Zdraví

Zápach z úst. Vadí vám?

Jsou situace, které dokážou potrápit. Propocené tričko a nadměrná tvorba potu, také zápach z úst. Jak s ním bojovat?

erpetZeptali jsme se na několik otázek odbornice z Erpet Medical Clinic, zubní klinikou, se kterou spolupracujeme – odpovídala MUDr. Tereza Urbánková

Nepříjemné faux paus je, když někomu je cítit z úst, lidově řečeno mu smrdí z pusy. Je možné, že to sám necítí, ale okolí ano?
Ano. Myslím, že toto je docela časté.

Čím je to dáno? Špatnou hygienou, nebo složením jídelníčku?
Zápach vydechovaného vzduchu způsobují zpravidla zplodiny anaerobních bakterií. Tyto bakterie žijí také v mikrobiálním povlaku v dutině ústní a kromě zápachu způsobují také různé zánětlivé procesy na dásních a vznik kazů. 

Co by měl takový člověk, pokud je si toho vědom, dělat?
Měl by se s problémem svěřit svému zubnímu lékaři. Ten mu zcela jistě poradí, jak dále postupovat. Nedříve je nutné zajistit u pacienta dobrou dentální hygienu, protože asi 90 % halitózy - zápachu z úst - má původ v nedokonalé zubní hygieně. Popřípadě se následně provede nutné stomatologické ošetření (ošetření parodontitidy, kazů...). Pokud problém není takto odstraněn, mělo by se pátrat, zda příčinou zápachu z úst není nějaké metabolické onemocnění jako cukrovka nebo onemocnění trávicího nebo dýchacího traktu - zde se do léčby mohou zapojit i internisté, otorhinolaryngologové či pneumologové.

Jak takový problém řešíte ve své ordinaci?
Pacient nejdříve absolvuje návštěvu u dentální hygienistky, která ho naučí, jak správně o zuby pečovat, a odstraní zubní kámen. Poradí mu jaké pomůcky si vybrat (včetně mezizubních kartáčků) a nacvičí spolu správné techniky čištění zubů. Pak zpravidla přichází na řadu zmiňované stomatologické ošetření. 

Za odpovědi děkujeme MUDr. Tereze Urbánkové
Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

erpet

   
30.05.2014 - Zdraví - autor: Klára Křížová

Komentáře:

 1. [4] petruska78 [*]

  Ústní hygiena je při zápachu z úst hodně důležitá, nicméně příčin zápachu z úst existuje celá řada. Já jsem měla ústní hygienu ukázkovou a přesto mi smrdělo z pusy, protože příčina nebyla v ústech, ale v žaludku. Za začátku jsem to hlavně ani nikomu nechtěla říct a lítat s tím po doktorech, takže jsem s tím bojovala sama, až jsem nakonec narazila na perfektní knížku o zápachu z úst, díky které jsem objevila svoji přičinu a začala ji řešit. Sml67 K doktorovi jsem nakonec musela, nicméně už jsem tam šla naprosto informovaná. Knihu opravdu doporučuju všem, kdo trpí zápachem z úst! Sml22

  superkarma: 0 20.10.2016, 23:55:59
 2. [3] MarketSt [*]

  často bývám taková nesvá z toho, když nemám dlouho vyčistěné zuby, takže si čistim zuby tak třikrát denně a používám pastu Pronamel, která je dost svěží a chrání sklovinu před působením potravin, tak mi připadá, že vydrží délé ,,čistější" .

  superkarma: 0 30.05.2014, 13:35:39
 3. avatar
  [2] rusalka2008 [*]

  Taky mi hodně vadí, když takhle někoho cítím, ale může to mít původ i v nemocích žaludku, plic či jícnu...

  superkarma: 1 30.05.2014, 09:44:34
 4. avatar
  [1] helmar [*]

  vadí mi, když na mne někdo zblízka mluví a je mu cítit z úst - je to nepříjemné

  superkarma: 0 30.05.2014, 00:29:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme