Bulvár

Zaplatil jsem za ženu 15 krav, je mým majetkem!!!


Dnes je Den OSN pro práva žen a mezinárodní mír. O festivalu Jeden svět, který se těmito tématy také zabývá, jsem psala. Z filmů, které odpovídají boji žen za svá práva, se mi nejvíce líbily "Soudné sestry" - "Sister in Law" Kim Longinottovéi.

Když se řekne Kamerun, představíte si chudou africkou zemi, kde práva žen a dětí nic neznamenají. Dodržují se tam původní tradice a zvyky, muslimské zákony. A přesto – dochází ke změnám. Děj se odehrává v městečku Kumba, kterému „velí“ dvě nesmlouvavé sestry. Státní prokurátorka Beatrice a právnička Vera. Projednávají tři případy – téma je jednotné - domácí násilí, fyzický a psychický teror.
Jsou nám ukázány stroze, syrově – mrazí z toho.

V prvním příběhu poznáme ženu, která po mnohaletém manželství, kdy ji manžel krutě fyzicky a psychicky týral, uteče s nejmladším děckem k příbuzným. Najde v sobě odvahu a požádá soud o rozluku manželství a přidělení 3 dalších dětí do jejího opatrování. Sestry jí pomohou a Beatrice nekompromisně odsoudí manžela k 18 měsícům vězení a tvrdých prací. U soudu můžeme slyšet bizarní (pro nás) názory manžela – „vždyť jsem si ji koupil od jejích rodičů, dal jsem za ní dobytek, tak teď patří mně, je to můj majetek“ Ano, takto žijí miliony žen v našem světě – jsou majetkem svých manželů. Nicméně se v zemi stále dodržují i stará muslimská práva a žena musí muslimský soud požádat o definitivní rozvod. Za pomoci sester se jí to podaří a zároveň získá i všechny své děti.

Pak poznáme pětiletou Manku, kterou soused našel skrytou v kostele. Dívčino tělo je plné jizev, podlitin, nedoléčených těžkých zranění. Muž ji odvede k Veře. Ta zjišťuje, co se vlastně stalo. Dívka je sirotek, původně ji vychovávali příbuzní, ale od nich si ji odvedla sestra její zemřelé matky. Sestry ženu předvolají a ta se nakonec přizná k fyzickému násilí na Mance. Vysvětluje to tím, že holčička zlobila a neposlouchala ji. Beatrice ji obviní z fyzického týrání a sadismu a k žaláři a těžkým pracem opět po dobu 18 měsíců. Manka se vrátí k příbuzným, kteří ji původně vychovávali.

Třetí příběh je nejotřesnější. Mladý muž požádá holčičku ze sousedství o pomoc při nenáročné práci. Pak devítiletou dívku brutálně znásilní. Otec děvče odvede na policii, pak se koná soud. Muž se hájí naprosto neuvěřitelným tvrzením, “dívka ho vyzvala k sexu, on odmítl, a tak se z uražené pýchy sama pořezala a pobodala nožem a přivodila si další zranění“. Vzhledem k tomu, že pachatel je nigerijský přistěhovalec bez dokladů, je odsouzen za brutální znásilnění a pedofilii na 6 let těžkého žaláře a vyhoštění ze země.

Tyto příběhy jsou si velmi podobné, ale to právě diváka nutí nad tématem násilí přemýšlet. Zároveň nad tím jak chudoba, nevzdělanost a staré zvyky zotročují ženy a děti na tomto světě do podřízené pozice otroků, kteří se nemohou nijak bránit fyzickému a psychickému týrání. Ale tento film ukazuje, že doba se mění a nastolují se nová pravidla a svobody. Právě příklad hlavních hrdinek, které bojují za práva žen a dětí a zároveň se zasazují o jejich vzdělávání a sebeuvědomění. Jen tak mohou ženy získat odvahu k boji proti bezpráví.
   
08.03.2006 - Společnost - autor: Míra Šindrbalová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] arjev [*]

  Moje sestřenice se provdala před 30lety za muslima.Když přijede domů bez manžela,má ochranku a vzít si mohla vždy jen jedno dítě.Se dvěma ji nikdy nepustil,má tvrdý řád,ale je spokojená,učí na vysoké škole v Damašku matematiku a fyziku.To není hloupá žena,je velice inteligentní.Obdivuji ji.

  superkarma: 0 08.03.2006, 09:07:21
 2. avatar
  [3] Dášule [*]

  Ty sestra mají odvahu, jakou má málokdo. Tohle není islám, tohle je zvykové právo. Pro nás je to pohled, jak vypadal středověk. Bohužel i v Evropě.

  superkarma: 0 08.03.2006, 08:27:16
 3. [2] sahleb [*]

  Spravny clanek k zamysleni.

  ostatne podobne veci se stejne deji i v Evrope. Podobne pripady se stale musi opakovat a predkladat verejnosti.

  Kvuli takovym clankum ale mnozi muzi (jen muzi- jak zajimave) prohlasuji, ze autorka je neukojena feministka a nekdo ji to musi poradne udelat. ..

  superkarma: 0 08.03.2006, 07:44:33
 4. avatar
  [1] danca79 [*]

  Jen vic takovych zen!

  superkarma: 0 08.03.2006, 04:42:01

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme