Oči jsou naším věrným služebníkem po celý život. Nemají to s námi lehké, celý den jsou v jednom kole – a sotva se probudíme, jsou v něm nanovo. Podívejme se, jak jim v létě ulehčit jejich úděl…

Obrýlení

Většina z nás nosí v létě sluneční brýle, které chrání naše oči jak před viditelným světlem, které je oslňuje, tak před UV paprsky (stejně jako si opalovacím krémem chráníme kůži). Oči tuto ochranu potřebují jako sůl.

Je třeba dbát na to, aby sluneční brýle nebyly poškrábané - může se lehko stát, že touto “mezerou v barikádě“ do oka proniknou UV paprsky (nejsou viditelné, takže před nimi oko nezamhouříte), které devastují oční sítnici.

Do slunečních brýlí se vyplatí alespoň trochu investovat. Nemyslím tím, že brýle za pět tisíc jsou lepší než brýle za dva tisíce, ale pokud si koupíte brýle za stovku na trhu, riskujete, že to s jejich UV filtrem nebude slavné. Ceny slušných (a teď mluvím o kvalitě skel, nikoli o moderním designu) brýlí se pohybují zhruba od tří set korun nahoru.

Sluneční brýle je vhodné během dne odkládat co nejméně; jakmile je máte nějakou dobu na sobě, oči si zvyknou na příjemný stín. Náhlý přechod do slunce pak doslova “praští do očí“.
Když jsem byla naposledy na plovárně, zaujalo mě, kolik žen má brýle na nose po celé opalování, ale plave bez nich. To je velká chyba! Pokud se nepotápíte, ale plavete s očima nad hladinou, vaše oči jsou „pod palbou“ nejen přímých slunečních paprsků: pětina z nich se od hladiny odrazí a vaše oči jsou „ostřelovány“ i zespodu.

Zánět spojivek

Nejběžnějším onemocněním očí, které podráždilo ostré světlo a UV paprsky, je zánět spojivek. Příznakem je pálení očí, slzení, zčervenání, opuchnutí. Pokud se k podráždění přidají ještě bakterie či viry (snadno dojde k infikaci například ze špinavých rukou), z oka může vytékat hnisavý výtok.
Zánět spojivek se lečí snadno, ale navštívit lékaře není chybou. Na mírné formy pomůže oplachování borovou vodou a klidový režim (nelíčit oči, zejména vynechat linky, řasenky a mastné stíny – a nosit tmavé brýle), při hnisavých zánětech se obvykle používá Oftalmo-Septonex v podobě masti či kapek. Zánět se vyléčí během několika dnů. 

V těžších případech či pokud se zánět nezlepší ani po několika dnech léčby, je nutná návštěva lékaře, který předepíše léčbu a případně prošetří, zda se nejedná o jinou oční nemoc.

Pokud máte suché oči nebo se pohybujete v prašném prostředí, své oči potěšíte, když si několikrát denně nakapete takzvané umělé slzy (Lacrisin, Artelac aj.), které jsou volně k dostání v lékárně.

Pro nositelky kontaktních čoček

Pokud nosíte kontaktní čočky, velmi pravděpodobně obsahují UV filtr. Ten však chrání pouze část oka. Je proto vhodné i oči s čočkami schovat za tmavé brýle.

Pokud vám v létě oči osychají, zvlhčujte je speciálními kapkami, běžné umělé slzy se s čočkami nesnášejí!  Pokud nechcete kupovat speciální přípravek, postačí vám i roztok, který máte na čistění vašich čoček.

Při podráždění či zánětu spojivek je nanejvýš vhodné čočky vyjmout a až do uzdravení nenosit. Pokud je zánět bakteriální či virové povahy, čočky se mohou stát přenašeči infekce. Vydezinfikovat je můžete speciálními roztoky či peroxidem vodíku (pozor, v tomto případě je nutná neutralizace, peroxid vodíku nesmí přijít do očí!). Mnohé čistící roztoky již obsahují dezinfekční složku a další péče není nutná.

zdroje:
lekarna.cz, cocky.cz

Reklama