Rodina

Zápisy do školy začínají

Zápisy do prvních tříd už klepou na dveře. Školní aktovka možná zaujímá čestné místo v pokojíčku vašeho potomka a vás se zmocňuje nervozita? Není proč, zápis není ničím, čeho byste se museli obávat. A už vůbec nemá smysl se trápit tím, že vaše dítě neumí třeba číst, zatímco sousedovo ano.

"Není důležité,  jestli dítě  umí číst či psát. Mělo by ale znát své jméno, příjmení, vědět, kde bydlí, a mělo by být do jisté míry soběstačné," vypočítává požadavky učitelka základní školy Markéta Pekárková. Jinými slovy - nejde ani tak o konkrétní vědomosti a dovednosti, jako o celkovou zralost dítěte.

Nemá smysl snažit se pár dní před zápisem dítě učit za každou cenu dovednosti, o kterých si rodiče myslí, že by po něm mohla škola chtít. "Rodiče by v žádném případě neměli nacvičovat některé úkoly, o kterých se doslechli, že se při zápisu realizují. Dítě tak totiž může podat výkon zkreslený nácvikem, a tak si učitel nemusí všimnout některých disproporcí a nedoporučí ani dítě k odbornému vyšetření," uvedla pedagožka Anna Kucharská na serveru www.portal.cz.

Dětství, nebo dřina?

Pozor, nestrašte děti tím, že teď už jim skončí dětství a začne dřina. Za prvé to není nutně pravda, za druhé byste jim tím školu jen otrávili. "Je nesprávná představa, že dítě si prvních šest let "hraje" a pak začne opravdové učení," uvedl před časem psycholog Václav Mertin. Ideální podle něj je průběžné učení poznáváním okolního světa, a to i s rodiči, kteří by proto neměli čekat, že s nástupem do školy bude všechno na této instituci.

Děti se často na zápis těší, ale některé se jej bojí. Každopádně je to pro ně počátek velkých životních změn. Bylo by však chybou představovat jim ho jako zásadní zkoušku, protože by je to zbytečně stresovalo. Dítě si jistě zaslouží, abyste pojali den zápisu jako mírně slavnostní, kdy dítě nemusí do školky, ale jde třeba s rodiči na oběd do restaurace. 

Zvažujete ještě stále odklad? "Děláte-li to bez konkrétních důvodů, ale jen proto, že chcete dítěti prodloužit dětství a usnadnit nástup do školy o rok později, můžete mu spíš ublížit. Šestileté děti se totiž chtějí učit a nasávají nové poznatky velmi snadno, doslova jako houba, a odklad by jeho vývoj brzdil," soudí učitelka Pekárková.

Co by mělo dítě umět? Požadavky jednotlivých škol se liší, stejně jako podoba vlastního zápisu. Někde se odbude za pár minut, během nichž dítě sotva nakreslí postavu, jinde si ho "proklepnou" z více stran. Zápis může mít podobu cesty pohádkovým lesem, jinde zkouší, zda děti umí pracovat ve skupině, mnohde se stále drží klasiky v podobě několika po sobě následujících úkolů. Je pravděpodobné, že moderní a propracovaný zápis svědčí o tom, že celá výuka bude pojata zajímavěji, než jak ji pamatujeme my, zatímco klasický zápis bude předznamenávat hodně klasickou výuku. Nemusí to být nutně pravidlem

V zásadě by měl adept na nástup do základní školy umět toto:

 - poznat zvířata a běžné rostliny
 - znát termíny jako "vlevo, vpravo, nahoře, dole...", rozlišit barvy
 - pojmenovat části svého těla, například prsty
 - umět říci, jak se jmenuje a kde bydlí, napsat své jméno, poznat některá čísla a písmena
 - mohou po něm chtít nějakou básničku či písničku, vytleskání rytmu
 - důležitá je také motorická obratnost, která se pozná třeba zavázáním tkaničky, mašle nebo třeba na práci s modelínou
 - součástí zápisu bývá i kreslení 

Zápis a legislativa

 - zápisy trvají podle vyhlášky ministerstva školství od 15. ledna do 15. února
 - přihlásit své dítě do školy musí všichni rodiče dětí, kterým bude do 31. srpna 2005 šest let, tedy i rodiče dětí, které budou mít odklad (na základě doporučení psychologa, pediatra a podobně)

 - zároveň se k zápisu mají dostavit i děti starší, které již odklad měly, a také děti mladší, jejichž rodiče chtějí, aby šly do školy dříve (je to možné u dětí, kterým bude šest let do 31. prosince 2005, opět s odborným doporučením)

 - rodiče mohou, ale nemusí zvolit tzv. spádovou školu, jen v ní však mají na přijetí svého dítěte automatický nárok

 - škola, v níž dítě zápis absolvovalo, posléze posílá písemné vyrozumění

 - je možné jít na zápis do více škol, avšak je dobré co nejdříve informovat tu, kterou jste si nevybrali, aby mohla vzít jiného zájemce

               
   
13.01.2005 - Učení - autor: Anna Příhodová

Komentáře:

 1. avatar
  [23] peguša [*]

  My jdeme k zápisu v pondělí. Jsem zvědavá, jak to bude probíhat s odstupem 4 let, kdy byla u zápisu naše starší. Podepsat se umí jen tiskace, ale sčítání a odčítání do 10 zvládá dobře. Písmenka taky zná, ale čtení jí zatím moc nejde. Kde bydlí taky ví, tak by snad neměl být problém. školu jsme vybrali stejnou jako u starší dcery, protože jsme tam vcelku spokojeni a hlavně je to pár desítek metrů od bydliště.

  superkarma: 0 14.01.2005, 20:40:05
 2. avatar
  [22] Gabi [*]

  Moc dobře si na lońský zápis vzpomínám. Po několika navštívených školách jsme jednu vybrali a domluvili si zápis, protože v plánovaném termínu jsme se nemohli zúčastnit.
  Všechno bylo u zápisu super, trvalo to chvilku, vše se domluvilo, všichni byli moc hodní, dcera se děsně moc těšila a my měli pocit, že jsme dobře vybrali. A realita? Za 30 let se v podstatě nezměnilo skoro nic, dětí je sice méně, ale o individuálním přístupu se nedá ani mluvit, předávání informací mezi rodiči a školou je také děsivé. A opravdu nevím, jak si kdo představuje "pomalý start" . Po cca 1-2 měsících se jede "na ostro", přitom osnovy pro ZŠ značně prořídly. A nejhorší pocit mám, když mluvím s kamarády pracujícími ve školství, brrr!
  To neustále šaškování s padesáti podpisy, ty hromady úkolů, poznámky za "pozdní příchod" (tj. 1 min. před zvoněním). .. Snažíme se nedat naše rozladění před dcerou najevo, je moc šikovná. Neustále ale řešíme nějaké kraviny typu: "nepořádek v lavici", "nepochopený úkol", "na řádku moc velká mezera na konci", "dvojka se musí psát rovně, ne s vlnkou", "rodiče zapomněli podepsat nějaký z úkolů", atd.

  superkarma: 0 14.01.2005, 11:28:35
 3. avatar
  [21] Andula [*]

  Žábina: jasně, to mi vadí taky, to je asi všude podobné

  superkarma: 0 13.01.2005, 18:27:25
 4. avatar
  [20] Žábina [*]

  Andula: já vím, ale mě jde spíš o to, že ráno je MHD hrozně narvaná, jak autobus, tak tramvaj...to je to co mi vadí, že se bude muset mačkat a to on špatně snáší ...ale nedá se nic dělat

  superkarma: 0 13.01.2005, 18:12:00
 5. avatar
  [19] Andula [*]

  Žábina: nevěš hlavu, on to zvládne, my využíváme cesty MHD k popovídání, ale přiznávám, někdy je to únavné

  superkarma: 0 13.01.2005, 15:48:25
 6. avatar
  [18] Žábina [*]

  Lhasa: budeme muset...sice by taky mohl chodit do "normální" ZŠ kousek od domu, ale to nechceme

  superkarma: 0 13.01.2005, 13:33:11
 7. avatar
  [17] Lhasa [*]

  Žábina: To zvládnete My jsme to měli přesně opačně: do školky MHD, do školy kousek, ale myslím, že ten váš případ je lepší, protože ve škole už bude hošíček dost velkej na to, aby se osamostatňoval a začínal se (samozřejmě s tvou dlouhodobou pomocí) orientovat v MHD

  superkarma: 0 13.01.2005, 12:42:10
 8. avatar
  [16] dadamac [*]

  Taky držím palečky všem budoucím prvňáčkům a přeji jen samé
  My už jsme ve třetí třídě a zápis byl úplně obyč - jméno, kde bydlí, něco nakreslit, spočítat, barvy, písmena, čísla...a mezitím ze mě tahali datumy narození, vzdělání rodičů a tak...takže nic moc, malému se tam vůbec nelíbilo a do školy nechtěl...Teď už si zvykl, ale pořád říká, že závidí taťkovi, že může jenom chodit do práce

  superkarma: 0 13.01.2005, 12:41:42
 9. avatar
  [15] Tina9 [*]

  Držím palečky všem, jak prvňáčkům, tak rodičům . Moje zlatíčko je už ve 3.třídě. U zápisu po něm učitelka chtěla vědět, na jaké ulici má školku..?! Jinak bylo vše v pohodě a je dosud.

  superkarma: 0 13.01.2005, 12:22:57
 10. avatar
  [14] Žábina [*]

  Lhasa: díky, zrovna si říkám jak to budeme dělat...byli jsme zvyklí mít školku kousíček od domu, teď budeme jezdit autobusem a tramvají

  superkarma: 0 13.01.2005, 12:13:08
 11. avatar
  [13] Lhasa [*]

  Všem nastávajícím prvňáčkům a jejich rodičům

  superkarma: 0 13.01.2005, 11:41:52
 12. avatar
  [12] Žábina [*]

  Saturninka: Pavluska: děkuju holky, snad to dobře dopadne...malýho to najednou chytlo a normálně doma trénuje čtení...musím mu psát slova tiskace a on je pak čte...v pondělí u nás byla kamarádka a napsala mu:MOJE MAMČA MILUJE MEHO TATKU - přečetl to a měl z toho hroznou radost

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:42:57
 13. avatar
  [11] Běla [*]

  Nás to také čeká za 14dní,tak uvidíme

  superkarma: 0 13.01.2005, 10:27:46
 14. avatar
  [6] Saturninka [*]

  Žábina: držim .
  No a já se s taky letos chystám - jen ještě neznáme termín zápisu.

  superkarma: 0 13.01.2005, 09:14:31
 15. avatar
  [5] JanaVi [*]

  Pavluska: U nás jsou každý rok zápisy v pátek odpoledne a v sobotu dopoledne.

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:56:28
 16. avatar
  [1] Žábina [*]

  díky za info ...a držte nám prosím všichni v pondělí 17.1.palce...do téhle 1.třídy kam jdeme k zápisu berou jen 15 dětí

  superkarma: 0 13.01.2005, 08:33:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme