Zdraví

Záněty vás mohou postihnout kdykoli. S močovými infekcemi se setká každá druhá žena

Přichází plíživě a nenápadně - v několika hodinách se ale mění v bolestivou a nebezpečnou hrozbu. Infekci močových cest minimálně jednou v životě dostane přes 2,5 miliónu současně žijících českých žen, 15% z nich dokonce opakovaně. V extrémních případech končí se záněty ledvin v nemocnici.

Močové infekce jsou společně s respiračními záněty nejčastějšími infekcemi, které člověka ohrožují.Právě nyní plní ordinace praktických lékařů a urologů pacienti s těmito obtížemi – podle specialistů začíná v březnu „jarní sezóna“ zánětů močových cest. „V současné době sem přicházejí 2 až 3 pacientky denně se záněty močového ústrojí. Dle mých zkušeností jich v brzké době přibyde,“ potvrdil praktický lékař, MUDr. Vladimír Marek z ordinace FamilyMed Brno. Tento trend potvrzuje i předseda Mladých praktiků MUDr. Norbert Král. „Pacientky se záněty močových cest jsou zde na denním pořádku. Bohužel většinou přicházejí s významnými obtížemi a nezbývá než nasadit antibiotika či chemoterapeutika, abychom předešli dalším komplikacím. Mnohdy se stává, že nevinné příznaky jako je pálení při močení skončí jako zánět ledvin v nemocnici na intravenózní léčbě antibiotiky,“ doplnil MUDr. Král. Lékaři většinou nasazují antimikrobiální léčbu empiricky (bez vyšetření s předpokladem účinku). Časté užívání antibiotik v případě opakujících se infektů, ale může vést k rezistenci.

K nastartování nemoci stačí málo. Na jaře jsou často na vině klamavé sluneční paprsky, které nedostatečně teple oblečené ženy vytáhnou na studené lavičky, a dojde k prochladnutí. Sníží se imunita sliznice a vzniká zánět. Příčinou „jarních“ zánětů je také snížená obranyschopnost organizmu po zimě a proběhlých virózách. Podle uroložky MUDr. Michaely Matouškové z pražského Urocentra postihuje zánět močových cest desetkrát více žen v reprodukčním věku než mužů. „Důvodů je hned několik. Ženy mají kratší močovou trubici zhruba 3 až 4 centimetry. Vyústění se nachází kousek od poševního vchodu a konečníku a do močové trubice se tak snadnou dostanou bakterie. Riziko vzniku zánětu močových cest zvyšuje také sexuální aktivita a nechráněný pohlavní styk.  Na vině ale mohou být i chlamydiové infekce, nedostatek tekutin nebo návštěvy veřejných bazénů,“ uvedla MUDr. Matoušková, které ročně do ordinace přijdou s komplikacemi stovky pacientů.

Uroval

V drtivé většině – až z 85 % – má záněty močových cest na svědomí bakterie Escherichia coli, která se běžně vyskytuje například ve střevech. „Infekce se většinou ohlašuje pálením, řezáním, častým nucením na močení, bolestí při a po močení, únavou, někdy i horečkami a krví v moči. V takových případech je nutné jít k lékaři a začít okamžitě s léčbou,“ podotkl urolog MUDr. Jaroslav Porš z Nemocnic Turnov.

Pokud jsou pacienti schopni rozeznat infekci v počátku, dříve než propukne v plné síle, mohou zkusit zánět „rozehnat“ samoléčbou a režimovými opatřeními. „Doporučujeme brusinkové extrakty v kombinaci s D-manosou, jenž brání přilnutí bakterií E. coli v močovém traktu a preparáty s lyzátem Escherichia coli, který aktivuje imunitní systém organismu. Je třeba také dostatečně pít a vyvarovat se dráždivých pokrmů a nápojů, jako jsou například ostrá, kořeněná jídla či silná káva,“ podotkl MUDr. Jaroslav Porš. Pomáhá také omezit alkohol a sladké.

Podle předsedy Mladých praktiků MUDr. Krále umí ženy, které čas od času infekcemi trpí, rozeznat nemoc již v zárodku a zahnat ji, než se plně rozjede. „V rizikových obdobích, jako je jaro nebo léto, které zánětům bohužel přeje, je možné užívat brusinky s D-manosou i preventivně,“ dodal Král.

Infekcí močových cest trpí i muži. „Pokud mi do ordinace přijde s příznaky pálení a řezání při močení muž, často skončí v péči urologa. Tyto projevy mohou být totiž příznakem závažnějších problémů s močovým měchýře či prostatou, i onkologických,“ dodal MUDr. Marek.

banner

O infekci močových cest

Infekce močových cest jsou v Evropě a severní Americe druhou nejčastější bakteriální infekcí postihující člověka hned po infekcích horních cest dýchacích.  Nejvíce postiženou skupinou jsou dospělé ženy v reprodukčním věku. Incidence infekcí močových cest u dětské populace se pohybuje mezi 1 – 7 %.

Nejčastěji infekce způsobuje gram-negativní bakterie Escherichia coli, která se normálně vyskytuje ve střevech a kolonizuje perinatální oblast. V podstatně menší míře mohou být původci další druhy bakterií, mykoplazmata, chlamydie, viry, plísně či prvoci. Infekce močových cest se vyskytuje buď primárně, a to na podkladě poruchy lokálních obranných antimikrobiálních mechanismů, nebo sekundárně jako komplikující faktor jiného současně přítomného onemocnění a u jedinců s predispozicí anatomických nebo funkčních abnormalit močových cest.

Více informací najdete ZDE

 
Chcete vyhrát UROVAL MANOSA AKUT+? Zapojte se do naší soutěže, kterou najdete ZDE.
   
01.06.2016 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. [6] Alla 11 [*]

  Bohužel vím, o čem je řeč.

  superkarma: 0 01.06.2016, 12:52:25
 2. avatar
  [5] metro84 [*]

  manosu už jsem bohužel také musela vyzkoušet. pomohla, ale jsou věci, které bych raději vůbec nepotřebovala Sml58

  superkarma: 0 01.06.2016, 12:03:00
 3. [4] Boros [*]

  Možná, že to sem nepatří, ale s cystitidou se chodí k praktickému lékaři a ne ke gynekologovi- to je nešvar, který se teď rozmáhá

  superkarma: 0 01.06.2016, 10:31:25
 4. [3] bobani [*]

  po mnoha letech jsem zničehonic před nedávnem cystitidu prodělala

  superkarma: 0 01.06.2016, 08:16:57
 5. [2] Darmovzalova [*]

  Sml59

  superkarma: 0 01.06.2016, 07:06:06
 6. [1] Andreadornova [*]

  Sml67

  superkarma: 0 01.06.2016, 06:59:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme