Styl

Zapojte se do diskuse: Jak jste na tom s opalováním?

Líbí se vám krásně opálená pokožka? Patříte k milovníkům slunce a opalování? Nebo se obojímu vyhýbáte? Myslíte si také, jako řada odborníků, že moderní je neopalovat se? Pokud jste zvolila druhou možnost, máme pro vás zprávu: děláte dobře. Sluníčko je důležité, ale jen v rozumné míře.

Slunce a opalování k létu samozřejmě patří, nebo spíš mnohem víc patřilo dřív. Moderní dermatologie se přiklání k opačnému názoru: opalování není zdravé a pokožce škodí. Proto by se lidé měli před sluncem chránit a nevystavovat pokožku zbytečně slunečnímu záření. Slunce je důležité, protože dodává tělo vitamín D, který tělo jinak získat neumí, ale není třeba se opalovat, stačí běžný pobyt na světle. A nejde jen o rakovinu kůže, slunce má vliv i na tvorbu vrásek, pih nebo pigmentových skvrn na pokožce.

skin

Dnes už existuje hodně lidí, kteří touží po zdravé, bílé pokožce, a ze zásady se neopalují. Pokaždé používají klobouky, sluneční brýle, vhodné oblečení a ochranné krémy a vyhýbají se polednímu slunci. A je jim jedno, že si o nich okolí myslí, že bledá pokožka nevypadá hezky. Zvlášť v porovnání s různými modelkami a celebritami, které na nás útočí ze všech časopisů a plakátů a které na všech fotkách vypadají úžasně opáleně. I to je ale mnohdy klam – ve všech obrazových studiích se fotky upravují a modelkám také často „ztmavuje“ pleť. 

Naproti tomu znám i hodně takových lidí, kteří se opalují při každé příležitosti, mají rádi hnědou pokožku a nechávají na slunci bez omezení i svoje děti. A pokud slunce nesvítí, navštěvují ještě solária. Nevšímají si varování dermatologů, kteří opalování nedoporučují, a už vůbec ne celodenní pobývání na přímém slunci. Tím ovšem riskují nejen svoje zdraví.

Jaké jsou tedy zásady pro bezpečný pobyt na slunci?

 • Kryjte se!

Čím lépe chráníte své tělo před spálením, tím déle můžete zůstat na slunci.

 • V poledne na slunce nechoďte!

Během prvních slunečných dnů choďte na slunce opatrně, kůže musí dostat čas na vytvoření melaninu – látky, která chrání i barví do bronzu. A mezi 11. a 15. hodinou, kdy je sluneční žár nejsilnější, na něj nechoďte vůbec.

 • Bez krému ne!

Používejte krém s faktorem nejméně 15 půl hodiny před samotným sluněním a pravidelně každé 2 až 3 hodiny se podle potřeby znovu natřete.

 • Pijte vodu!

Doplňovat tekutiny je opravdu nezbytné. Voda je ideální.

 • Chraňte děti!

V dětství strávíme mnohem víc času na slunci než v dospělosti, navíc dětská kůže je tenčí a tím pádem zranitelnější. Buďte na děti tedy ještě mnohem opatrnější než na sebe.

Zdroj: www.ulekare.cz

Zapojte se do naší diskuse – Jak jste na tom s opalováním vy?

 • Jaký máte typ kůže, snadno se spálíte nebo vaše pokožka reaguje na slunce rychlým zhnědnutím?
 • Mezi jakou skupinu patříte – opalujete se nebo ne?
 • Když jedete na dovolenou k moři, vydržíte se neopalovat?
 • Nebo jste typ notorických „opalovačů“ a vyznavačů červenohnědé pokožky?
 • Jak si chráníte pokožku?
 • Jak chráníte vaše děti?
 • Máte s opalováním spojenou nějakou příhodu?

Zapojte se do diskuse! Vybereme tři z vás, které získají dárek v podobě balíčku s přípravky pro ochranu pokožky před sluncem od kosmetiky Avène, která je partnerem této diskuse.

avene1

Jak pokožku dostatečně chránit? Použitím kvalitních přípravků pro ochranu pokožky před sluncem. Jak ale správně nanášet tyto přípravky, jakou dávku a jak často? Naším tipem jsou rady od značky Avène, která má ve svém portfoliu mnoho přípravků pro každý typ pleti.  Všechny informace najdete na www.eau-thermale-avene.cz/

   
30.04.2013 - Krása - autor: Komerční článek

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [184] Yaes Yaes [*]

  .. supr, co se tyce opalovani, nechci vam to kazit, ale to vase neustale mazani je naprosto spatne .. to kvuli tomu si vase pokozka odvykne vytvaret vlastni tukovy film a budete mit kuzi stale suchou a vrascitou. To je jedna vec.

  Druha vec, ochrana pred sluncem je marketingovy trik, ktery zajisti vyrobcum kremu velke zisky. Kuzi musite na slunce naucit .. a to tak, ze vystavujete kuzi jen po tu dobu, dokud necitite takovy mirny tlak .. pak se rychle schovat. Timto zpusobem ji nacvicite a zhnednete do krasne barvy mnohem rychleji a bez toho, aniz byste se spalili. Je to jen o tom, podridit se tomu a nebyt s nenacvicenou kuzi na slunci dele, nez ucitite, ze kapacita kuze je pro tento den vycerpana...

  Jinak diky tem slunecnim kremum si zadelate na rakovinu kuze. Krem funguje nasledovne, jsou v nem castecky, ktere odrazi svetlo, takze je to jako se napatlat velkym mnozstvim malych zrcadel .. bohuzel nikdy nepokryjete tu kuzi temi zrcadly uplne .. jsou tam mezi tim diry vite. A tyto diry, jsou mista, ktera vystavite cely den slunci .. je to mikrodira, tak mala, ze je mimo senzory, kterymi nepocitujeme spaleni .. ale ten bod je dokonale vypaleny.. na uhel. No a v okoli jsou bunky s poskozenou DNA. Pokud budete mit v tu chvili oslabeny imunitni system, tak se rozvine v rakovinu kuze, degenerovane bunky se zacnou nekotrolovane mnozit. Takove ta znamenka co odbornici doktori nevi z ceho to je.

  Premyslejte o tom, je to pravda. Jsme hrozne zvykli verit prodavacum .. i pod timhle clankem je hnedka reklama (od slova re-klama, znovu a znovu a znovu .. klamat :)).

  Tohle vam tu pisu proto, ze chci, aby svet byl plny krasnych holek, a ne vrascitych nemocny babizen.

  superkarma: 0 28.04.2016, 11:51:39
 2. [183] Nella9 [*]

  Ahojky, u mě je důležité se mazat a mazat!! Po opalování se vždy namažu Panthenolem od Swissu. Krásně voní a dobře se roztírá. Neloupu se, takže mě vyhovuje ;-)

  superkarma: 0 19.06.2014, 10:49:12
 3. avatar
  [182] Hanula [*]

  Sml15nerada se opalujiSml23Sml23 radši procházky - pěkně namazaná (krémem na opalování)Sml30Sml30

  superkarma: 0 26.06.2013, 09:36:01
 4. [181] V19 [*]

  Opaľujem sa pri aktivitách - záhradka, prechádzky ap. Nemám rada veľké páľavy, radšej somv tieni. Ak už musím, tak používam opaľ.krémySml15

  superkarma: 0 18.05.2013, 17:51:05

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. [180] nešporka [*]

  S opalováním to s přibývajícím věkem už moc nepřeháním, držím se pravidla, že přes poledne , tj. od od půl dvanácté do půl třetí držím u moře (stejně jako domorodci) siestu. Děti mažu faktorem 30, sice jezdí od moře jako bledule, ale zase neřeším palčivé problémy s červenou kůží spálenou od sluníčka. Všichni v rodině jsme bohužel se světlou pletí, špatně se opalujeme, většinou do červena a hnědneme až za pár dní. Z tohoto důvodu se mažu já i manžel zpočátku faktorem 25 a teprve po týdnu faktor snižujeme, nikdy nejdeme pod faktor 10. Slunce miluju, nabíjí mě, ale užívám slunečních paprsků s mírou (to jsem se ovšem naučila až s přibývajícím věkem) Sml57Sml79

  superkarma: 0 15.05.2013, 13:13:37
 2. [179] avoksul [*]

  Mám moc ráda sluníčko a líbí se mě opálená pokožka,ale já na sluníčku moc dlouho nevydržím.Nejvíce jsem se opálila u moře,samozřejmě se mažu kvalitními krémy,mám totiž sestru a ta měla rakovinu kůže, takže si dávám pozor

  superkarma: 0 15.05.2013, 12:06:34
 3. [178] knihovna [*]

  Bohužel mám alergii na slunce, tak musím být opatrná. V dětství a za mlada jsem se ráda smažila na sluníčku, ale teď už tak nemůžu. Od ledna baštím Betakaroten, abych byla připravena na nápor slunce. mažu se krémy s vysokým faktorem, nosím klobouk a sl.brýle. A po půl hodince se před sluncem schovávám do stínu! Poprvé se alergie na slunce objevila,když jsem byla v Chorvatsku. Druhý den jsem byla samá vyrážka, která svědila.Drbala jsem se tek tři dny, než jse ji sklidnila prášky a oblečením. Chodila jsem zahalená,jak v Arabských Emirátech. Po této zkušenosti už se sluníčkem jen opatrně.

  superkarma: 0 15.05.2013, 07:33:48
 4. [177] terezkaa [*]

  já se opaluji velice dobře,nikdy jsem s tím neměla problémSamozřejmě se mažu,ale nepřeháním to :)

  superkarma: 0 15.05.2013, 07:06:15
 5. avatar
  [176] nugyna [*]

  na slunci se neopékám. Nesnáším to.Spíš se opálím při práci na zahrádce, nebo koupání a procházkami s dětmi.Namažem se nejvyšším faktorem, jelikož jsme venku skoro celý den v létě.I přes to máme pěknou barvičku.Děti mají i pokrývku na hlavě.Krémy beru vždy s sebou a mažem průběžně několikrát.

  superkarma: 0 14.05.2013, 18:07:51
 6. [175] fiserovam [*]

  S opalováním jsem nikdy neměla a nemám žádný problém. Je to dáno fototypem 4. Cíleně se však neopaluji. Stačí práce na zahrádce, kdy si vždy slunci přístupná místa natřu krémem s nižším faktorem. U moře pak stačí 20.  Vždy se však natírám trochu později, mastná pleť zabraňuje tvorbě vitaminu D.

  superkarma: 0 14.05.2013, 16:45:21
 7. [174] boxerka [*]

  Moje kamarádka je závislá na opalování, když se maže, zdá se jí, že jí sluníčko neopaluje a tak se moc nemaže a cpe se betakarotenem. Jeden rok dávkování přehnala, takže vypadala po celém těle zbarvená jako mrkev. Sml30 Od té doby si dává pozor a dávkování dodržuje.

  superkarma: 0 13.05.2013, 20:11:11
 8. [173] štroblinka [*]

  Opaluji se ráda. Ačkoli mám světlou pleť a blond vlasy, opaluji se do hněda. Vždy se mažu kvalitními opalovacími krémy a nechodím na slunce v období od 12 do 15 hodin, kdy pálí slunce nejsilněji.

  superkarma: 0 13.05.2013, 15:35:15
 9. [172] MirkaK [*]

  Opalovat se nemusím, stačí pracovat na zahradě.. dřív jsem se opalovala, teď si myslím, že to nepotřebuji. Hned mi vyskáčou pihy, mám je jen na obličeji, zato je jich dost. Nosím kloboučky. Na krém často zapomenu nebo jsem pohodlná. Děti ale mažu téměř vždy.

  superkarma: 0 13.05.2013, 12:59:14
 10. [171] xsarkanx [*]

  Bohužel mám citlivou pokožku a spálím se velmi snadno. Opaluji se moc ráda, ale musím používat opalovací krém s vyšším faktorem. Po jeho použití se určité partie těla neopálí moc dobře, ale v dnešní době mám určitě velký strach z rakoviny kůže. U moře nevydržím ležet pod slunečníkem, ale alespoň během poledne a největšího slunečního žáru se na chviličku přece jen schovám. Letos poprvé bereme na dovolenou k moři i našeho malého syna, který má pokožku také velmi citlivou. Během pár slunečních dnů, které u nás byly, jsem ho namazala ochranným faktorem č. 30 a přece už měl na konci dne červené puchýřky na zádech. Takže k moři mu musím sehnat faktor nejvyššíSml22 Před několika lety, jsem se opalovala ve slunečních brýlích a nakonec jsem v lehátku usnula a ještě k tomu jsem obličej měla vytočený na jednu stranu. Výsledkem byly v mém obličeji opálené sluneční brýle a jedna strana obličeje byla totálně rudá a druhá bíláSml30 Katastrofa!!

  superkarma: 0 13.05.2013, 09:13:42
 11. avatar
  [170] rencha.s [*]

  Radši se mazat více, než málo. Stejně tak raději používat vysoký faktor, než příliš nízký. Mazní určitě nepodceňovat.

  superkarma: 0 13.05.2013, 01:56:59
 12. [169] planetka26 [*]

  Jsem světlý typ I snadno se spálím. U moře používám jedině kvalitní krémy Daylong určené pro sportovce...fakticky nej opalovací kosmetika- doporučuji. Vydržím na slunci jedině spojené s koupáním u vody. Celá rodina používáme při pobytu na slunci krémy, abychom se vyvarovali bolesti spálením na slunci. Zážitek pobyt na slunci na Jesenici - upal. Už nikdy více to nechci zažít.

  superkarma: 0 12.05.2013, 19:56:18
 13. [168] vlast [*]

  Já se cíleně neopaluji,ale často pobývám venku na zahrádce a přitom se opálím.Snažím se mazat,ale občas zapomenu.U moře se raději stahuji do stínu

  superkarma: 0 12.05.2013, 19:02:08
 14. [167] alena5 [*]

  Jsem typ který se moc neopálí a má tendence se spíše spálit takže se mazat musím.U moře se sice opaluji,ale mažeme se 50

  superkarma: 0 12.05.2013, 18:20:11
 15. [166] prototype [*]

  Opalování cíleně nevyhledávám. Opálení získávám přirozeně při různých činnostech, např. při práci na zahrádce. Jenom nesmím zanedbat pečlivé namazání. V opačném případě to končí kůží a la rak a léčbou např. panthenolem. Není o co stát. Takže všeho s mírou a nezanedbat prevenci...

  superkarma: 1 12.05.2013, 17:03:04
 16. avatar
  [165] vodfon, kolie [*]

  hubajda — #148 Dlohodobé úžívání betakarotenu Sml16Sml16Sml16Sml16Sml16snižuje riziko ztráty paměti a vzniku demence, které jsou původními příznaky AlzheimraSml80Sml80Sml80

  superkarma: 0 12.05.2013, 13:08:32
 17. avatar
  [164] black.bird.third [*]

  Nemám ráda letní agresivní sluníčko. Hlavně: já se neopaluji, já rovnou rudnu. A omdlívám. Takže používám vysoký faktor opalovacích přípavků a využívám hlavně stínu. Děti vedu k tomu, aby měly v parných letních dnech pořád něco na hlavách (kloboučky), často pily, "nevystavovaly se" zbytečně sluníčku. Jenže je to těžké. Alespoň je tedy přes poledne nechávám někde v klidu ve stínu a potom je namažu pořádnou vrstvou krému.

  superkarma: 0 11.05.2013, 22:52:29
 18. [163] Rapunzela [*]

  Opaluji se snadno a opálení mi dlouho vydrží, když jsem z důvodu nemoci jeden rok pobyt na slunci úplně vynechala, vydrželo mi opálení i na přespříští rok. V mládí jsem se i několikrát spálila, když jsem byla na slunci celý den, teď už roky na slunce pokud možno nechodím, i tak se opálím dohněda. Nejvíc asi při plavání, mažu se krémy s vyšším faktorem, které mají vydržet i pobyt ve vodě, ale počítám, že hodinové plavání v moři moc krému na pokožce nezanechá. Takže mazání opakuji. Přes poledne se snažím být doma nebo aspoň v hlubokém stínu, přes den kromě plavání pokud možno ve stínu.

  superkarma: 0 11.05.2013, 20:06:27
 19. [162] simaj [*]

  Neopaluji se cíleně, nejvíc se opálím při práci na zahradě. Co se týče opalovacích připravků, používám je jen výjimečně. Opaluji se snadno a občas se spálím. Děti mažeme krémy jen u vody, jinak ne, protože sluníčko moc nevyhledávají, jsou spíše ve stínu.

  superkarma: 0 11.05.2013, 17:24:46
 20. [161] brnky [*]

  Ráda se opaluji jen někdy, jsou dny, kdy mi sluníčko vadí. Od malička se opaluji dobře, takže moc opalovací krémy nepoužívám a občas se mi stane, že se spálím. Děti jsme mazali vždy když se pohybovali venku v tričku s krátkými rukávy či bez triček. Co se týče pleti, tu ošetřuji pomocí denních pleťových krémů s nějakým SPF, nejčastěji tuším 15.

  superkarma: 0 11.05.2013, 15:21:07
 21. [160] svetlu [*]

  Vždycky jsem se ráda opalovala, ale s přibívajícím věkem raději zalézám do stínu, protože jsem ze sluníčka unavená.

  superkarma: 0 11.05.2013, 14:34:59
 22. avatar
  [159] nelysek [*]

  Neopaluji se příliš často, protože se snadno spálím. Většinou nejdřív zčervenám a až pak zhědnu. Z toho důvodu použivám ze začátku sezóny opalovací přípravky s vyššími faktory a ty poté snižuji. Na obličej používám celoročně krémy s SPF faktory od 15 do 20. Děti mažu vždy když jdeme v létě ven na procházku nebo k vodě.

  superkarma: 0 11.05.2013, 13:55:37
 23. [158] ivkapol [*]

  Mým snem je být alespoň jednou v životě krásně do hněda opálená. Můj problém je, že se opaluju vždy do červena a někdy se i spálím a pak se hned sloupu. U moře se mažu 50, protože mám strach ze spálení a tím pádem i zkažené dovolené, kdy bych s léčila na pokoji.

  superkarma: 0 11.05.2013, 10:38:28
 24. [157] DCOlga [*]

  Já se opaluji velmi špatně a vždy zrudnu, takže se musím stále mazat a na sluníčko, moc nechodím. Přitom bych byla ráda hezky opálená a závidím (v dobrém) manželovi, který se krásně opálí jen při práci na zahradě a vypadá jak kdyby se vrfátil od moře.

  superkarma: 0 11.05.2013, 10:12:28
 25. [156] nezmar [*]

  Spálím se velice snadno, a proto se raději neopaluji. U moře jsem zatím nebyla. Notorický opalovač nejsem. Je-li to potřeba, namažu se přípravkem s UV filtrm. Pokožku nejlépe chráním oděvem a děti také. Žádnou zvláštní příhodu spojenou s opalováním nemám.

  superkarma: 0 10.05.2013, 23:51:54
 26. [155] haninab [*]

  celá rodina jsme blondáci se světlou pletí, na sluníčku se hned chytnem a zčervenáme. Takže opalování opravdu neholdujem.Manžel si nikdy nedá říci a krém nepoužívá. Typickej chlap, takže je pak jak rajče. Já používám krém s vysokým faktorem, ale i tak se připeču. A pro 2 letého syna, samozřejmě vybírám kvalitní krémy v lékárně a co s nejvyšším faktorem.

  superkarma: 0 10.05.2013, 20:02:19
 27. [154] Violeta [*]

  Sml69Mám ráda sluníčko + teplo, tedy opaluji se ráda. Ale dnes už s mírou, bohužel před mnoha lety mi to bylo jedno. Několikrát jsem se i ošklivě spálila. Teď bez krému na opalování nedám ani ránu, u moře s vyšším faktorem, ale tam se dostanu hodně málo. Mám zahrádku, kde se člověk spálí rychle při práci, a to nesedím na sluníčku. Pořídila jsem si klobouček, bez kterého už dnes nemohu existovat, není mi pak ze sluníčka dobře.

  superkarma: 0 10.05.2013, 17:25:01
 28. [153] zdenickat [*]

  Já se sice opaluji dobře, ale slunce moc nevyhledávám... Přece jenom si myslím, že je to pro pokožku zátěž a navíc mne ležení nudí:-)

  superkarma: 0 10.05.2013, 14:20:04
 29. avatar
  [152] Pajinka [*]

  Opálená pokožka se mi líbí, ale přes poledne na něj nechodím, pokud to není nutné. Na obličej si kupuji přípravky s nejvyšším faktorem právě od Avéne, na ostatní části těla používám na začátku sezóny vyšší ochranné faktory. Děti také poctivě mažu. Problém jsem měla ve školce, kdy byly na zahrádce do půl dvanácté a po druhé hodině zase, stínu tam moc nebylo ... ráno jsem je namazala přípravkem s vysokým faktorem a některé paní učitelky byly vstřícné a namazaly je znovu po obědě.

  Zajímavá byla i reklamní akce prodejny s drogerií, která všem dětem ve školce věnovala vzorky opalovacího přípravku s letáčkem, jak je důležité se chránit. Některé třídy si je vzaly domů, v jiných je nechali v šatnách a mazali se hromadně - to mě moc potěšilo.

  superkarma: 0 10.05.2013, 11:26:43
 30. [151] sujanovap [*]

  Miluji slunce, proto se snažím opálit co nejrychleji a vždy se hned první den spálím.Sml15 Dříve jsem se opalovala ihned do hněda a nemusela jsem se vůbec mazat, ale teď mi vyskáčou pihy a pokožku mám hned červenou. Za pár dní mi sice zhnědne, ale dlouho ji mám potom ještě citlivou. Používám výrobky nejméně SPF 20 a na obličej speciální určený přímo pro pokožku obličeje Sml16

  superkarma: 0 09.05.2013, 18:15:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme