Zdraví

Zápach z úst

Málo věcí je v blízkém mezilidském styku odpornější než zápach z úst. Ten, kdo tímto zápachem (halitózou) trpí, o tom bohužel většinou neví, a tak to na vás pálí zblízka přímo v tvář. 

Nechápu to. Přes moji velice zodpovědně vykonávanou ústní hygienu si nikdy nejsem jistá, zda má slova nedoprovází ricna znevažující jejich smysl, a tak, když už, například kvůli hluku, musím mluvit na někoho zblízka, vždy mluvím směrem k jeho ramenu, nikdy ne zpříma do obličeje. Mimo to považuji za běžnou výbavu kabelky mentolové bonbony nebo žvýkačky, které vytahuji automaticky, když vím, že na někoho budu zblízka mluvit .

Jak uvažuje člověk zvyklý mluvit každému zpříma do očí, a to i z dvaceticentimetrové vzdálenosti? Myslí si, že jeho se zápach netýká? Proč si to myslí? Kde bere jistotu? Není mu divné, že se spoluřečník zaklání, nápadně často si překrývá rukou tvář a snaží se hovor ukončit?

Když se s takovým člověkem setkám, vezmu si žvýkačku a nabídnu mu také. Někdy se  mi bohužel stane, že dotyčná osoba s díky odmítne. Co pak? Nacpu si do pusy čtyři žvýkačky najednou doufajíc, že taková nálož mentolu pohltí i pachy zvenčí.

Čím takový zápach může být zapříčiněný? Nejčastěji se setkáváme se zápachem přechodným. Ten je způsobený snědenými potravinami (česnek, cibule atd.), vypitými nápoji  - alkohol, káva (snad největší smrádek pochází v tomto případě z kombinace lačný žaludek + káva + cigaretka).

Další příčinou přechodného zápachu z úst je nedostatečná ústní hygiena – tlející zbytky jídla v mezizubních prostorech nadělají divy, proto je nutné je pravidelně odstraňovat buď pomocí mezizubního kartáčku, máme-li zuby dostatečně daleko od sebe, nebo pomocí dentální nitě. Nezapomínejme ani na náš růžový jazýček. Na ten existují škrabky odstraňující povlak.

Příčinou přechodného zápachu může být také sucho v ústech, dehydratace, dýchání nosem (například při rýmě). Proto, i z tohoto důvodu, hodně pijte.

Závažnější příčinou zápachu z úst bývají onemocnění hltanu, trávicího traktu, plic, ledvin nebo jater, cukrovka.

Máme-li tedy problém se zápachem z úst, nejdříve si řádně vyčistíme ústní dutinu. Pomáhá také vypít mátový čaj, propláchnout ústa roztokem soli, petrželová nať (neutralizuje zápach po snědených potravinách) a samozřejmě ústní vody k tomu určené. Nezabere-li nic z výše jmenovaného, navštivme stomatologa. Pokud ani ten náš problém nevyřeší, poctěme svou návštěvou obvodního lékaře.

A jak vlastně zjistíte, že se vás tento problém týká? Dýchněte si do dlaní a zhluboka nadechněte. Přičichněte k zubnímu kartáčku nebo niti hned po čistění. Všímejte si (proboha!) reakcí okolí na vaše řečnění. Zeptejte se někoho blízkého, od koho snesete pravdu, zda si myslí, že máte navštívit lékaře, že máte podezření na nemoc, která se mimo jiné projevuje zápachem z úst.

Jak říct někomu blízkému, že tímto problémem trpí? Je to hodně individuální, velkou šanci na úspěch má nabízení žvýkačky, kupování mentolových bonbonů tak dlouho, dokud mu to nepřijde podezřelé. Nezabírá? Zeptat se, co dnes jedl, a významně pokývat hlavou. Až se budeme ptát po páté v jednom týdnu, můžeme rovnou navrhnout návštěvu lékaře.

 

Tak. Konec čtení a hajdy zkontrolovat, na které straně tábora stojíme J

 

       
   
16.01.2004 - Zdraví - autor: Michaela Veselá

Komentáře:

 1. [50] petruska78 [*]

  Sama jsem zápachem z úst trpěla a je to opravdu záhul na psychiku. A než jsem se to vůbec dozvěděla, tak to trvalo asi taky pěkně dlouho. Sám sebe člověk necící a žádné dýchání do ruky nefunguje. Sml23 Když nekomu smrdí z pusy, určitě mu to co nejdříve řekněte nebo sdělte nějakou jinou formou (SMS, e-mail) a odkažte ho na e-book o zápachu z úst, protože jedině díky němu jsem tento zapeklitý problém byla schopná vyřešit! Je tam popsáno více než 50 příčin a praktických řešení. Sml67 Moje příčiny byly dvě - špatná ústní hygiena a helicobacter pylori! Teď mám zase svěží dech a jsem nejšťastnější na světě. Sml59

  superkarma: 0 14.10.2016, 21:51:51
 2. avatar
  [45] pajda [*]

  Já jsem tyhlepotíže měla od zánětu, který se mi vytvářel nad osmičkou a nepomohlo ani to, když jsem jezdila obden na čištění k zubaři - prostě dokud tam zánět byl, tak jsem k nikomu nemohla blíž než na pět metrů...a to jsem si čistila zuby jako blázen - pětkrát denně, nití i mezizubním kartáčkem. Ale bylo to dost šílené...

  superkarma: 0 16.01.2004, 20:47:45
 3. avatar
  [44] lucrezia [*]

  WOMANKA, niektori ludia su viac citit. Mozno odporucat iba jedno, kazdy den sprchu, deodorant a dennodenne ciste oblecenie. Takymto sposobom mozno pach uplne znizit na minimum.
  DEODORANTY mozu obsahovat PARABEN (para-hydroxy benzoate, ktory je vysoko toxicky). Ale iba niektore deodoranty ho obsahuju. (Napriklad deodorant Old Spice od firmy procter&gamble ho neobsahuje.)
  Paraben sa moze nachadzat v kremoch (na pokozku), vonavkach, ruzoch, licidlach na oci, make-up kremoch - zavolajte vyrobcom, ci produkt ktory pouzivate ho obsahuje.
  Paraben tiez moze vyvolavat silnu alergicku reakciu na pokozke.

  superkarma: 0 16.01.2004, 18:37:51
 4. avatar
  [43] mam-ča [*]

  Holky, my jsme měly kolegu, který smrděl jako tchoř, odevšud a z pusy nejvíc. Navíc měl tu milou vlastnost, že když s někým mluvil, div mu nevlezl do pusy.
  A tak jsme jednou procházely s kolegyní úzkou chodbičkou u jídelny, kde to páchlo a ona hezky nahlas povídá : „Buďto vyvážejí senkrovnu, nebo nám v jídelně připravují nějakou delikatesu, nebo tudy prošel J…..“
  Šel tři kroky za námi…

  superkarma: 0 16.01.2004, 18:02:53
 5. avatar
  [42] Dickie [*]

  Julinka: okradl? zubní nití??

  superkarma: 0 16.01.2004, 16:29:57
 6. avatar
  [39] Dickie [*]

  Julinka: pokud je máš hodně u sebe, tak spíš dentální nit než mezizubní kartáček. mně to kartáčkem taky moc nejde, takže čistím nití

  superkarma: 0 16.01.2004, 15:35:35
 7. avatar
  [35] pohodarka [*]

  taky mame jednu kolegyni a je to spojeni vseho, smrdi ji z huby, prominte, ale ona nema pusu, ma hrozne, spinave trcici zuby a neni to predkus, smrdi potem, chodi spinava, nemeni si obleceni a mozna ani pradlo a dokonce prohlasila, ze cituji:"musime spechat domu, dnes je nedele, tak je cas koupani" fakt hnus a je to clovek, ktery vetsinu casu travi na sluzebkach...jo a k tomu lze a vymysli si

  superkarma: 0 16.01.2004, 13:25:48
 8. avatar
  [26] Dickie [*]

  makča: no a pak ve větších lékárnách (třeba ty lékárny, co jsou u hypermarketů, právě tyhle věci většinou vedou)

  superkarma: 0 16.01.2004, 12:01:22
 9. avatar
  [25] Dickie [*]

  makča: mezizubní kartáček by ti měl doporučit zubař, jsou totiž různé velikosti. dost pravděpodobně budeš potřebovat několik velikostí - pro jednotlivý mezery různou velikost

  superkarma: 0 16.01.2004, 12:00:19
 10. avatar
  [24] *modrá [*]

  makča: zdravotnické potřeby

  superkarma: 0 16.01.2004, 11:35:47
 11. avatar
  [19] Ťapina [*]

  No jasně že tam mělo být při dýchání pusou
  Já doufám, že mi z úst nesmrdí (ale kdo to může stopro vědět, že jo). Ovšem co bytostně nesnáším, jsou žvýkačky, a to i když někdo, kdo žvýká, na mě mluví. Je od něj hezké, že mi chce dopřát vůni svěžího dechu, ale já bych utekla.

  superkarma: 0 16.01.2004, 10:49:28
 12. avatar
  [18] Žábina [*]

  Antiperspiranty blokují tvorbu potu a to může být nebezpečné....deodoranty pouze přechodně omezují tvorbu potu a to nevadí - proto se mají používat vícekrát denně a u antiperspirantů se píše,že stačí 1x denně ..
  Mezizubní kartáček používám asi teprve rok a jsem s ním maximálně spokojená .....

  superkarma: 0 16.01.2004, 10:46:51
 13. [17] Sasa [*]

  Já ale při rýmě nedýchám nosem, mě to nejde, to dýchám pusou.
  Uplně supr je ustní vody Condrosyl. (doufám jsem to napsala dobře). Stojí asi 140Kč je v lékárně a nemá chybu!

  superkarma: 0 16.01.2004, 10:33:09
 14. avatar
  [15] *modrá [*]

  Nikita: parfémy jsou prima, ale "vůni" rozkládajícího se potu bohžel jako deodoranty a antiperspiranty nepotlačí...ale jsme daleko od zápachu z úst

  superkarma: 0 16.01.2004, 09:31:37
 15. avatar
  [14] emma [*]

  evusche: v prsních a podpažních nádorech našli zbytky nějaké látky, která se používá při výrobě deodorantů... nikdo ale nedokázal, že ta látka ten nádor ZPŮSOBILA!

  Eva_Fl: tak když jsou dva herci u sebe, tak si to taky řikám: tyjo, třeba by se takhle ke mě naklonil Brad Pitt a smrdělo by mu z pusy...

  k tomu potu.. myslím, že člověkovi by to měl říct nějaký rodinný příslušník (manžel, matka, dcera, sestra...). womanko, zkus se s někým domluvit, třeba jim to taky vadí! někdy ale člověk "páchne" třeba z užívání někt. léků (antidepresiv...) a to pak s tím nic neudělá...

  superkarma: 0 16.01.2004, 09:06:23
 16. avatar
  [13] evusche [*]

  Příčinou přechodného zápachu z úst může být i dýchaní nosem??? A to mám dýchat ústy?? To budu mít za chvíli plíce horší jak kuřák ...S tím deodorantem...jak může způsobit rakovinu prsu? Ještě bych pochopila rakovinu kůže, ale prsu??? To mi nejde do hlavy, ale neumím logicky přemýšlet

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:46:54
 17. avatar
  [12] Aja [*]

  Mě by zajímalo, jak to řeší herci...někteří mají zuby evidentně neudržované a navíc kuřáci. To musí být chuťovka, když si prskají do obličeje...

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:44:58
 18. avatar
  [11] Charmed [*]

  dolsve: Také jsem to četla, ale jen o antiperspirantech... ne o deodorantech.

  superkarma: 0 16.01.2004, 08:41:34
 19. [9] dolsve [*]

  Womenko,
  mluvíš mi z duše, taky tady takovou máme, nejhorší je, když po ní některá jedem ve výtahu. Máme úplně stejné myšlenky jako ty (aby si někdo nemyslel, že tak "smrdím" já), větrání v kanclu taky probíhá, občas musíme udělat i průvan. Problém je, že je to výše postavená osoba, a tak nějak to všichni podřízení přecházíme mlčením a divnými pohledy mezi sebou. Pravda by nás poznamenala.
  Jo někde jsem četla, že antiperspiranty, deodoranty .... způsobují rakovinu prsu. Tak jestli to četly, nemáme už šanci vůbec. Hezký den.

  superkarma: 0 16.01.2004, 07:00:37
 20. avatar
  [8] kakina [*]

  womanka: ahoj tenhle problem znam moje teta je to sami.Moje mamka vzdycky rekne neco o vonavce a ona rekne ja se vubec nepotim ja nic nepotrebuju ( je to super teta mam ji moc rada ale tohle je hruza to sami je i stim zapachem ust ona si snad necisti zuby no ja nevim no )

  Zápach s úst je tim ze kdyz jite tak vám v zubech zustavaji ty zbytky malo ktery clovek si poradne ty zuby vycisti a tak pomalu se to tam skladuje az to zacne docel adost zapachat ptoto je dobry pouzivta mezi zubni kartacky je to fakt dobra vec ja po kazdym jidle si ty zuby vycistim jde jenom o chvilku.
  Preju hodne zdaru damy

  superkarma: 0 16.01.2004, 06:58:08
 21. avatar
  [4] Vivian [*]

  Á, halitóza, to si musím pamatovat To zní líp, než "páchne mu z držky"...
  My tomu na škole při latině říkali taky "foetor ex ore"

  lejla: líbat, ale nedejchat!

  Eva_Fl: když dejcháš nosem, tak ti v hubě stojí vzduch a nemůže to tam větrat, né? Mě se to jeví docela logické

  superkarma: 0 16.01.2004, 01:30:40
 22. avatar
  [3] lejla [*]

  Eva_Fl: Spise me fascinuje,jak v nekterych filmech sotva rano otevrou oci,uz se zacnou libat.Bez vycistenych zubu.

  superkarma: 0 16.01.2004, 01:17:20
 23. avatar
  [2] jasmina [*]

  Par krat se mi taky stalo, ze dotycna osoba odmitla zvykacku

  superkarma: 0 16.01.2004, 00:43:12
 24. avatar
  [1] Eva_CZ [*]

  Příčinou přechodného zápachu může být také dýchání nosem

  Ale jinak tento problem nepodcenuju. Jsem tim pro zmenu posledla, v CR neni moc bezne pouzivat dentalni niti a mezizubni kartacky, take spec.kartacky na cisteni zadnich zubu.....
  Kdyz koukam na film, kde jsou dva obliceji blizko u sebe, rikam si : chudaci herci, co kdyz jim pachne z ust?

  A lide, kterym pachne z ust hodne, maji silenou vlastnost - mluvi na vas ze vzdalenosti peti cm.....

  superkarma: 0 16.01.2004, 00:40:32

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme