem chutná,vařím jídla osvědčená,ale  také ráda zkouším nové recepty.k dochucování používám nejraději čerstvé bylinky.Nejraději vařím z čerstvých surovin,pokud možná rychlá jídla.

  superkarma: 0 26.05.2013, 18:23:58
 21. [70] jar1 [*]

  Mě vaření baví a moc oceňuji, že si rodina nestěžuje, když něco není tak úplně dobré a že jsou ochotni se mnou zkoušet nové věci.

  superkarma: 0 26.05.2013, 10:41:17
 22. [69] janavys [*]

  Dříve jsem vařívala více, nyní není už tolik času. Vařit se ale musí, často je problém vybrat si z potravin co prodávají něco "klouného".Buď je to samé "éčko", z masa teče voda a o uzeninách radši pomlčím...

  superkarma: 0 26.05.2013, 10:27:14
 23. [68] diplopeta [*]

  poslední dobou mi přináší radost, když mohu použít při vaření své vlastní bylinky. Mám jich plný balkon a daří se jim. Jídlo má tak podle mně lepší chuť, a hezky vypadá.

  superkarma: 0 25.05.2013, 19:51:45
 24. [67] musilovahana [*]

  Vařím jenom o víkendu. Manžel pracuje celý týden mimo domov a já se najím v práci.

  superkarma: 0 25.05.2013, 19:47:03
 25. [66] kukátko [*]

  Vařím i peču ráda. Nejvíc mě těší, když se sejde dost těch, pro které mám uvařit a když jim ode mne chutná.

  superkarma: 0 25.05.2013, 17:04:06
 26. [65] prototype [*]

  Vaření mě baví, hlavně když můžu pracovat sám a experimentovat.

  superkarma: 0 25.05.2013, 16:49:41
 27. [64] Badurova [*]

  vařím každý den ale někdy nevím co máme rádi českou kuchyni ráda zkouší nové recepty používám nejrůznější koření.

  superkarma: 0 25.05.2013, 15:58:27
 28. [63] zahonjak [*]

  Vařím jen o víkendu. Přes týden nestíhám. Dávám přednost kuřecímu masu, zeleninovým salátů. Nezapomenu na nějakou tu sladkou tečku.

  superkarma: 0 25.05.2013, 15:07:28
 29. avatar
  [62] gerbera1 [*]

  Nevařím denně, jen o víkendech. V sobotu nějakou rychlovku, v neděli si dávám záležet, aby byl oběd opravdu sváteční. Většinou inspiruji, kořenící směsi používám. Maggi značku mám vyzkoušenou. Jíme rádi, pokud něco potřebuji, vyhledám si to na netu. Mnohdy se mi vlastní recept vydaří, bohužel si ho nezapíšu , a tak se už neopakuje. Co ale nerada kupuji - jsou polotovary.

  superkarma: 0 25.05.2013, 11:19:18
 30. [61] majoneza [*]

  Ráda jím, takže i ráda vařím. Nejsem vybírává,tak i má rodina. Používám hodně koření a kořenících směsí, přivezla jsem si koření ze zahraničí. Maggi Vega mám taky, zatím ale nevyzkoušené. Kuchařky používám, recepty vyhledávám na internetu a mám i svůj sešit vystřižených receptů.

  superkarma: 0 25.05.2013, 11:01:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme