„Hřebíčkový ostrov“ je v Indickém oceánu považován za jeden z posledních přírodních rájů planety

zanzibar

EXIM Tours, c.k., největší česká cestovní kancelář, každoročně vozí čtvrt milionu lidí k mořím stovkami charterových letů. Do Středomoří, Afriky, Asie i dalších exotických destinací. Před několika lety dosáhla nejvyšší příčky v českých cestovních kanceláří. Především díky přízni klientů si tuto pozici stále udržuje.

Jako před každou zimní sezónou, firma připravila v nové nabídce exotickou novinku. Je to Zanzibar, přezdívaný též „hřebíčkový ostrov“, v Indickém oceánu. považován za jeden z posledních přírodních rájů planety. Vzdálený pouhých 35 km od břehů východní Afriky, pyšní se bělostmi plážemi z jemného korálového písku, průzračnými vodami a rovníkovým sluncem. Koření, které běžně používáte v kuchyni, tu roste v hájích skořicovníků, pepřovníků, vanilovníků, hřebíčkovce či muškátovníků skrytých v tropické vegetaci. Koření proslavilo Zanzibar již ve středověku po celém tehdy známém světě.

S arabskými a perskými obchodníky přišel na ostrovy islám, který je převažujícím náboženstvím dodnes. Potřeba domluvy s domorodým obyvatelstvem vedla k vzniku nového jazyka, který má silné prvky arabštiny, perštiny či angličtiny, ale zároveň má značně zjednodušenou strukturu afrických bantuských jazyků - svahilštiny.

zanzibar

Na Zanzibaru dnes na ploše necelých 1 700 km2 (lze srovnat např. s rozlohou okresu České Budějovice) žije skoro půldruhého miliónu obyvatel. Největším lesním celkem je Jozani Forest, největším živočichem levhart madagaskarský. Původ ostrova (svahilsky Unguja) se odvozuje od pradávné řeky a její delty mezi řekami Rufiji a Ruvu. Přítomnost kamenných nástrojů prokazuje, že lidé osídlili souostroví Zanzibar již před 20 000 lety. Stát Zanzibar, je součástí východoafrické svazové republiky Tanzánie. Bonbonkem právě může být výlet k Serengeti a kráteru Ngoro Ngoro ve stínu mohutného Kilimandžára. Je nutno počítat s větším zásahem do peněženky, ale především pro cestu na pevninu a zpět se musíte prokázat mezinárodním očkovacím průkazem s platným záznamem o očkování proti žluté zimnici. Při cestách na pevninu lze také doporučit antimalarickou profylaxi. Přesto můžete zažít jeden z bezpochyby nejsilnějších životních objevů.

Hlavním městem Zanzibaru je Zanzibar City s historickým centrem „Kamenné město“ Stone Town, chráněným UNESCO, přesto disponujícím letištěm, kde přistanou turisté přímým charterovým letem s Eximem. Optimální dobou pro návštěvu Evropana je listopad až duben, denní teploty jsou nad 30°C, voda v moři k těmto teplotám šplhá.

zanzibar

Zanzibar je velmi konzervativní muslimskou zemí. Na ulici nekupujte drogy, mohl by to být policejní provokatér a za přechovávání drog jsou přísné tresty. Na ostrově se domluvíte anglicky a svahilsky.

Letecká doprava Praha - Stone Town - Praha s technickým mezipřistáním v Hurghadě, charter EXIM Tours a.s. s leteckou společností Travel Service. Časový posun je +1 hodina (v letním čase) a +2 hodiny (v zimním čase). Hodinky si posuňte o +3 hod.

Více na www.eximtours.cz

Reklama