Máte rády historii? Víte, jak vaše město vypadalo teď a jak vypadá nyní? Bylo tam něco zajímavého? Třeba vás zaujme článek o zaniklé obci Hladov a vydáte se po stopách dávných časů i ve vašem městě.

Hladov

Ve své rodné vsi jsem žila do svých 20 let. Nikdy jsem však nevěděla, že místo zvané Hladov byla dříve vesnice. Jako malé holky jsme se na Hladov chodívaly koupat. Byl to pro nás rybník, spíš rybníček. Sice k němu vedla štreka, ale vyřádily jsme se až až. Na Hladov chodívalo hodně dětí z dolní části vsi. I přes to, že na rybníčku bylo celkem rušno, bobří rodinka si u kraje postavila hráz. V potoce odnášejícím vodu z rybníka se pro změnu dobře bydlelo pstruhům.

Rybník byl zároveň přírodní hranicí. Na jednom břehu jste byli v Čechách a z druhého jste udělali krok a byli jste v Německu.

Nikdy jsem o Hladově neslyšela nic zvláštního, ačkoliv mi často vrtalo hlavou, proč se Hladov jmenuje zrovna Hladov. Jako malá holčička jsem si myslela, že tam dřív bylo dost ryb a uhynuly hladem.

Jednou nám tam málem uhynula naše fenečka malého knírače. To když děti skákaly ze stavidla a ona se za nimi rozeběhla a skočila také. Celá se potopila. Můj otec stál na stavidle a duchaplně chytil Bobinku za ouška a vytáhl ji ven z vody. Chuděra malá poplašeně běžela za mojí maminkou na druhý břeh. Po cestě šlápla do vosího hnízda. Hned se na ni vosy nabalily. Chuděra Bobinka kňučela. Mamka ji čapla, vosy nevosy, a ponořila ji celou zase do rybníka, aby se ty vosy pustily. Bobinka z toho měla šok. Celou cestu domů se nesla. Krom teploty a fobie z bzučícího hmyzu byla v pořádku.

hladov1

Pár dní nato se k mým uším dostala druhá příhoda od jednoho pohraničního strážníka, jenž se kamarádil s rodiči. Říkal, že se na Hladově stala tragédie. Dva psovodi měli stráž a chodili podél hranice. Začalo pršet, schovali se pod strom. Zahřmělo tak silně, že se jeden strážník lekl a zmáčkl spoušť na samopalu. Zbraň neměl zajištěnou, a tak nechtěně zabil svého kolegu.

Po této události jsme na Hladově dlouho nebyli.

Vzpomínky na Hladov a na mé dětství se mi vynořily díky bývalému kolegovi. Zaslal mi spoustu historických fotek ze severních Čech a odkaz na webové stránky zaniklých obcí a míst. Na těchto stránkách mě zaujal název Hungertuch. Umím německy a vydedukovala jsem si, že to bude určitě Hladov. Ze zvědavosti jsem si rozklikla fotky a byla jsem velice překvapená. Byl to ten „náš“ Hladov z dětství.

Ze stránek jsem se dozvěděla, že na samotě Hungertuch, patřící k Petrovicím, již před třicetiletou válkou stával poplužní dvůr. V roce 1873 došlo k přestavění mlýna na továrnu, vyrábějící součásti deštníků a holí. Počátkem 20. století měla samota kromě továrny ještě 4 domy. Objekty byly po roce 1945 zbořeny a místo (nazývané česky Hladov) bylo zahrnuto do zakázaného pásma podél hranic. Dnes zde zbyla jen vodní nádrž a lokalita získala přírodní charakter. V roce 2002 zde byla vyhlášena přírodní rezervace o rozloze 17 ha.

Hledala jsem na internetu dále a snažila se zjistit, proč se Hladov jmenuje Hladov. Bylo mi jasné, že to má něco společného s hladem.

Jak už to po válkách bývá, země jsou sužovány nemocemi a bídou, nejinak tomu bylo po třicetileté válce, kdy vznikla továrna v Hladově. Místo dostalo název podle toho, že stálo o samotě, trochu z ruky mateřské obce Petrovice. Továrna vznikala v době obrovské bídy a hladu. Na druhou stranu však dávala naději na získání práce. Přednost prý měli čeští dělníci, neboť jejich šikovnost byla známá už v dávných dobách. V obci Petrovice stála knoflíkárna, ale brzy nestačila uspokojit nejen tuzemskou poptávku, ale i evropskou. Pověst o severočeských knoflících se šířila světem jako blesk. Brzy se část výroby přesunula do nedaleké Tisé a začala rozšiřovat i továrna Hladov. Mimo součástí deštníků a holí se výroba rozšířila i o propracované a naleštěné knoflíky. Prý se evropská vojska po našich severočeských knoflících mohla umlátit.

Pro zajímavost vám zasílám fotky dříve a dnes.

Když jsem se nedávno byla na místě podívat, prošmejdila jsem travní porosty kolem nádrže a objevila jsem ještě staré základy domů.

Chtěla bych se vydat na další zapomenutá místa. Mají své kouzlo. A u nás na severu je jich habaděj.

Zdroj: http://www.zanikleobce.cz, www.uniformni-knofliky.cz/

Vlaďka006

Reklama